W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

25. rocznica akcesji Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego

12.03.2024

12 marca 1999 roku minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał sekretarz stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego, co formalnie zakończyło proces akcesji Polski do Sojuszu. Tego dnia, obok Polski do struktur Sojuszu przyjęto także Węgry oraz Czechy.

Polska, Czechy i Wêgry zostały w piątek, 12 bm. oficjalnie przyjête w poczet cz³onków NATO. Podczas uroczystości w Independence (Missouri, USA), sekretarz stanu USA Madeleine Albright przyjê³a dokumenty akcesyjne z r¹k szefów dyplomacji nowych pañstw cz³onkowskich -
Bronis³awa Geremka, Jana Kavana (Czechy) i Janosa Martonyiego (Wêgry). Na zdjêciu: szef polskiej dyplomacji Bronis³aw Geremek (przy stole) podpisuje w Bibliotece Trumana w Independence dokumenty akcesyjne cz³onkostwa Polski w NATO. Za nim od lewej stoj¹: amerykañska sekretarz stanu Madeleine Albright, czeski minister spraw zagranicznych Jan Kavan i wêgierski minister spraw zagranicznych Janos Martonyi. PAP/EPA
(CLIFF SCHIAPPA)

Polska jako członek NATO objęta jest gwarancjami bezpieczeństwa wynikającymi m.in. z art. 5 Traktatu. Polska zobowiązana jest także m.in. do stałego utrzymywania i rozwoju własnych zdolności obronnych i pomocy innym sojusznikom. Członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostaje jednym z głównych filarów polskiej polityki bezpieczeństwa jak i Europy. Polska przeznacza wysoki odsetek środków z krajowego budżetu na obronność – w 2024 r. zaplanowano wydatek rzędu 4,2 proc. PKB. Ponad połowa tych środków zostanie przeznaczona na modernizację polskich Sił Zbrojnych.

Obok 25. rocznicy akcesji Polski, w dn. 4 kwietnia 2024 r. obchodzić będziemy także 75. rocznicę powstania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ambasada RP w Zagrzebiu przygotowuje cykl przedsięwzięć w związku z tymi wydarzeniami.

Zapraszamy do zapoznania się fotogalerią dokumentująca tamte wydarzenia, udostępnioną dzięki uprzejmości PAP oraz KG NATO w Brukseli.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}