Dzień Mniejszości Narodowych w Zagrzebiu
02.10.2024
W ostatni weekend września w ramach obchodzonego corocznie w Zagrzebiu Dnia Mniejszości Narodowych gościliśmy wycinankarki z Łowicza – panie Grażynę Gładką i Marię Radosiewicz, które zaprezentowały tradycyjną polską sztukę ludową z regionu łowickiego.
W sobotę 28 września 2024 r. w siedzibie Polskiego Towarzystwa Mikołaj Kopernik odbyły się warsztaty wycinanek łowickich dla Polonii. Podczas warsztatów zostały zaprezentowane sposoby wykonywania tradycyjnych wycinanek łowickich oraz ich najczęstsze motywy. Każdy z uczestników miał okazję stworzyć własną wycinankę. Spotkanie cieszyło się ogromną popularnością wśród dzieci i dorosłych.
Kontynuacją wizyty naszych gości z Łowicza była prezentacja tradycyjnej polskiej sztuki ludowej w ramach Dnia Mniejszości Narodowych organizowanych przez władze miasta Zagrzeb w Parku Zrinjevac 29 września.
Polska Mniejszość Narodowa oraz społeczność Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie przy Ambasadzie RP w Zagrzebiu zaprezentowały na swoim stoisku polskie produkty, łowickie wycinanki, tradycyjne regionalne stroje oraz pieśni ludowe. Część artystyczną przygotowała Grupa Wokalna „Wisła” działająca przy PTK M. Kopernik, wykonała utwory: „Dwa serduszka”, „Gęś wodą”, Tramblanka”, „Łowiczanka”.
Wycinanki łowickie są jednym z charakterystycznych motywów regionu łowickiego położonego w odległości niespełna 100 km od Warszawy. Wycinanki można zaliczyć do małych dzieł sztuki. Są wykonywane ręcznie z różnokolorowego glansowanego papieru. Zachwycają swoimi barwami i kształtami a przede wszystkim precyzją i ilością wykonania najmniejszych elementów. Tradycja wycinanek jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Pierwsze wycinanki pojawiły się w połowie XIX w. jako element ozdobny okien wiejskich domów. Początkowo były to papierowe, białe firaneczki wycinane w ażurowe wzory, które następnie przerodziły się w kolorową wycinankę. Dawniej były wykonywane za pomocą narzędzi gospodarskich, najczęściej nożyc do strzyżenia owiec. Wszystkie wycinanki wykonywane są ręcznie i dlatego nie ma dwóch jednakowych. Figury wycinane są bez obrysu na papierze, najczęściej wykorzystywane są motywy roślinne, zwierzęce, postacie ludzkie, figury geometryczne i symetryczne motywy, przedstawiające sceny z życia chłopów: praca, święta, obrzędy ludowe.
Przyjazd pań wycinankarek do Zagrzebia został sfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych przeznaczonych na współpracę z Polonią i Polakami za granicą.