Paszport tymczasowy dla dziecka do 12 lat - wniosek złożony przez Internet
16.05.2023
Gdzie załatwisz sprawę?
Matka lub ojciec, a także ustanowiony przez sąd opiekun prawny lub kurator dziecka składa wniosek online.
Wejdź na www.gov.pl > Usługi dla obywatela > Dokumenty i dane osobowe > Uzyskaj paszport dla dziecka.
UWAGA! Paszport tymczasowy wydawany jest w trudnych i pilnych sytuacjach losowych (np. śmierć członka rodziny, nagła choroba, kradzież lub zgubienie dokumentów podczas pobytu w innym kraju, a także w nagłych przypadkach związanych z nauką dziecka).
Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty uzasadniające wystąpienie szczególnych okoliczności.
Konsul może odmówić wydania paszportu tymczasowego w drodze decyzji w przypadku niespełnienia warunków do wydania paszportu tymczasowego.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Nowa usługa online umożliwia złożenie wniosku o wydanie paszportu tymczasowego dla dziecka do 12 lat bez konieczności wizyty w konsulacie.
UWAGA: Jeżeli do wniosku dołączysz skan lub zdjęcie dokumentu (np. zgody drugiego rodzica na wydanie paszportu dla dziecka z podpisem poświadczonym przez organ paszportowy lub notariusza), konsul zawiadomi Cię o konieczności dostarczenia oryginału takiej zgody osobiście lub drogą pocztową. Nieuzupełnienie wniosku spowoduje odmowę wydania paszportu tymczasowego dla dziecka.
Podstawa prawna : art. 78 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne, który stanowi, że dowodami w postępowaniu przed konsulem są oryginały dokumentów lub ich odpisy poświadczone za zgodność przez właściwy organ.
Złożony za pośrednictwem e-usługi wniosek powinien zawierać dokumenty lub ich odpisy sporządzone w formie elektronicznej i podpisane przy użyciu podpisu elektronicznego – kwalifikowanego, osobistego lub podpisu zaufanego. Zgodnie z art. 54 ustawy o dokumentach paszportowych – nieuzupełnianie złożonego wniosku paszportowego skutkuje wydaniem przez konsula decyzji o odmowie wydania dokumentu paszportowego w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
Co musisz przygotować?
Aby skorzystać z nowej usługi paszportowej matka lub ojciec, bądź ustanowiony przez sąd opiekun prawny lub kurator dziecka, które nie ukończyło 12 roku życia, powinni wyposażyć się w podpis elektroniczny – kwalifikowany, osobisty lub podpis zaufany.
Założenie i potwierdzenie profilu zaufanego, który pozwoli na posługiwanie się podpisem zaufanym jest możliwe bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a także online – z wykorzystaniem usługi telekonferencji.
Profil zaufany można również potwierdzić osobiście w Polsce w punkcie potwierdzającym (urzędy skarbowe, oddziały NFZ oraz ZUS) albo za granicą – u konsula Potwierdzenie profilu zaufanego na platformie ePUAP.
WAŻNE! Aby móc złożyć wniosek, potrzebna jest zgoda drugiego opiekuna: matki, ojca, opiekuna prawnego lub kuratora dziecka. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zgoda na wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka.
UWAGA: Jeśli dziecko urodziło się za granicą i nie posiada polskiego aktu urodzenia w pierwszej kolejności dokonaj transkrypcji (rejestracji) zagranicznego aktu urodzenia w polskim urzędzie stanu cywilnego. Możesz zrobić to samodzielnie, za pośrednictwem członków najbliżej rodziny lub pełnomocnika w urzędzie stanu cywilnego w Polsce lub za pośrednictwem konsulatu.
|
Przygotuj:
- jedno aktualne, kolorowe zdjęcie dziecka w formacie cyfrowym, w celu dołączenia do e‑wniosku – idź z dzieckiem do fotografa, nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Jeśli chcesz je zrobić samodzielnie – sprawdź jak wykonać zdjęcie do paszportu;
- dowód opłaty za paszport wniesionej na konto urzędu konsularnego (po złożeniu wniosku opłata nie podlega zwrotowi);
- jeśli drugi rodzic nie zarejestruje zgody osobiście w konsulacie/biurze paszportowym w Polsce lub poprzez e-usługę Zgoda na wydanie paszportu dla dziecka lub nie prześle zgody na Elektroniczną Skrzynką Podawczą urzędu Wyślij pismo ogólne – należy dostarczyć do konsulatu osobiście lub drogą pocztową zgodę drugiego rodzica na wydanie paszportu tymczasowego dla małoletniego z podpisem poświadczonym przez organ paszportowy lub notariusza;
- jeśli drugi rodzic jest pozbawiony praw rodzicielskich lub są one ograniczone – należy dostarczyć do konsulatu osobiście lub drogą pocztową dokument określający zakres władzy rodzicielskiej (orzeczenie sądu rodzinnego);
- jeśli nie ma zgodności stanowisk matki i ojca lub nie można uzyskać zgody matki lub ojca – należy dostarczyć do konsulatu osobiście lub drogą pocztową orzeczenie sądu rodzinnego zezwalające na wydanie dziecku paszportu.
- UWAGA: Nie musisz mieć zgody drugiego rodzica, kiedy składasz wniosek online. Drugi rodzic może wyrazić ją później.
Ile zapłacisz?
Opłata wynosi 40 EURO.
Po złożeniu wniosku opłata nie podlega zwrotowi.
Należy dokonać przelewu bankowego na konto właściwego urzędu konsularnego:
Ambasada RP w Zagrzebiu,
ul. Miramarska 23, 10000 Zagreb, HR
Zagrebacka banka d.d. 10000 Zagreb, Savska 60
IBAN HR4623600001102227032
SWIFT – ZABAHR2X
UWAGA: Opisz prawidłowo przelew na konto: imię i nazwisko dziecka, data urodzenia dziecka, np. Jan Nowak, 01.01.2021 r.
Opłata za przesyłkę - w przypadku wyboru dostarczenia paszportu tymczasowego przez pocztę / kuriera wynosi 3 EURO.
UWAGA: przesyłka paszportu tymczasowego kurierem dotyczy wyłącznie wniosku o wydanie dokumentu dla dziecka do 5 lat - patrz sekcja Jak odbierzesz dokumenty paszportowe?
Jaki jest termin realizacji?
Realizacja wniosku o paszport tymczasowy trwa do 14 dni.
Składając wniosek online otrzymasz potwierdzenie z numerem wniosku paszportowego, który będzie przydatny do:
- śledzenia stanu realizacji sprawy: Sprawdź, czy paszport lub inny dokument paszportowy jest gotowy,
- samodzielnego aktywowania paszportu tymczasowego (tylko w przypadku wysyłki paszportu tymczasowego dla dziecka do 5 roku życia).
W przypadku konieczności uzupełnienia braków formalnych e-wniosku paszportowego, konsul poinformuje Cię o tym fakcie. Może to spowodować wydłużenie terminu realizacji sprawy.
Jak odbierzesz dokumenty paszportowe?
ODBIÓR OSOBISTY
Paszport tymczasowy odbierzesz w tym urzędzie, do którego składałeś wniosek online.Paszport tymczasowy dziecka może odebrać:
- matka,
- ojciec,
- opiekun prawny,
- kurator.
UWAGA!
- Dziecko, które nie ukończyło 5 roku życia nie musi być obecne przy odbiorze.
- Dziecko w wieku 5 – 12 lat musi być obecne w konsulacie przy odbiorze wraz z jednym rodzicem, opiekunem prawym lub kuratorem. Na odbiór paszportu tymczasowego dziecka nie trzeba się umawiać.
W dniu odbioru nowego dokumentu weź ze sobą:
- ważny dokument tożsamości ( dowód osobisty lub paszport),
- poprzedni paszport dziecka (albo paszport tymczasowy) – dotychczasowy dokument paszportowy zostanie unieważniony, z wyłączeniem stron zawierających ważne wizy i zwrócony.
WYSYŁKA
W przypadku wyboru dostarczenia paszportu tymczasowego dla dziecka do 5 roku życia za pośrednictwem operatora wykonującego usługi pocztowe lub przewozowe:
- konsul podejmuje decyzję czy występują przesłanki uzasadniające odstąpienie od osobistego odbioru dokumentu paszportowego; w przypadku nieuwzględnienia wniosku konsul informuje o braku przesłanek i potrzebie osobistego odbioru dokumentu;
- w przypadku akceptacji przez konsula trybu wysyłki pocztą lub kurierem wnioskodawca będzie musiał sam aktywować paszport tymczasowy za pośrednictwem dedykowanej usługi elektronicznej Potwierdź odbiór paszportu lub innego dokumentu paszportowego, który dostarczył kurier ; w celu dokonania aktywacji potrzebny jest: dostęp do Internetu, numer nowego paszportu tymczasowego oraz numer wniosku (znajduje się on na potwierdzeniu złożenia wniosku).
Najczęściej zadawane pytania
W jaki sposób drugi rodzic może wyrazić zgodę na wydanie paszportu tymczasowego dla dziecka?
Zgoda drugiego rodzica:
- dostępne jedynie dla osób posiadających podpis elektroniczny – kwalifikowany, osobisty lub podpis zaufany:
- Powinna zostać zarejestrowana online: ścieżka: www.gov.pl > Usługi dla obywatela > Dokumenty i dane osobowe > Paszport > Wyraź zgodę na wydanie paszportu.
- Rodzic może także przesłać zgodę na Elektroniczną Skrzynką Podawczą (/AMB_Zagrzeb/SkrytkaESP) Wyślij pismo ogólne.
- dotycząca osób posiadających ważny paszport lub dowód osobisty:
- Alternatywnie drugi rodzic może przyjść do organu paszportowego w Polsce lub za granicą (przed wydaniem decyzji), aby zarejestrować swoją zgodę. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zgoda na wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka.
- W przypadku zgody wyrażonej na piśmie z podpisem poświadczonym przez organ paszportowy lub notariusza – musi być przekazana do konsula w oryginale, osobiście lub drogą pocztową.
Co robić, gdy jeden rodzic lub oboje rodzice posiadają nieważne paszporty, dowody osobiste lub w ogóle nie posiadają dokumentu tożsamości, a chcą złożyć wniosek online o wydanie dziecku paszportu tymczasowego do 12 lat?
Brak dokumentu tożsamości uniemożliwia identyfikację osoby i tym samym blokuje złożenie wniosku i wyrażenie zgody na wydanie paszportu tymczasowego dziecku. W pierwszej kolejności rodzice muszą uzyskać paszporty lub dowody osobiste dla siebie.
Dodatkowo, aby skorzystać z nowej usługi paszportowej matka lub ojciec, bądź ustanowiony przez sąd opiekun prawny lub kurator dziecka, które nie ukończyło 12 roku życia, powinni wyposażyć się w podpis elektroniczny – kwalifikowany, osobisty lub podpis zaufany.
Podstawa prawna
Ustawa o dokumentach paszportowych z dnia 27 stycznia 2022 r.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie dokumentów paszportowych z dnia 9 września 2022 r.
Ustawa Prawo konsularne z dnia 25 czerwca 2015 r.
Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie opłat konsularnych