Deeply rooted in Cohesion
Wystawa beneficjentów
Dyskusja na temat polityki spójności – jej efektach i kierunkach rozwoju – będzie główną osią konferencji "Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?". Dopełnieniem dyskusji i jej namacalnym efektem będzie wystawa beneficjentów „Deeply rooted in Cohesion”, która pokaże „owoce” polityki spójności.
Nazwa wystawy – „Deeply rooted in Cohesion” – nawiązuje do tego, jak obecnie polityka spójności (ang. cohesion policy) jest głęboko zakorzeniona (ang. deeply rooted) w polskim i europejskim ekosystemie gospodarczym.
Fundusze Europejskie dla wielu osób kojarzą się jedynie z kwotami, tabelkami czy trudnymi słowami, jak alokacja czy beneficjent. Głównym celem wystawy będzie pokazanie, że Fundusze Europejskie to przede wszystkim ludzie, ludzie z pasją, którzy w realizację projektów wkładają nie tylko czas, ale i zapał oraz energię. Projekty dofinansowane z polityki spójności są tworzone przez ludzi i dla ludzi.
Na wystawie zostaną zaprezentowane projekty, które sprawiają, że nie tylko Polska, ale i cała Europa staje się bardziej innowacyjna, ekologiczna, dostępna, atrakcyjna turystycznie czy spójna. Polityka spójności sprawia, że pomysły zamieniają się w działania, a Polska i Europa stają się miejscami lepszymi do życia.
Dla uczestników konferencji, którzy odwiedzą wystawę, przygotowaliśmy specjalną niespodziankę, dzięki której, będą mieli możliwość stać się częścią wystawy.
Dołącz do konferencji i skorzystaj z wyjątkowej okazji poznania projektów i osób, które je realizują!
Wystawcy:
Miasto Kraków
Urząd Miasta Krakowa na swoim stoisku zaprezentuje korzyści, jakie miasto odniosło z ponad 20-letniej obecności Polski w Unii Europejskiej. Obecni na stoisku przedstawiciele dzięki materiałom promocyjnym oraz bezpośredniej rozmowie przedstawią szereg projektów realizowanych w mieście przy wsparciu Funduszy Europejskich, obejmujących różne dziedziny życia miasta, w tym kulturę, edukację, rewitalizację, turystykę i zdrowie.
Uczestnicy będą również zachęcani do wzięcia udziału w mobilnej grze terenowej „Quest Kraków. Tu żyje się europejsko!”, podczas której rozwiązując sieć zagadek, poznają inwestycje i projekty współfinansowane ze środków UE, które wpłynęły na codzienne życie w Krakowie.
Przedstawiciele Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji zaprezentują ofertę gospodarczą i biznesową. Spółka miejska Wodociągi Miasta Krakowa przedstawi projekty unijne, które realizuje, a Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie podejmie tematykę ogrodnictwa miejskiego.
Gmina Kołobrzeg
"Baltic for All" to inicjatywa, która ma na celu szkolenie trenerów sportów wodnych do pracy z osobami z niepełnosprawnościami, skupiając się na żeglarstwie, kitesurfingu i windsurfingu.
Na stoisku będzie można zobaczyć łódź HANSA 303, specjalnie dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także inny sprzęt wodny, którego Gmina Kołobrzeg używa na co dzień z osobami ze szczególnymi potrzebami. To niepowtarzalna okazja, aby z bliska poznać możliwości sprzętu wodnego, który zapewnia wszystkim dostęp do tego typu aktywności.
Gmina Drohiczyn
Na stoisku będzie można zapoznać się z powstałym szlakiem kajakowym na rzece Bug oraz atrakcjami na szlaku. m.in. z Nadbużańskim Centrum Turystyki Kajakowej w Drohiczynie i jednym w Polsce Muzeum Kajakarstwa. Stoisko będzie zawierało elementy turystyki kajakowej oraz kulinarną gościnność Nadbużańskiego Podlasia
Ośrodek Rozwoju Edukacji, Centrum Informatyczne Edukacji
Czy nauka może być również zabawą i to nie tylko dla ucznia, ale i dla nauczyciela? Przekonaj się odwiedzając strefę, w której poznasz możliwości Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej - nowoczesnego narzędzia wspierającego w procesie dydaktycznym nauczycieli, uczniów oraz rodziców. Dowiedz się jak korzystać z jej funkcjonalności. Platforma to miejsce, gdzie znajdziesz bogactwo materiałów do kształcenia ogólnego, zawodowego, cyfrowego, gry i narzędzia edukacyjne. Jest stale rozwijane, a interesujących zasobów przybywa.
Odwiedzając Strefę ZPE samodzielnie sprawdzisz się jak proste i inspirujące jest korzystanie z platformy, oraz jak może wspierać współczesne nauczanie i rozwój uczniów.
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Na stoisku zostanie zaprezentowana opaska bezpieczeństwa z przyciskiem SOS. Jest to opaska, którą otrzymują wszyscy uczestnicy projektu ,,Małopolski Tele-Anioł 2.0”. Służy ona do natychmiastowego wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa.
Uczestnicy będą mogli się zapoznać z materiałami promocyjnymi pokazującymi realizację usług projektowych w miejscu zamieszkania podopiecznych pierwszej edycji ,,Małopolskiego Tele-Anioła” oraz wywiady z uczestnikami.
Każdy uczestnik będzie miał możliwość uzupełnienia formularza zgłoszeniowego na miejscu, w imieniu swoim lub kogoś bliskiego co umożliwi dołączenie do projektu.
Katolicki Uniwersytet Lubelski
To polsko-ukraiński projekt proponujący nowe podejście do problemu dostępności dzieł sztuki i zabytków dla osób niewidomych i słabowidzących. Jego efektem było przygotowanie dotykowych adaptacji wybranych dzieł sztuki i historycznych budowli Lublina i Ivano-Frankivska, a także ilustrowanych przewodników dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzrokową. Nowością wyróżniającą projekt były warsztaty przygotowujące osoby niewidome od urodzenia do kontaktu z dziełami sztuki, a także specjalistyczne szkolenia dla pracowników placówek kulturalnych i przewodników miejskich.
Innowacyjność projektu została zauważona przez Komisję Europejską, która uznała „Invisible heritage” za jeden z pięciu najlepszych projektów w kategorii Europa Społeczna i Inkluzywna w konkursie REGIOSTARS 2023.
Podczas wydarzenia w Krakowie zostaną zaprezentowane rezultaty projektu, przede wszystkim dotykowe adaptacje malarstwa, kopie 3D eksponatów muzealnych i wybranych zabytków Lublina i Ivano-Frankivska, przewodniki po Lublinie i Ivano-Frankivsku z dotykowymi ilustracjami oraz w wersji dla osób słabowidzących. Odwiedzający stoisko „Invisible heritage” poznają różne elementy i etapy realizacji projektu - materiały i urządzenia do tworzenia grafiki dotykowej, pomoce do wyjaśniania trudnych pojęć opartych na wrażeniach wzrokowych. Będą też przykłady książek z dotykowymi ilustracjami - jednym z elementów przygotowania niewidomych dzieci do kontaktu ze sztuką (w tym zwycięskie książki w międzynarodowym konkursie książek dotykowych dla dzieci niewidomych Typhlo&Tactus 2024 Poland).
Osoby, które odwiedzą stoisko, będą miały okazję sprawdzić, jak osoby z niepełnosprawnością wzorkową poznają zabytki, eksponaty muzealne, oglądają rysunki i obrazy, rysują i czytają książki. Każdy odwiedzjący będzie też mógł napisać własnoręcznie (na specjalnej maszynie) swoje imię alfabetem brajla, a także stworzyć własne dotykowe rysunki.
Uniwersytet Morski w Gdyni
Centrum Offshore jest siedzibą Instytutu Morskiego UMG, którego działalność jest związana z szeroko rozumianą gospodarką morską. Zwiedzającym zostanie zaprezentowany sprzęt, wykorzystywany w badaniach dna morskiego dla morskich farm wiatrowych – m.in. sonda CTD, mały pojazd podwodny i czerpak osadów. Pracownicy Instytutu Morskiego UMG opowiedzą o mieszkańcach Morza Bałtyckiego, których będzie można obserwować w akwariach przywiezionych na wystawę.
Osoby, odwiedzające stanowisko będą mogły zgłębić zagadnienie planowania przestrzennego obszarów morskich z uwzględnieniem morskiej energetyki wiatrowej. Udostępnione zostaną interaktywne mapy pokazujące rozkład przestrzenny i natężenie działalności człowieka na morzu oraz główne obszary konfliktów. Zaplanowano również przeprowadzenie quizu z wiedzy na temat środowiska morskiego i planowania przestrzennego.
Ponadto zostanie zaprezentowana analiza wody w zakresie azotynów i fosforanów metodą spektrofotometryczną, teoria rozdzielania chromatograficznego metodą bibułową oraz pomiary przewodności elektrycznej właściwej w wodzie.
Zaprezentowane zostaną zdjęcia wyposażenia Laboratorium Geotechnicznego Zakładu Geotechniki Morskiej Instytutu Morskiego UMG oraz nagrania wideo z badań prostego ścinania wykonywanych m in. dla potrzeb morskiej energetyki wiatrowej. Obejrzeć będzie można na żywo podczas badań aparat do badań CRS gruntów wysoko prekonsolidowanych oraz spróbować swoich sił w interpretacji badania edometrycznego w zakresie wyznaczenia naprężenia prekonsolidacji dwiema podstawowymi metodami.
Zwiedzający zapoznają się z prezentacjami i fotografiami przedstawiającymi wyprawy badawcze pracowników Instytutu Morskiego UMG. Podziwiać będzie można również model statku badawczego r/v IMOR.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Na stoisku Muzeum Narodowe w Krakowie zaprosi gości do wirtualnego odwiedzenia muzeum za pomocą interaktywnych ścieżek zwiedzania. Na uczestników konferencji będą również czekać kopie sensoryczne wybranych eksponatów z kolekcji Czartoryskich, w tym sukni Damy z gronostajem. Muzeum udostępni także gry planszowe, w których będzie można odnaleźć dzieła znajdujące się w zbiorach muzeum.
Firma Tobo
Firma TOBO zaprezentuje swoją innowacyjną kolekcję mebli Health to Office, powstałą dzięki wsparciu unijnemu. Na stoisku odwiedzający będą mogli odkryć, jak istotne jest ergonomiczne wyposażenie miejsca pracy. TOBO oferuje inspirujące prezentacje na temat zdrowego stylu życia. Meble H2O wspierają zdrowe nawyki, a antybakteryjne powierzchnie dbają o higienę biur. Na stoisku będzie można przetestować różnorodne opcje siedzenia oraz doświadczyć komfortu sensorycznego w przyjaznej aranżacji przestrzeni. Firma TOBO przygotowała także interaktywny quiz z nagrodami, który pozwoli pogłębić wiedzę o zdrowiu. Kolekcja Health to Office jest zaprojektowana tak, aby spełniać potrzeby każdego – od osób poruszających się na wózkach, przez kobiety w ciąży, po osoby zdrowe, które chcą dbać o swoje samopoczucie w pracy.
Firma Neurodio
Firma Neurodio zajmuje się projektowaniem, badaniem i wdrażaniem oprogramowania wspierającego rozwój poznawczy człowieka. Firma skupia się na tworzeniu treningów poznawczych w postaci gier komputerowych dla dzieci z deficytami poznawczymi i trudnościami w nauce. W swoich działaniach przedsiębiorstwo wykorzystuje dorobek naukowy psychologii, nauk o poznaniu, informatyki i wiedzy na temat game designu.
Jednym z projektów firmy, dostępnych na stoisku, będzie gra matematyczna - Numbala, która pomaga dzieciom w trenowaniu kompetencji związanych z osią liczbową. Gra będzie dostępna w formie interaktywnej rozgrywki na konsolach oraz tabletach.
Drugim projektem, w który będzie można zagrać na stoisku studia, jest gra przygodowa Seedy The Seed. To trening kreatywności, który przy okazji nie tylko bawi, ale i przekazuje pozytywne, proekologicznej wartości. Główny bohater będzie nie tylko mógł zmieniać swój kształt, ale replikować się i dzięki temu aktywnie wpływać na otoczenie. Gracz doświadczy tu oryginalnej mechaniki rozgrywki, gdzie przegraną łatwo jest przekuć w sukces. Oprócz tego dowie się jak istotną rolę pełni woda w ekosystemie.
Firma Prognosis
Firma Prognosis zaprezentuje system Prognosis RDN. Jest to innowacyjne rozwiązanie oparte na technologii Internetu Rzeczy, które umożliwia zbieranie i analizowanie danych o cenach energii elektrycznej na Rynku Dnia Następnego. System monitoruje pobór energii na poszczególnych obwodach elektrycznych, a także inteligentnie zarządza ładowaniem i rozładowywaniem magazynów energii, co pozwala na optymalizację kosztów. Uczestnicy konferencji będą mogli zobaczyć w akcji nowe algorytmy optymalizacyjne oraz dowiedzieć się, jak system może dostosować profil zużycia energii do najniższych cen na rynku, przyczyniając się do zrównoważonego i efektywnego zarządzania energią w przedsiębiorstwach.
Musicon
Zobacz jak tworzyć dostępną przyszłość, dzięki rozwiązaniu edukacyjnemu z Polski. Dotknij obrazu, posłuchaj matematyki, zakoduj utwór lub po prostu pobaw się! Musicon to doceniane na świecie rozwiązanie do edukacji i terapii, którego skuteczność została potwierdzona naukowo.
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach koło Warszawy powstało dzięki wsparciu funduszy unijnych i jest najważniejszą jednostką Instytutu, w której prowadzona jest główna działalność naukowa, dydaktyczna i kliniczna. Dziennie przeprowadzanych jest w nim najwięcej w świecie – operacji poprawiających słuch w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Na stoisku zostaną zaprezentowane materiały informacyjno-promocyjne oraz film przedstawiający osiągnięcia 28 lat działalności Instytutu.
Uczestnicy konferencji będą mogli poznać najważniejsze rezultaty projektów unijnych - serwis do samodzielnego i zdalnego przeprowadzania badań przesiewowych smaku i węchu - w oparciu o testy stworzone w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu oraz adaptacyjny system przesiewowo-diagnostyczny Hear Box.
Uczestnicy wystawy, przy użyciu innowacyjnych narzędzi, będą mogli wykonać badania przesiewowe smaku i węchu oraz słuchu.