W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Krakowskie must see

Światowe dziedzictwo UNESCO - największa atrakcja Krakowa

  • W 1978 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisane zostało historyczne centrum Krakowa (A). Obejmowało ono prawie 150 ha: teren Starego Miasta, Wzgórze Wawelskie, dzielnice Kazimierz i Stradom. Miasto dołączyło tym samym do zaledwie 12 miejsc na świecie, które wpisano na listę. A dziś jest jednym z aż 14 takich zabytków w Małopolsce.
     
  • W samym sercu miasta znajduje się zabytkowy Rynek Główny Starego Miasta (1). To największy średniowieczny rynek w Europie. W jego centrum stoją Sukiennice (2), czyli miejsce, w którym kupcy sprzedają swoje towary od ponad 700 lat. Zaraz obok znajdziemy Bazylię Mariacką (3). W jednej z jej wież, co godzinę, trębacz gra hejnał mariacki na cztery strony świata. To jednak nie wszystko. W środku bazyliki można też podziwiać jedno największych arcydzieł sztuki średniowiecznej - ołtarz Wita Stwosza.
     
  • Miłośnicy historii nie mogą przegapić Wawelu (4). To wzgórze, na którym znajduje się wspaniała Katedra i Zamek Królewski (5). Wybudowano go ponad 900 lat temu. Był miejscem koronacji i rezydencją polskich królów. Ze względu na swoją wyjątkową historię, dziś jest uważany za jeden z największych skarbów narodowych.
     
  • Poznaj żydowskie dziedzictwo Krakowa podczas spaceru po dzielnicy Kazimierz (B). Odkryj niesamowitą architekturę i bogatą historię miejsca, które kiedyś było centrum życia i kultury żydowskiej. Odwiedź Synagogę Remu (6), czyli jedną z dwóch synagog w Krakowie, które są nadal w użyciu. Obok, na cmentarzu znajdują się nagrobki nawet z XVI wieku. Następnie zajrzyj do Synagogi Starej (7), znanej również jako "Synagoga Forteczna". To najstarsze takie miejsce w Polsce. Dziś jest fascynującym muzeum historii i kultury krakowskich Żydów. Na koniec odkryj wieczorny Kazimierz - dziś jedną z najmodniejszych i najbardziej tętniących życiem dzielnic miasta. Znajdziesz tam gwarne kawiarnie, bary i restauracje.

Miasto ponad 100 muzeów

Chociaż wszystkie muzea w Krakowie są warte odwiedzenia, na szczególną uwagę zasługuje na pewno perła nowoczesnej architektury - Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Pasjonaci historii powinni wybrać się do Muzeum Krakowa, do Podziemi Rynku Głównego lub do Fabryki Oskara Schindlera. Miłośnicy sztuki natomiast obowiązkowo powinni odwiedzić  Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Obejrzą tam bogaty zbiór sztuki z całego świata, w tym polskie malowidła i rzeźby. Warto zajrzeć też do Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie znajduje się kolekcja ponad 250 samolotów, szybowców i śmigłowców. Czy do oryginalnego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Na koniec, nie można zapomnieć o Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie setki tysięcy odwiedzających rocznie podziwia słynne dzieło Leonarda da Vinci - "Damę z gronostajem”.


Nasze polecenia:

 

Kulinarne dziedzictwo Krakowa

Kraków szczyci się bogatymi tradycjami kulinarnymi. Ma przepyszną kuchnię regionalną i lokalnie produkowane przysmakami. Spróbuj u zakochaj się w kuchni tego miasta. Europejska Akademia Gastronomiczna w 2019 roku przyznała miastu tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Tym samym ogłosiła je obowiązkowym miejscem do odwiedzenia przez wszystkich smakoszy.

  • Krakowski klasyk
    Rozpocznij dzień od pysznego krakowskiego obwarzanka. Najbardziej charakterystycznym krakowskim przysmakiem jest właśnie ten niepozorny, okrągły wypiek. Dziś można go kupić niemal na każdym rogu, na ulicznych straganach rozsianych po całym Starym Mieście. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 1394 roku. Podobno był on wypiekiem uwielbianym przez polskich królów! Dzisiaj jest dostępny dla każdego za nie więcej niż kilka złotych. I to w wielu opcjach smakowych. Zjemy je posypane solą, makiem lub sezamem.
    A ostatnio, idąc z duchem czasu, nawet z serem, czarnuszką czy z ziołami.

     
  • Lokalna kuchnia 
    Odkrywaj prawdziwe smaki kuchni lokalnej. Spróbuj żurku, typowej polskiej zupy podawanej w chlebie. Jeśli odwiedzasz Kraków, musisz też koniecznie spróbować Maczanki Krakowskiej. To prawdziwy polski street food! Aby w pełni doświadczyć miasta, odwiedź krakowskie restauracje i bary mleczne, w których znajdziesz najlepsze regionalne potrawy.

     
  • Tradycyjne i regionalne produkty  
    Kiełbasa lisiecka czy ser oscypek, to jedne z najlepszych regionalnych produktów. Oscypek wytwarzana się ze słodkiego mleka owczego, a następnie wędzi przez dwa tygodnie w ognisku. To właśnie takiemu przygotowaniu zawdzięcza swój wyjątkowy smak! Na festiwalach kulinarnych i lokalnych jarmarkach w okolicznych miejscowościach można też spróbować śliwki suskiej sechlońskiej, czy karpia zatorskiego. A to tylko kilka z mnóstwa przysmaków!
     
  • Świeże targi
    Nie przegap krakowskich targów, które oferują świeże produkty w centrum miasta. Przeglądaj stragany pełne pysznych smakołyków - od wędzonych mięs, kiełbas i wolno gotowanych szynek po świeżo zebrane sezonowe warzywa, lokalne sery i słodkości. Pamiętaj też odwiedzić Stary Kleparz (16), gdzie nie tylko zrobisz zakupy, ale tez napijesz się świetnej kawy. Potem zajrzyj na placu na Stawach (17), Targ Pietruszkowy (18) lub na Halę Targową (19), gdzie w weekendy odbywają się targi staroci.

 

Nowa Huta – powrót do czasów PRL-u

  • Budowę Nowej Huty (C) rozpoczęto w 1949 roku jako odrębnego miasta pod Krakowem. Zaprojektowano ją jako wielki ośrodek przemysłu ciężkiego i dzielnicę mieszkaniową dla robotników zatrudnionych w miejscowej hucie. Jej atutem jest charakterystyczna architektura i atrakcyjny układ przestrzenny. To wyjątkowa gratka dla miłośników nowoczesnej architektury. Obecnie Nowa Huta to tętniąca życiem dzielnica, która oferuje różnorodne wydarzenia kulturalne i biznesowe.
     

W Nowej Hucie możesz cofnąć się w czasie. Nowa Huta przeniesie Cię do epoki komunizmu, znanej w Polsce jako PRL (Polska Rzeczpospolita Ludowa). Dla jednych to prawdziwa gratka vintage, dla innych szczyt kiczu. Ocenisz to sam podczas szalonej wycieczki Trabantem lub Polskim Fiatem 126. To też idealne miejsce na wycieczkę rowerową.

 

kraków

  • Kopalnia Soli „Wieliczka“ (A)
    Najstarsza kopalnia soli w Europie to  miejsce, w którym wiele pokoleń polskich górników stworzyło wyjątkowy podziemny świat. Są w nim słone jeziora, wnętrza zdobione rzeźbami, a nawet podziemny kościół. Miejscem wartym zobaczenia jest też słynna kaplica Św. Kingi. Kopalnia Soli „Wieliczka“ została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w  1978 r.

     
  • Zakopane Tatry i Podhale (B)
    Podhale i Tatry to jedne z najchętniej odwiedzanych przez turystów zakątków Polski. Nic w tym dziwnego! Zakopane to z wielu względów miejscowość jedyna w swoim rodzaju. W
    Tatrzańskie Parku Narodowym możemy podziwiać przepiękne doliny, szczyty i spacerować po malowniczych górskich szlakach. Na aktywnych czekają trasy rowerowe oraz profesjonalne stoki narciarskie. Nie zapominajmy też o pysznej góralskiej kuchni! A to Podhale cechuje się przywiązaniem do tradycji. Mieszkańcy z dumą prezentują elementy ludowe i folklor. Zapraszamy w fascynującą podhalańską podróż. 

     
  • Szlak Architektury Drewnianej (C)
    Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 r. Pośród 255 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych znajdują się na nim malownicze kościoły, staropolskie dworki i drewniane wille. Należą one do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. W 2003 r. cztery piętnastowieczne drewniane kościoły z Małopolski wyróżniły się wpisami na listę UNESCO:

 

  • kościół. Św. Michała Archanioła w Binarowej (1),
  • kościół. Św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim (2)
  • kościół Św. Leonarda w Lipnicy Murowanej (3),
  • oraz kościół. Św. Filipa i Jakuba w Sękowej (4).  

 

W 2013 r. do Listy UNESCO zostały dopisane też cztery cerkwie, które wchodzą w skład Szlaku. Są to:
 

  • cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (5),
  • cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach (6),
  • cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu (7),
  • oraz cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych (8).

 

  • Kalwaria Zebrzydowska (D)
    Kalwaria Zebrzydowska, nazywana też polską Jerozolimą, to miasto położone na malowniczym Pogórzu Makowskim. Zostało założone przez  wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego w 1602 r. A w 1999 r. zostało wpisane na listę UNESCO. Dziś kościół, klasztor, zespół kaplic i kościołów dróżkowychv są co roku odwiedzane przez miliony pielgrzymów. To urokliwe miejsce, pełne zabytków architektury. Zobaczymy tam drewniane domy i kramy odpustowe z przełomu XIX i XX w. Stoją one przy najstarszej ulicy w mieście. Odwiedzający mają też okazję podziwiać Cudowny Obraz Maryi Kalwaryjskiej.

     
  • Lanckorona (E) to malownicze miasteczko, położone nieopodal Kalwarii Zebrzydowskiej. Nazywana jest magicznym miastem aniołów. Mówi się, że to jedyne miejsce w Polsce, gdzie anioły pukają do drzwi mieszkańców i składają im życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Turystów do Lanckorony przyciąfa jej piękne położenie oraz XIX-wieczna zabudowa rynku. Chętnie odwiedzają ją też artyści oraz miłośnicy ceramiki.  
     
  • Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau (F)
    Muzeum powstało w miejscu największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego założonego w 1940 r. Oświęcim był wtedy częścią III Rzeszy. Do 1945 r. zamordowano tu od 1 do 1,5 miliona ludzi. Byli to głównie Żydzi z całej Europy, ale też Polacy, czy Cyganie. W skład muzeum wchodzą dwie części byłego kompleksu obozowego: Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau. Na ich terenie znajduje się ponad 150 budowli, m.in. baraki i krematoria. Odwiedzający mogą oglądać ekspozycje poświęcone ofiarom różnych narodowości. Tereny byłego obozu Auschwitz-Birkenau zostały wpisane w 1979 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
{"register":{"columns":[]}}