W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pokaz filmu Paszporty Paragwaju w Nikozji

27.01.2020

Dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, w dniu 27 stycznia Ambasada RP zorganizowała w Nikozji pokaz filmu „Paszporty Paragwaju”.

Paszporty Paragwaju

Dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 75. rocznicy wyzwolenia  niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, w dniu 27 stycznia Ambasada RP zorganizowała w Nikozji pokaz filmu „Paszporty Paragwaju”, który poprzedzony był materiałem dokumentalnym pozyskanym z Państwowego Muzeum w Oświęcimiu „Kroniki wyzwolenia obozu”. Słowo wstępne przed pokazem wygłosił Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster.

W pokazie, który odbył się w Cine Studio na Uniwersytecie Nikozyjskim udział wzięli przedstawiciele wszystkich najważniejszych cypryjskich urzędów oraz instytucji naukowych, kulturalnych i środowisk opiniotwórczych. Licznie stawił się także akredytowany w Nikozji korpus dyplomatyczny.

***

Film ukazuje działalność polskiej dyplomacji na rzecz ratowania Żydów podczas II wojny światowej. W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Celem grupy było pozyskiwanie paszportów państw Ameryki Południowej, które następnie trafiały do Żydów w okupowanej Europie. Dzięki działaniom tzw. „grupy berneńskiej” wielu z nich uniknęło wywózek do niemieckich obozów koncentracyjnych i doczekało końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie. Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Stefan Jan Rynkiewicz, Juliusz Kühl. Ze strony organizacji żydowskich ogromna rolę odegrali Adolf H. Silberchein, Chaim Eiss, Agudat Israel.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}