Wręczenie orderu za zasługi dla polsko-cypryjskiej współpracy w dziedzinie archeologii
29.08.2022
29 sierpnia w Ambasadzie RP w Nikozji odbyła się uroczystość wręczenia prof. Jolancie Młynarczyk Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-cypryjskiej współpracy naukowej w dziedzinie archeologii. W imieniu Prezydenta RP aktu dekoracji dokonała Ambasador RP w Republice Cypryjskiej Irena Lichnerowicz-Augustyn.
Prof. dr hab. Jolanta Młynarczyk związana jest z Cyprem nieprzerwanie od 1973 r., gdy została członkiem Polskiej Misji Archeologicznej Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzącej badania na terenie miasta Nea Pafos, pełniącego rolę stolicy Cypru od III w. p.n.e. do IV w. n.e. Jest autorką wielu artykułów naukowych poświęconych różnym aspektom kultury i dziejów Cypru. W latach 2000-2018 prowadziła dla studentów Instytutu Archeologii UW wykłady i seminaria poświęcone tematyce cypryjskiej. Brała udział w wielu kongresach międzynarodowych, prezentując wyniki swoich badań.
Jako doświadczony uczestnik Polskiej Misji Archeologicznej w Nea Pafos, prof. Jolanta Młynarczyk została zaproszona w 2000 r. do udziału w charakterze eksperta w badaniach prowadzonych przez misję New York University w Agios Georghios tis Peyias, w których uczestniczy do chwili obecnej. Od 2017 r. prowadzi również prace wykopaliskowe w Pafos w ramach wspólnego projektu z Uniwersytetem w Avignon, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki.
Dorobek polskich archeologów, prowadzących prace na Cyprze nieprzerwanie od 1965 roku, jest najbardziej wyrazistym przejawem polsko-cypryjskiej współpracy naukowej. Ich działalność i efekty pracy są szeroko znane w miejscowych kręgach politycznych, kulturalnych i opiniotwórczych oraz w istotny sposób wpływają na postrzeganie Polski na Cyprze.
Ordery i odznaczenia za zasługi dla polsko-cypryjskiej współpracy w dziedzinie archeologii otrzymali niedawno również prof. Ewdoksia Papuci-Władyka i dr Łukasz Miszk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Henryk Meyza z Uniwersytetu Warszawskiego oraz przedstawiciele cypryjskiego Departamentu Starożytności – dr Marina Solomidou-Ieronymidou i dr Eustathios Raptou.