Zaproszenie na wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny!”
07.09.2022
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Ambasadą Ukrainy zapraszają do odwiedzenia wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!”, która będzie prezentowana w dniach 13-17 września w siedzibie CVAR (Centre of Visual Arts and Research) w Nikozji.
„Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny, choć wraz z nią cierpi.
Janusz Korczak
Prezentujemy Państwu niezwykle przejmujące dziecięce świadectwa wojny - historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945–1966 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną tocząca się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war. Chcemy pokazać, że wojna wygląda w oczach dziecka zawsze tak samo. Niezależnie od miejsca i czasu jest wielkim złem, a dziecko zawsze jest w niej ofiarą. Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Rysują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Rysują siebie i swoją rodzinę, rysują ewakuację i ucieczkę. Ale rysują też nadzieję i swoje marzenia na przyszłość. Łącząc obrazy i słowa w grupy tematyczne: walka, okupacja, rodzina, represje, opór, zniszczenia, zwycięstwo-nadzieja, chcemy podkreślić fakt, jak bardzo podobne są do siebie scenariusze wojen zaborczych. Zmienia się czas, zmienia się miejsce, zmieniają się dziecięcy świadkowie, ale wojna zawsze jest taka sama:
Wojna nie widzi, nie słyszy, nie czuje.
José Jorge Letria"
dr Dorota Sadowska
Uniwersytet Warszawski
prof. Olha Kulinich
Kijowski Narodowy Uniwersytet im. T. Szewczenki w Kijowie
Wystawę będzie można zwiedzać w siedzibie CVAR (Centre of Visual Arts and Research, 285 Ermou Street, 1017 Nikozja) w dniach 13-17 września 2022 r. w godziniach 9:30-17:00.
Więcej informacji nt. projektu dostępnych jest tutaj. Organizatorami wystawy w Nikozji są Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy w Republice Cypryjskiej.
Fotografie:
Archiwum Akt Nowych w Warszawie
Projekt „Mom I see war/Мамо, я бачу війну”, Ukraina, Kijów