Ambasador RP w ośrodku Pomnik Ciszy na stacji Praha-Bubny
20.10.2022
Ambasador Mateusz Gniazdowski 16 października wziął udział w uroczystościach rocznicowych, upamiętniających wywózki Żydów z Pragi na tułaczkę i śmierć. 16 października 1941 r. ze stacji Praha-Bubny niemieckie władze okupacyjne wyprawiły pierwszy transport z tysiącem mężczyzn, kobiet i dzieci do getta w Łodzi, która wówczas była włączona jako Litzmannstadt do nazistowskiej Trzeciej Rzeszy. Z tego transportu wojnę i eksterminację przeżyły 24 osoby.
Tegoroczne upamiętnienie (Bubnovaní pro Bubny) zorganizowane przez ośrodek Pomnik Ciszy (Památník ticha) na stacji Bubny było połączone z tradycyjnym happeningiem bębnienia, które ma budzić sumienia i wzywać do czynu w obliczu zła i tragedii bliźnich. Prowadzący uroczystość dyrektor ośrodka Pavel Štingl oraz Michael Kocáb, były minister ds. praw człowieka i mniejszości narodowych, wskazywali na aktualność przesłania „Bubnów” i tragedii ludobójstwa w kontekście napaści Rosji na Ukrainę i zbrodni wojennych popełnianych tam przez siły rosyjskie. W uroczystości wzięli też udział m.in. ambasador Niemiec Andreas Künne i zastępca ambasadora Izraela Roni Abramson.
20 października ambasador Mateusz Gniazdowski wziął udział w seminarium eksperckim zorganizowanym w ośrodku Pomnik Ciszy, podsumowującym wizyty studyjne pracowników ośrodka w sześciu polskich muzeach. Według prowadzącego seminarium Narracja - historia - przeżycie (Narativ - příběh - prožitek) dyr. Pavla Štingla nowe instytucje muzealne sytuują Polskę „w czołówce europejskiej kultury pamięci”. Pracownicy ośrodka odbyli podróż studyjną po Polsce w ramach przygotowań do pracy nad stałą ekspozycją ośrodka muzealnego, którego budowa ma się niebawem rozpocząć na terenie stacji kolejowej Praha-Bubny.