W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czeski Cieszyn: czeska premiera filmu Moja Wolność, na motywach życiorysu Ity Kozakiewicz

11.05.2024

Czeski Cieszyn: czeska premiera filmu Moja Wolność, na motywach życiorysu Ity Kozakiewicz

W Centrum Polskim w Czeskim Cieszynie 11 maja odbyła się projekcja nowego łotewskiego filmu „Moja Wolność” („Mana Brīvība”, reż. Ilze Kunga-Melgaile) na motywach życiorysu Ity Kozakiewicz – jednej z głównych postaci łotewskiego ruchu niepodległościowego, pierwszej prezes odnowionego Związku Polaków na Łotwie w 1990 r., organizatorki szkolnictwa polskiego na Łotwie. Pokaz filmu został zorganizowany przez Ambasadę RP w Pradze we współpracy z Ambasadą Łotwy oraz Kongresem Polaków w Republice Czeskiej.

W studyjnej projekcji, która była czeską premierą filmu łotewskiej reżyser Ilze Kunga-Melgaile, wzięli udział m.in. Ambasador RP Mateusz Gniazdowski, Ambasador Łotwy w RCz Elita Kuzma, Ambasador Łotwy w RP Juris Poikāns, łotewski attaché obrony w Warszawie Aivars Spriedējs oraz konsul generalna w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz. Zgromadzonych przywitała Prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej Helena Legowicz. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele środowisk polskich, studenci bałtystyki i kibice hokeja, udający się na mecz Polska-Łotwa na mistrzostwach świata w Ostrawie. Z Cieszyna przybyli m.in. prof. Krzysztof Nowak oraz Adam Miklasz.

Ambasadorowie Elita Kuzma i Mateusz Gniazdowski w swoich wystąpieniach przypomnieli rolę Ity Kozakiewicz w przemianach wolnościowych na Łotwie na przełomie lat 80. i 90. Ambasador Gniazdowski stwierdził m.in., że w tym czasie „nasi rodacy na Łotwie i w Czechosłowacji zademonstrowali swoje przywiązanie do wolności. Wspierając demokratyczne przemiany, zabiegali także o dobro swojej małej ojczyzny i społeczności polskiej”. Ambasador stwierdził też, że „twarzą i symbolem Polaków na Łotwie stała się Ita Kozakiewicz. Zdaniem ambasadora „film pokazuje, ile liderzy mniejszości mogą zrobić dla swojej społeczności poprzez zaangażowanie w sprawy regionu i całego państwa. Film przypomina nam też, czym był sowiecki imperializm i czym grozi rosyjski rewizjonizm”. Ambasador podkreślił zarazem, że „w polityce wobec mniejszości narodowych, podobnie jak w sporcie, ważna jest zasada fair play”. Produkcję filmu wsparła Polska Fundacja Narodowa i koncern Orlen.

 

Fotografie: Ambasada RP

Zwiastun filmu:

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}