Informacja dla osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19 za granicą
08.10.2021
Każdy obywatel RP oraz cudzoziemiec uprawniony do udziału w Narodowym Programie Szczepień (m.in. osoby studiujące lub pracujące w Polsce, dyplomaci oraz współmałżonkowie i dzieci wyżej wymienionych), który przyjął szczepienie przeciwko COVID-19 poza granicami Polski, może zgłosić się do wybranego punktu szczepień w celu wprowadzenia szczepienia dokonanego za granicą do krajowego systemu ewidencji szczepień prowadzonego w systemie e-Zdrowie (P1).
Powyższe dotyczy wszystkich chętnych, którzy przyjęli jedną lub dwie dawki szczepionki dopuszczonej do obrotu na terytorium UE, tj. Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Pomyślna rejestracja szczepienia dokonanego za granicą poskutkuje wydaniem Unijnego Certyfikatu COVID-19 ułatwiającego m.in. podróżowanie w czasie pandemii.
Warunkiem niezbędnym do uznania szczepienia dokonanego za granicą w krajowym systemie e-Zdrowie (P1) jest przedłożenie przez osobę zainteresowaną następujących dokumentów w punkcie szczepień:
- oryginału wraz z kopią dokumentu (certyfikatu/zaświadczenia) potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju, zgodnego z wzorem obowiązującym w państwie przyjęcia szczepienia;
- tłumaczenia na język polski dokumentu, o którym mowa w pkt 1 przez tłumacza przysięgłego;
- oświadczenia osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych związanych z wprowadzeniem szczepienia wykonanego poza granicami kraju do systemu krajowego, w tym zgoda na automatyczne wygenerowanie w systemie e-Zdrowie (P1) Unijnego Certyfikatu COVID-19 po zakończeniu pełnego cyklu szczepienia.
Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: