W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Czechach

22.04.2022

Prof. Tomasz Grodzki wraz z senatorami Jerzym Fedorowiczem, Janem Marią Jackowskim, Sławomirem Rybickim i Ryszardem Świlskim złożył w dniach 20-21 kwietnia br. wizytę oficjalną w Republice Czeskiej na zaproszenie przewodniczącego Miloša Vystrčila.

Delegacja Senatu RP w Czechach

Jeśli zrobimy zbyt mało w obronie Ukrainy, historia nam tego nie wybaczy” – napisali w liście do przewodniczących innych parlamentów Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki i Przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Miloš Vystrčil. W podpisanym 20 kwietnia 2022 r. w Pradze dokumencie prof. Tomasz Grodzki i  Miloš Vystrčil zaapelowali, by parlamenty wywierały na rządy większą presję w sprawie wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy.

Jak powiedział na konferencji prasowej Marszałek Tomasz Grodzki, który był inicjatorem powstania listu, jego idea zrodziła się po ubiegłotygodniowej wizycie szefów polskiego i czeskiego Senatu w Ukrainie. Na zaproszenie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy, Rusłana Stefanczuka odwiedzili oni wówczas nie tylko Kijów, ale także Borodziankę, Buczę i Irpień. „List powstał jako wyraz naszych uczuć, które nami wstrząsnęły, gdy naocznie zobaczyliśmy okropieństwa wojny i ludobójstwo dokonywane na narodzie ukraińskim” – podkreślił Marszałek Senatu RP. Jak mówił, w liście zawarty jest apel, by parlamenty użyły swojego autorytetu i mocy i wpłynęły na swoje rządy, by te jeszcze bardziej zintensyfikowały wsparcie dla Ukrainy – w tej chwili przede wszytki w wymiarze militarnym. Z kolei Przewodniczący czeskiego Senatu Miloš Vystrčil zwrócił uwagę, że w 1938 roku władze Czechosłowacji musiały stawiać czoła czegoś, o czym sam nie decydowały, a pozostałe mocarstwa ją zostawiły. „W tym samym Zielonym Saloniku razem z Marszałkiem polskiego Senatu podpisaliśmy list, który ma być wezwaniem parlamentów, by Ukraina nie została sama”  - podkreślił. Dodał, że układ z Monachium jest swoistym memento, które pokazuje, co się dzieje, gdy przemilczane jest zło, dziejące się poza granicami innych państw. 

Przewodniczący Vystrčil podkreślał, że wizyta Marszałka Senatu RP jest nawiązaniem do wspólnej podróży delegacji Senatów Polski i Czech do Ukrainę. Mówił, że w trakcie rozmów obu delegacji w Pradze rozmawiali z Marszałkiem o doświadczeniach w przyjmowaniu uchodźców, wsparciu dla Ukrainy, a także współpracy przygranicznej i porozumieniu w sprawie kopalni Turów. Jak dodał Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki w rozmowach dwustronnych delegacji polskiej i czeskiej poruszone także zostały tematy wsparcia dla uchodźców, wsparcia finansowego i militarnego oraz odbudowy tego kraju po wojnie.

Delegacja Senatu RP spotkała się także z premierem Czech Petrem Fialą oraz z prezydentem Czech, Milošem Zemanem. Przedmiotem rozmów były kwestie związane z wojną w Ukrainie i nadchodząca czeska prezydencja w Radze Unii Europejskiej. Marszałek dodał, że podczas rozmów z prezydentem Zemanem i premierem Fialą wyrażano zadowolenie z zakończenia sporu o Turów.

Marszałek Tomasz Grodzki i przewodniczący Miloš Vystrčil wraz z Ambasadorem Ukrainy w Republice Czeskiej Yevhenem Perebyinisą złożyli wieńce przed pomnikiem czeskiego bohatera narodowego Jana Žižki oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza w Pradze.

W drugim dniu wizyty Marszałek i senatorowie odwiedzili Igławę oraz Telcz, by spotkać się z lokalnymi władzami, hejtmanem kraju Wysoczyna Vítězslavem Schrekem oraz prezydent miasta Igława, Karoliną Koubovą.  Senatorowie w towarzystwie przewodniczącego czeskiego Senatu odwiedzili także Telcz, rodzinne miasto Miloša Vystrčila, gdzie złożyli wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstańców styczniowych internowanych w tym mieście.

Następnie w stolicy Czech spotkali się z ministrem spraw zagranicznych Janem Lipavským, przewodniczącą Izby Poselskiej parlamentu Republiki Czeskiej Marketą Pekarovą Adamovą oraz przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Bezpieczeństwa w Senacie Republiki Czeskiej Pavlem Fischerem. 

Rozmowy koncentrowały się wokół wojny w Ukrainie oraz jak najszybszej budowy niezależności Polski i Czech od paliw kopalnych z Rosji. Poruszono także kwestię odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. 

Ostatnim punktem drugiego dnia wizyty było spotkanie z przedstawicielami organizacji polonijnych i Polakami w Ambasadzie RP w Pradze, podczas którego wręczono odznaki honorowe „Bene Merito” członkom Klubu Polskiego. „Senat RP ze swojego zobowiązania sprawuje opiekę nad Polonią (…) i jest dla was zawsze otwarty. Jesteśmy do państwa dyspozycji, traktujemy to zadanie bardzo poważnie” – powiedział w swoim wystąpieniu Marszałek Senatu.

 

fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}