W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Czaputowicz wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich w Pradze

27.02.2020

– Polska liczy na to, że Unia Europejska podejmie w marcu decyzję o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

V4+BZ

– Oba kraje dokonały znaczących reform i zasługują na rozpoczęcie rozmów – dodał.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich z udziałem Austrii, Słowenii i Chorwacji, która pełni obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej oraz komisarza ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Unii Europejskiej Olivéra Várhelyiego zostało zorganizowane przez czeską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej.

We wspólnym oświadczeniu opublikowanym dzisiaj minister Jacek Czaputowicz oraz ministrowie spraw zagranicznych Czech, Słowacji i Węgier wyrazili silne poparcie Grupy Wyszehradzkiej dla unijnych aspiracji państw Bałkanów Zachodnich, a zwłaszcza dla otwarcia przez UE negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią.

Szef polskiego MSZ podkreślił, że zarówno Polska, jak i przedstawiciele pozostałych zgromadzonych w Pradze państw zdecydowanie popierają perspektywę europejską Bałkanów Zachodnich. – Aby jeszcze mocniej podkreślić zdecydowane wsparcie dla europejskich aspiracji Macedończyków i Albańczykow zaprosiłem ministrów spraw zagranicznych Litwy i Łotwy do złożenia w przyszłym tygodniu wspólnej wizyty w Skopje i Tiranie, gdzie spotkamy się z liderami obu państw, ale także m.in. ze studentami – podkreślił.

Spotkanie w Pradze było okazją do dyskusji nad komunikatem Komisji Europejskiej z 5 lutego br., w którym zaproponowano reformę metodologii procesu rozszerzenia Unii Europejskiej, a także posłużyło do koordynacji stanowisk przed marcowymi posiedzeniami Rady ds. Ogólnych i Rady Europejskiej. Chorwacja przedstawiła również plany związane ze Szczytem Unia Europejska-Bałkany Zachodnie, który odbędzie się w maju br. w Zagrzebiu. Podczas dzisiejszego wydarzenia zostało także podpisane porozumienie o wsparciu i współpracy między Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim a Funduszem Bałkanów Zachodnich. 

Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska kontynuuje wszechstronne wsparcie dla regionu poprzez stałe projekty, w ramach których dzieli się doświadczeniami z procesu akcesji. Są to Akademia Rozszerzenia dla urzędników państw Bałkanów Zachodnich i konferencje eksperckie: Skopijska, Belgradzka i Tirańska, a wkrótce także Sarajewska. Polskie MSZ organizuje też we współpracy z Ambasadą Niemiec w Warszawie seminarium dla młodzieży z Bałkanów Zachodnich, Polski i Niemiec, dotyczące pojednania. Polska aktywnie uczestniczy w misjach i operacjach UE w krajach Bałkanów Zachodnich, zarówno wojskowych, jak i cywilnych: EUFOR ALTHEA w Bośni i Hercegowinie i EULEX Kosovo. Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że Warszawa w odpowiedzi na tragiczne trzęsienie ziemi w Albanii zadeklarowała wsparcie w wysokości 2,7 milionów euro na odbudowę kraju.

Na marginesie wydarzenia w czeskiej stolicy minister Czaputowicz spotkał się z niedawno zaprzysiężonym szefem dyplomacji Kosowa – Glaukiem Konufcą. Najważniejszymi tematami rozmów były perspektywa integracji Kosowa z UE i sytuacja w regionie.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}