W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Republice Czeskiej

13.04.2024

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Republice Czeskiej

11 kwietnia w Czeskim Cieszynie na oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej pochodzącym ze Śląska Cieszyńskiego. Uroczystość, którą zorganizowało Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Republice Czeskiej, obejmowała złożenie kwiatów pod tablicami katyńskimi na Konteszyńcu oraz spotkanie członków Rodziny Katyńskiej i gości w Ośrodku Kultury. W obchodach rocznicowych wzięła udział konsul generalna Izabella Wołłejko-Chwastowicz, obecni byli m.in. prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Mariusz Wałach, przedstawiciele Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej, były senator Jerzy Cieńciała, władze miasta Czeski Cieszyn i burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. 

Konsul generalna Izabella Wołłejko-Chwastowicz w imieniu swoim i ambasadora Mateusza Gniazdowskiego podziękowała członkom Rodziny Katyńskiej w Republice Czeskiej za determinację w upowszechnianiu prawdy historycznej i kultywowaniu wiedzy o historii Polski wśród mniejszości polskiej. Podczas spotkania przedstawiono gehennę Rudolfa Bibro – pochodzącego z Jabłonkowa więźnia obozów NKWD w Kozielsku i Griazowcu. Prelekcję wygłosił Stefan Król, współautor jego biografii.

W styczniu Ambasada RP zorganizowała wraz z Wojskowym Instytutem Historycznym (VHÚ Praha) seminarium z okazji 150. rocznicy urodzin ppłk. Adolfa Bohuslava Dostala, ofiary zbrodni katyńskiej. Ambasador powiedział wówczas, że aspektem tej zbrodni, który „na zawsze związał nasze narody  i państwa”, jest fakt, że wśród zamordowanych polskich oficerów i policjantów znajdowało się około pięćset osób z Zaolzia. Ambasador wskazał, że przeszło połowa z nich w okresie międzywojennym miała obywatelstwo czechosłowackie a ich rodziny do dzisiaj mieszkają w Republice Czeskiej.

Relacja z seminarium: https://www.gov.pl/web/czechy/adolf-bohumil-dostal-i-czeskie-ofiary-zbrodni-katynskiej--seminarium-w-wojskowym-instytucie-historycznym-w-pradze

Fotografie: Konsulat Generalny RP w Ostrawie; B. Tyrna, „Zwrot”

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}