W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ostrawa: Obchody Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą

02.05.2023

2 maja na spotkaniu w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie przedstawiciele polskiej mniejszości w Republice Czeskiej świętowali Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Obchody Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Konsul generalna Izabella Wołłejko-Chwastowicz odczytała życzenia i gratulacje od Piotra Wawrzyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, skierowane do Polonii i Polaków za granicą. Pozdrowienia dla Polaków na Zaolziu od ambasadora Mateusza Gniazdowskiego przekazał konsul Artur Łukiańczuk. Konsul generalna  wręczyła odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom w regionie: odznakę honorową Ministra Spraw Zagranicznych Bene Merito otrzymała Renata Pavlinová, medalem Komisji Edukacji Narodowej uhonorowano Krystynę Bončkovą, Agnieszkę Kulig, Barbarę Kubiczek i Danutę Mikulovą, odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej” otrzymali członkowie chóru mieszanego Zaolzie z okazji 100-lecia chóru: Ilona Bednarz, Jolanta Kowalska, Maria Stec, Maria Trombik i Romuald Fismol. 

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć wystawę, „Byłem Polakiem, obywatelem Ukrainy”, przypominającą sylwetki Polaków żyjących na Ukrainie, którzy zginęli w walce z rosyjskim agresorem. Ekspozycję przygotowano we współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracja” i Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. 

Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się poseł na Sejm RP Przemysław Drabek, konsul Ukrainy w Brnie  Anna Proszko, polscy i czescy samorządowcy, przedstawiciele polskich organizacji działających w Czechach, m. in. Mariusz Wałach – prezes Kongresu Polaków w RCz,  Helena Legowicz – prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RCz, Jan Ryłko – prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w RCz oraz Halina Twardzik prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego „Beskid Śląski”. Spotkanie uświetnił występ polskiej harfistki Anny Scheller i kapeli Bukóń z Jabłonkowa. 

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}