Tablica upamiętniająca polskiego alchemika Michała Sędziwoja w Krawarzach
19.08.2022
Na Zamku w Krawarzach odsłonięto tablicę pamiątkową przypominającą postać wybitnego alchemika polskiego, przebywającego na dworze cesarza Rudolfa II oraz w służbie Zygmunta III Wazy.
Czwartkowa uroczystość (19.08.2022) odsłonięcia tablicy połączona była z wernisażem wystawy przypominającym postać polskiego alchemika, Michała Sędziwoja, znanego w całej Europie późnego renesansu przełomu XVI i XVII wieku pod łacińskim nazwiskiem Sendivogius Polonus.
Z tej okazji przedstawiciel Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci MKIDN RP przeczytał list Jarosława Sellina Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, skierowany do organizatorów i uczestników, w którym zaznaczył, że „bogaty dorobek naukowy Michała Sędziwoja stanowi zarazem wkład do polskiego oraz czeskiego dziedzictwa historycznego i jest świadectwem wielowiekowych związków kulturowych i politycznych obu narodów”. Monika Brzesková, burmistrz miasta Krawarze podkreśliła, że dla dużej liczby Polaków odwiedzających miasto, tablica będzie kolejnym elementem zachęcającym do wizyty w Krawarzach. Zamek w Krawarzach planuje rozszerzenie ekspozycji o interaktywne tablice z elementami z dziedziny chemii. Konsul Generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz podziękowała prezesowi Fundacji Silva Rerum Polonarum za cenne działania na rzecz upamiętnienia i ochrony dziedzictwa kulturowego za granicą i podkreśliła otwartość władz miasta Krawarze w realizacji tego projektu.
Wśród gości byli przedstawiciele władz regionu i okolicznych miast, przedstawiciele Uniwersytetu Ostrawskiego oraz goście z partnerskiego miasta Lublińca.
Uroczystość odsłonięcia tablicy oficjalnie otworzyła jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kalendarzu miasta Krawarze, trzydniowy odpust, na który co roku licznie przyjeżdżają mieszkańcy całego regionu z Czech i z Polski. W ogrodach zamku, dzięki przychylności kierownictwa firmy Orlen Unipetrol Group i Fundacji „Orlen-Unipetrol”, zorganizowano specjalny blok dla dzieci, podczas którego uczestnicy mogli pod okiem prowadzących przeprowadzić eksperymenty chemiczne.