O Radzie
Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem – powołany w 2019 r. pierwszy w historii Polski organ dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.
Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem jest organem opiniodawczo-doradczym Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Została powołana na mocy ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 19 lipca 2019 r. ( Dz.U. z 2019 r. poz. 1570)
Rada Dialogu z Modym Pokoleniem powstała z inicjatywy Wicepremiera i Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego, jako odpowiedź na postulaty środowisk młodzieżowych. Jest to pierwszy w historii Polski organ dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi. Po raz pierwszy Rada obradowała 7 października 2019 r.
Głównymi zadaniami Rady są m.in. wyrażanie opinii o projektach aktów prawnych oraz programach rządowych w zakresie dotyczącym młodego pokolenia oraz inicjowanie i wspieranie działań na rzecz zwiększania poziomu partycypacji obywatelskiej młodych ludzi w Polsce.
Posiedzenia Rady odbywają się w zależności od potrzeb. Pracami Rady kieruje dwóch Współprzewodniczących, którymi są wybrani spośród członków Rady:
- przedstawiciel organów administracji publicznej, o których mowa w art. 412 ust. 1 pkt 1-7 ustawy, Rady Działalności Pożytku Publicznego lub jednostek samorządu terytorialnego;
- przedstawiciel organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy, przedstawiciel młodzieżowych rad gmin lub przedstawiciel Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej wybrany przez członków Rady będących przedstawicielami tych organizacji, związków, porozumień oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy, młodzieżowych rad gmin lub Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.
Skład Rady
Zgodnie z art. 412 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem składa się z nie mniej niż 20 i nie więcej niż 35 członków, w tym z:
- przedstawiciela Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
- przedstawiciela Rzecznika Praw Dziecka;
- przedstawiciela Prezesa Rady Ministrów;
- przedstawiciela ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;
- przedstawiciela ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki;
- przedstawiciela ministra właściwego do spraw kultury fizycznej;
- przedstawicieli Przewodniczącego Komitetu;
- przedstawiciela Rady Działalności Pożytku Publicznego;
- przedstawiciela jednostek samorządu terytorialnego;
- przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3;
- przedstawicieli młodzieżowych rad gmin w rozumieniu art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019 r. poz. 506 i 1309);
- przedstawicieli Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 338 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. poz. 1668, z późn. zm.).