Powódź to żywioł, który niszczy wszystko na swojej drodze, domy, szkoły, firmy, infrastrukturę drogową, a także nasze wspólne dziedzictwo kulturowe.
Powódź to żywioł, który niszczy wszystko na swojej drodze, domy, szkoły, firmy, infrastrukturę drogową, a także nasze wspólne dziedzictwo kulturowe.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w najbliższych dniach uruchomi specjalny program dotacyjny skierowany do właścicieli zabytków wpisanych do rejestru, które zostały uszkodzone w wyniku powodzi.
Nabór wniosków: 2–31 stycznia 2025 r.
Budżet programu: 100 milionów złotych
W ramach programu możliwe jest uzyskanie wsparcia na:
Sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich (wraz z dokumentacją i badaniami niezbędnymi do zabezpieczenia zabytku),
Wstępne prace zabezpieczające i konserwację zachowawczą.
Wrześniowa powódź szczególnie dotknęła Dolny Śląsk – 240 obiektów wpisanych do rejestru zabytków i 2120 wpisanych do wojewódzkiej i gminnych ewidencji zabytków zostało zniszczonych.
Już teraz podjęliśmy działania na rzecz ich ochrony, a w najbliższych dniach ruszy nabór wniosków do kolejnych rządowych programów:
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przeznaczył już ponad 350 tys. złotych na podstawowe prace zabezpieczające oraz 37 tys. zł na dokumentację. Dzięki tym środkom:
W Stroniu Śląskim zabezpieczamy kaplicę św. Onufrego,
W Lądku-Zdroju trwają prace przy uszkodzonym moście św. Jana.
W ostatnich dniach wojewoda dolnośląska Anna Żabska oraz dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków Daniel Gibski omówili plany działania na najbliższe miesiące.
Dzięki wspólnym wysiłkom przywrócimy świetność zabytkom, które są nieodłączną częścią naszej historii i kultury.