W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawo pobytu/prawo stałego pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej niebędącego obywatelem UE

Wniosek o wydanie karty pobytowej  członka rodziny obywatela UE niebędącego obywatelem UE
 
Wniosek należy złożyć osobiście w siedzibie  Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, nie później niż w następnym dniu po upływie 3 miesięcy od dnia wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wymóg osobistego złożenia wniosku nie dotyczy małoletniego, który do dnia złożenia wniosku nie ukończył 6 roku życia.
 
Za zarejestrowanie karty pobytowej członka rodziny obywatela UE niebędącego obywatelem UE pobytu nie pobiera się opłat.
 
Złożenie wniosku, odbiór dokumentów oraz  uzupełnienie dokumentacji (w tym osobiste stawiennictwo) będzie odbywać się przy  stanowisku nr 4 na sali A w godzinach od 8:15 do 15:00.  W tym celu należy pobrać bilet z numerem w kolejce z biletomatu znajdującego się na Sali Obsługi Klienta A, wybierając opcję: „Cudzoziemcy -> UE/Zaproszenia/PDP”. Pobranie biletu będzie możliwe we wskazanych godzinach lub do wyczerpania numerków lub w odpowiedniej Delegaturze DUW:
    - w Jeleniej Górze ul. Piłsudskiego 12, Jelenia Góra;
    - w Legnicy ul. Skarbka 3, 59-220 Legnica;
    - w Wałbrzychu ul. Słowackiego 23a, 58-300 Wałbrzych.
 
Przy składaniu wniosku o wydanie karty pobytowej wymagana jest obecność małoletniego członka rodziny niebędącego obywatelem UE, który do dnia złożenia wniosku ukończył 6 rok życia, celem pobrania odcisków linii papilarnych.
 
Członkiem rodziny obywatela UE jest: małżonek obywatela UE, bezpośredni zstępny obywatela UE lub jego małżonka ( to jej dzieci, wnuki, prawnuki ), w wieku do 21 lat lub pozostający na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka, bezpośredni wstępny obywatela UE lub jego małżonka ( to z kolejno rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), pozostający na utrzymaniu obywatela UE lub jego małżonka - niebędący obywatelem UE.
 
Dokumenty wymagane przy ubieganiu się o wydanie karty pobytowej członka rodziny obywatela UE niebędącego obywatelem UE :
  • Wypełniony wniosek o wydanie karty pobytowej członka rodziny obywatela UE niebędącego obywatelem UE oraz 2 kserokopie 1 i 2 strony wniosku,
  • 3 egz. kserokopii dokumentu potwierdzającego obywatelstwo i tożsamość
    (wszystkie strony z adnotacjami),
  • 4 aktualne fotografie osoby, której wniosek dotyczy, które spełniają następujące wymagania: 1) są nieuszkodzone, kolorowe, o dobrej ostrości; 2) mają wymiary 35 mm × 45 mm; 3) zostały wykonane nie wcześniej niż w ciągu 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; 4) przedstawiają twarz  członka rodziny obywatela UE od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii; 5) przedstawiają wyraźnie oczy członka rodziny obywatela UE, a zwłaszcza źrenice; linia oczu członka rodziny obywatela UE powinna być równoległa do górnej krawędzi fotografii; 6) przedstawiają  członka rodziny obywatela UE na jednolitym jasnym tle, w pozycji frontalnej, patrzącego na wprost, z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami, a także odwzorowują naturalny kolor jego skóry.
Jeżeli wniosek dotyczy osoby z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku, fotografia dołączona do wniosków, o których mowa w ust. 1, może przedstawiać tę osobę w okularach z ciemnymi szkłami. W przypadku osoby noszącej nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania fotografia może przedstawiać tę osobę z nakryciem głowy. Nakrycie głowy nie może zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy.
  • zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE, wydane obywatelowi UE, z którym członek rodziny przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • dokument potwierdzający posiadanie numeru PESEL (jeżeli został nadany),
  • dokument potwierdzający aktualny meldunek na terytorium RP (jeżeli cudzoziemiec został zameldowany).
Ponadto:
  • małżonek - uwierzytelnioną kserokopię dokumentu potwierdzającego zawarcie związku małżeńskiego,
  • zstępny (dzieci) / wstępny (rodzice) - uwierzytelnioną kserokopię dokumentu potwierdzającego istnienie więzi rodzinnych oraz dokument poświadczający pozostawanie na utrzymaniu obywatela UE (np. aktualne zaświadczenie od pracodawcy wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku wraz z pisemnym oświadczeniem obywatela UE, do którego zstępny/wstępny dołącza o pozostawaniu na jego utrzymaniu),
  • rodzice małoletniego obywatela UE – dokument potwierdzający sprawowanie faktycznej opieki nad małoletnim obywatelem UE oraz dokument poświadczający pozostawanie małoletniego obywatela UE na jego utrzymaniu (np. aktualne zaświadczenie od pracodawcy wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku wraz z pisemnym oświadczeniem członka rodziny niebędącego obywatelem UE o pozostawaniu małoletniego obywatela UE na jego utrzymaniu).
 
Wniosek o wydanie  karty stałego pobytu członka rodziny obywatela UE niebędącego obywatelem UE
 
składa się osobiście po upływie 5 letniego nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pobyt na terytorium RP uważa się za nieprzerwany, w przypadku gdy przerwy w nim nie przekroczyły łącznie 6 miesięcy w roku.
Wymóg osobistego złożenia wniosku nie dotyczy małoletniego, który do dnia złożenia wniosku nie ukończył 6 roku życia.
 
Dokumenty wymagane przy ubieganiu się o wydanie karty stałego pobytu członka rodziny obywatela UE niebędącego obywatelem UE:
  • Wypełniony wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu członka rodziny obywatela UE niebędącego obywatelem UE oraz 2 kserokopie 1 i 2 strony wniosku,
  • 3 egz. kserokopii ważnego dokumentu podróży lub innego dokumentu potwierdzającego  tożsamość i obywatelstwo cudzoziemca (strony z danymi osobowymi),
  • 4 aktualne fotografie osoby, której wniosek dotyczy, które spełniają następujące wymagania: 1) są nieuszkodzone, kolorowe, o dobrej ostrości; 2) mają wymiary 35 mm × 45 mm; 3) zostały wykonane nie wcześniej niż w ciągu 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; 4) przedstawiają twarz członka rodziny obywatela UE od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii; 5) przedstawiają wyraźnie oczy członka rodziny obywatela UE, a zwłaszcza źrenice; linia oczu członka rodziny obywatela UE powinna być równoległa do górnej krawędzi fotografii; 6) przedstawiają członka rodziny obywatela UE na jednolitym jasnym tle, w pozycji frontalnej, patrzącego na wprost, z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami, a także odwzorowują naturalny kolor jego skóry.
Jeżeli wniosek dotyczy osoby z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku, fotografia dołączona do wniosków, o których mowa w ust. 1, może przedstawiać tę osobę w okularach z ciemnymi szkłami. W przypadku osoby noszącej nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania fotografia może przedstawiać tę osobę z nakryciem głowy. Nakrycie głowy nie może zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy.
 
  • Wszelkie dokumenty potwierdzające 5-letni nieprzerwany pobyt na terytorium RP np. potwierdzenia zameldowania, zeznania o wysokości osiągniętego dochodu PIT-37 z urzędowym poświadczeniem odbioru, dokumenty potwierdzające zatrudnienie lub prowadzenie działalności gospodarczej, zaświadczenia z uczelni o odbywaniu studiów na terytorium RP,
  • Dokument potwierdzający prawo stałego pobytu obywatela UE, z którym członek rodziny przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Dokument potwierdzający posiadanie numeru PESEL (jeżeli został nadany),
  • Dokument potwierdzający aktualny meldunek na terytorium RP (jeżeli cudzoziemiec został zameldowany).
Ważne informacje:
Przy składaniu wniosku należy okazać oryginały dokumentów w celu potwierdzenia przez pracownika ich zgodności z pozostawioną kserokopią. Kserokopie dokumentów, których oryginały nie zostaną okazane mogą być przyjęte tylko po uprzednim ich potwierdzeniu (przez adwokata, radcę prawnego, notariusza itp.).
Dokumenty w języku obcym dołączone do wniosku składa się wraz z ich tłumaczeniem na język polski w oryginale, sporządzonym przez tłumacza przysięgłego.
 
 
Wniosek o wydanie/ wymianę karty pobytowej członka rodziny obywatela UE lub wniosek o wymianę/wydanie karty stałego pobytu członka rodziny obywatela UE:
 
Wniosek o wymianę / wydanie nowego nowej karty pobytowej członka rodziny obywatela UE niebędącego obywatelem UE składa się osobiście, w terminie 14 dni po wystąpieniu przesłanek do jej wymiany w przypadku:
  1. zmiany danych w nim zamieszczonych;
  2. uszkodzenia,
  3. utraty zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE,
  4. zmiany wizerunku twarzy posiadacza zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE w stosunku do wizerunku twarzy umieszczonego w tym zaświadczeniu w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację ich posiadacza.
W przypadku upływu terminu ważności karty pobytowej – wniosek o wydanie nowej karty składa się osobiście, co najmniej na 30 dni przed upływem okresu jej ważności.
 
Przygotuj:
  • Wypełniony wniosek o wymianę/wydanie karty pobytowej członka rodziny obywatela UE niebędącego obywatelem UE lub wniosek o wymianę/wydanie nowej karty stałego pobytu członka rodziny obywatela UE niebędącego obywatelem UE,
  • Kserokopię ważnego dokumentu podróży lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo cudzoziemca,
  • 2 aktualne fotografie osoby, której wniosek dotyczy, które spełniają następujące wymagania: 1) są nieuszkodzone, kolorowe, o dobrej ostrości; 2) mają wymiary 35 mm × 45 mm; 3) zostały wykonane nie wcześniej niż w ciągu 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; 4) przedstawiają twarz członka rodziny obywatela UE od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii; 5) przedstawiają wyraźnie oczy członka rodziny obywatela UE, a zwłaszcza źrenice; linia oczu członka rodziny obywatela UE powinna być równoległa do górnej krawędzi fotografii; 6) przedstawiają członka rodziny obywatela UE na jednolitym jasnym tle, w pozycji frontalnej, patrzącego na wprost, z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami, a także odwzorowują naturalny kolor jego skóry.
Jeżeli wniosek dotyczy osoby z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku, fotografia dołączona do wniosków, o których mowa w ust. 1, może przedstawiać tę osobę w okularach z ciemnymi szkłami. W przypadku osoby noszącej nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania fotografia może przedstawiać tę osobę z nakryciem głowy. Nakrycie głowy nie może zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy.
  • Dokument potwierdzający posiadanie numeru PESEL (jeżeli został nadany),
  • Dokument potwierdzający aktualny meldunek na terytorium RP (jeżeli cudzoziemiec został zameldowany),
  • Kserokopię wymienianej karty pobytowej członka rodziny obywatela UE lub karty stałego pobytu członka rodziny obywatela UE (jeśli nie została utracona),
  • Kserokopię zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE lub karty stałego pobytu obywatela UE, z którym członek rodziny przebywa.

Materiały

Wniosek​_o​_wydanie​_karty​_pobytowej​_czlonka​_rodziny​_obywatela​_UE
Wniosek​_o​_wydanie​_karty​_pobytowej​_czlonka​_rodziny​_obywatela​_UE.pdf 0.33MB
Wniosek​_o​_wymiane​_​_wydanie​_nowej​_karty​_pobytowej​_czlonka​_rodziny​_obywatela​_UE
Wniosek​_o​_wymiane​_​_wydanie​_nowej​_karty​_pobytowej​_czlonka​_rodziny​_obywatela​_UE.pdf 0.19MB
Wniosek​_o​_wydanie​_karty​_stalego​_pobytu​_czlonka​_rodziny​_obywatela​_UE
Wniosek​_o​_wydanie​_karty​_stalego​_pobytu​_czlonka​_rodziny​_obywatela​_UE.pdf 0.33MB
Wniosek​_o​_wymiane​_​_wydanie​_nowej​_karty​_stalego​_pobytu​_czlonka​_rodziny​_obywatela​_UE
Wniosek​_o​_wymiane​_​_wydanie​_nowej​_karty​_stalego​_pobytu​_czlonka​_rodziny​_obywatela​_UE.pdf 0.29MB
{"register":{"columns":[]}}