Rozpoczęcie specjalizacji
Postępowanie kwalifikacyjne:
Przed rozpoczęciem postępowania kwalifikacyjnego CMKP, w terminie do dnia 28 stycznia i do dnia 28 sierpnia każdego roku, ogłasza, na swojej stronie internetowej liczbę miejsc rezydenckich, w tym liczbę dodatkowo wydzielonych miejsc dla lekarzy wnioskujących o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w ramach poszerzenia zajęć programowych kształcenia w szkołach doktorskich, oraz liczbę miejsc pozarezydenckich z podziałem na poszczególne dziedziny i województwa oraz listy jednostek prowadzących szkolenie specjalizacyjne, w których znajdują się wolne miejsca szkoleniowe objęte danym postępowaniem kwalifikacyjnym.
- Wniosek o rozpoczęcie specjalizacji lekarze składają w SMK do Dyrektora CMKP, za pośrednictwem wojewody właściwego ze względu na pierwszy wariant wyboru, w terminie:
- od 1 do 28 lutego - postępowanie kwalifikacyjne rozpoczynające się 1marca
- od 1 do 30 września - postępowanie kwalifikacyjne rozpoczynające się 1 października.
Informacje o SMK, jak korzystać z systemu, w tym podręcznik: Wnioskowanie o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego dostępne na stronie https://smk2.ezdrowie.gov.pl/login;
We wniosku o rozpoczęcie specjalizacji można wskazać w preferowanej kolejności nie więcej niż 15 wariantów wyboru zawierających co najmniej jedną dziedzinę medycyny, ze wskazaniem województwa i trybu odbywania szkolenia specjalizacyjnego.
Urząd Wojewódzki dokonuje oceny formalnej wniosku, wraz z przyporządkowaniem mu uzyskanej procentowej liczby punktów i potwierdza do dnia 31 marca lub 31 października poprawność zgłoszonych we wniosku danych.
W przypadku stwierdzenia braków formalnych we wniosku Urząd Wojewódzki wzywa do ich usunięcia w terminie 5 dni od dnia przekazania w SMK informacji o konieczności uzupełnienia braków.
Lekarz może zgłosić zastrzeżenia co do danych zawartych we wniosku oraz punktacji w terminie 2 dni od dnia udostępnienia mu w SMK zweryfikowanego wniosku wraz z punktacją.
W przypadku niezgłoszenia zastrzeżeń podstawą weryfikacji postępowania konkursowego nie mogą być błędy w zakresie danych wskazanych we wniosku oraz w zakresie przyznanej punktacji.
Poprawne formalnie wnioski przekazywane są w systemie SMK przez Urząd Wojewódzki do CMKP.
Informacje o kolejnych etapach postępowania kwalifikacyjnego na stronie internetowej CMKP: https://www.cmkp.edu.pl/ksztalcenie/postepowania-kwalifikacyjne;
Skierowania
Urzędy Wojewódzkie wystawiają skierowania lekarzy i lekarzy dentystów do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w systemie SMK, w terminie 30 dni od zakończenia postępowania kwalifikacyjnego.
Wojewoda kieruje lekarza do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w wybranej przez lekarza jednostce akredytowanej w ramach posiadanych przez nią wolnych miejsc szkoleniowych w danej dziedzinie medycyny, na podstawie ostatecznych list lekarzy zakwalifikowanych do odbywania szkolenia specjalizacyjnego, w kolejności ustalonej w oparciu o wynik postępowania kwalifikacyjnego z wyjątkiem lekarzy zakwalifikowanych:
1) do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w trybie pozarezydenckim określonym w art. 16h ust. 2 pkt 1 albo 5 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (umowa o pracę/kontakt, szkoła doktorska) którzy zostają skierowani w pierwszej kolejności;
2) na dodatkowo wydzielone miejsca rezydenckie (szkoła doktorska), którzy są kierowani w ramach miejsc szkoleniowych dla nich przeznaczonych, z uwzględnieniem wyniku postępowania kwalifikacyjnego.
Ważne: Skierowania będą wystawiane dla lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu (PWZ) na czas nieokreślony.
Lekarz obowiązany jest samodzielnie przed wystawieniem skierowania zaktualizować swoje dane dotyczące PWZ na swoim profilu SMK.
Lekarz rozpoczyna szkolenie specjalizacyjne w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od daty określonej w EKS, jako planowana data rozpoczęcia szkolenia. Kierownik specjalizacji potwierdza faktyczną datę rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego w EKS.
Lekarz korzystający:
- z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu rodzicielskiego,
- z zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy
jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić o tym Urząd Wojewódzki oraz przedstawić odpowiednie dokumenty wskazujące na korzystanie z tych uprawnień́. W powyższym przypadku skierowanie zostanie wystawione bezpośrednio po ich zakończeniu.
Skierowania do jednostek podległych MON, MSWiA
Lekarze którzy wskazali we wniosku o rozpoczęcie specjalizacji: Preferowane jednostki: MON lub MSWiA, w celu uzyskania skierowania do takiej jednostki powinni po otrzymaniu w SMK potwierdzenia o zakwalifikowaniu, dostarczyć do Urzędu Wojewódzkiego pisemne oświadczenie zawierające zgodę kierownika tej jednostki i kierownika oddziału na odbywanie szkolenia specjalizacyjnego.
Na tej podstawie Urząd Wojewódzki wystąpi do MON lub MSWiA o udostępnienie miejsca szkoleniowego. Zależnie od uzyskanej odpowiedzi UW wystawi skierowanie do jednostki na miejsce udostępnione albo powiadomi lekarza o negatywnej odpowiedzi i wystawi skierowanie do innej jednostki.
Podstawa prawna
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 sierpnia 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty Dz.U. 2024 poz. 1287
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 maja 2023 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów Dz.U. 2023 poz. 975