Rozpoczęcie specjalizacji / Aktualne ogłoszenia o naborach
Postępowanie kwalifikacyjne:
Postępowanie kwalifikacyjne do odbycia szkolenia specjalizacyjnego dla fizjoterapeutów przeprowadza wojewoda dwa razy do roku w terminach:
- od dnia 1 czerwca do dnia 30 czerwca
- od dnia 16 grudnia do dnia 15 stycznia
Liczba wolnych miejsc szkoleniowych w jednostkach uprawnionych do prowadzenia specjalizacji na terenie województwa dolnośląskiego, na aktualne postępowanie kwalifikacyjne określana i ogłaszana jest na stronie internetowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu w komunikatach Wydziału Zdrowia na, co najmniej 1 miesiąc przed rozpoczęciem postępowania.
Specjalizację w dziedzinie fizjoterapii w ramach kształcenia podyplomowego prowadzą podmioty (jednostki szkolące),
posiadające akredytację udzieloną przez dyrektora CMKP.
Lista jednostek szkolących publikowana i aktualizowana jest na stronie internetowej CMKP www.cmkp.edu.pl wraz z określeniem maksymalnej liczby miejsc szkoleniowych w zakresie danego szkolenia specjalizacyjnego dla osób mogących odbywać szkolenie specjalizacyjne, na okres 5 lat.
Jednostka szkoląca przekazuje do wojewody informacje o kosztach szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie fizjoterapii, co najmniej na 2 miesiące przed terminem danego postępowania kwalifikacyjnego.
Fizjoterapeuta ubiegający się o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego może być w danym terminie dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego tylko w jednej dziedzinie fizjoterapii i tylko w jednym województwie.
Warunki jakie powinien spełnić fizjoterapeuta, który zamierza przystąpić do specjalizacji:
- złożyć wniosek o rozpoczęcie specjalizacji w dziedzinie fizjoterapii do wojewody właściwego ze względu na obszar województwa, na terenie którego zamierza odbywać szkolenie specjalizacyjne
- posiadać prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty
- posiadać tytuł magistra, spełniający wymagania określone w art.13 ust.3 ustawy o zawodzie fizjoterapeuty
- zostać zakwalifikowanym do odbycia szkolenia specjalizacyjnego w postępowaniu kwalifikacyjnym
Fizjoterapeuta składa wniosek o rozpoczęcie specjalizacji wraz z załącznikami terminie:
- od dnia 30 kwietnia do dnia 31 maja na postępowanie kwalifikacyjne od dnia 1 czerwca do dnia 30 czerwca
- od dnia 15 listopada do dnia 15 grudnia na postępowanie kwalifikacyjne od dnia 16 grudnia do dnia 15 stycznia
Wymagane dokumenty:
- wniosek o rozpoczęcie specjalizacji (w wersji papierowej)
- odpis dyplomu ukończenia uczelni wyższej
- kserokopia dokumentu potwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego doktora
- kserokopia dokumentu potwierdzającego posiadanie specjalizacji
- dokument potwierdzający okres zatrudnienia w zawodzie z wyszczególnieniem wymiaru etatu
- oświadczenie dotyczące rodzaju publikacji zawierające klauzulę następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia"
- dokument potwierdzający ukończenie szkolenia podyplomowego z zakresu fizjoterapii z wyszczególnieniem liczby godzin szkolenia (zaświadczenia wydane w języku obcym, winny być przetłumaczone na język polski i poświadczone za zgodność z oryginałem przez notariusza)
Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:
- ocenę formalną wniosku
- postępowanie konkursowe w przypadku, gdy liczba wnioskujących przekroczy liczbę wolnych miejsc szkoleniowych
W postępowaniu konkursowym przyznaje się punkty za:
Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje ocenę formalną wniosku o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego oraz postępowanie konkursowe. Postępowanie konkursowe przeprowadza się, jeżeli liczba kandydatów spełniających warunki do odbycia szkolenia specjalizacyjnego jest większa niż liczba miejsc.
W postępowaniu konkursowym przyznaje się punkty za:
- staż pracy w zawodzie fizjoterapeuty, w pełnym wymiarze czasu pracy – 2 punkty za każdy rok, nie więcej niż 6 punktów,
- posiadanie stopnia naukowego doktora – 18 punktów
- opublikowanie jako autor lub współautor:
- podręcznika naukowego z zakresu fizjoterapii – 2 punkty za każdy, nie więcej niż 6 punktów
- artykułu naukowego z zakresu fizjoterapii w czasopiśmie recenzowanym – 1 punkt za każdy, nie więcej niż 10 punktów
- szkolenie podyplomowe z zakresu fizjoterapii, gdzie pełne 100 godzin szkolenia jest równe 2 punktom, nie więcej niż 10 punktów.
W przypadku, gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe w dziedzinie fizjoterapii ma identyczny wynik studiów na dyplomie ukończenia studiów wyższych, uwzględnia się średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku, ze wskazaniem skali ocen jaka obowiązywała na uczelni. Jeśli taka konieczność zaistnieje, kandydaci zostaną niezwłocznie wezwani do dostarczenia dok
W przypadku gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe uzyska identyczny wynik w postępowaniu konkursowym, uwzględnia się wynik studiów na dyplomie ukończenia studiów wyższych.
W przypadku gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe uzyska identyczny wynik studiów na dyplomie ukończenia studiów wyższych, uwzględnia się średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku, ze wskazaniem skali ocen jaka obowiązywała na uczelni.
W przypadku uzyskania identycznych wyników, wojewoda wzywa niezwłocznie kandydatów do dostarczenia dokumentu poświadczającego średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku.
Wynik postępowania konkursowego stanowi procent maksymalnej liczby punktów, o których mowa wyżej.
Wyniki postępowania kwalifikacyjnego publikowane są na stronie internetowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w komunikatach Wydziału Zdrowia w dniu 1 lipca lub 16 stycznia.
Do odbywania szkolenia specjalizacyjnego kwalifikuje się fizjoterapeutów w liczbie odpowiadającej liczbie wolnych miejsc przyznanych na dane postępowanie kwalifikacyjne, w danym województwie, w kolejności od najwyższego wyniku uzyskanego w postępowaniu konkursowym.
Weryfikacja postępowania kwalifikacyjnego:
Fizjoterapeuta może zwrócić się do wojewody o weryfikację postępowania kwalifikacyjnego w terminie 20 dni od dnia ogłoszenia na stronie internetowej wojewody listy fizjoterapeutów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do rozpoczęcia danego szkolenia specjalizacyjnego.
Fizjoterapeuta, który nie został zakwalifikowany do odbycia szkolenia specjalizacyjnego, może zwrócić się do wojewody o weryfikację postępowania kwalifikacyjnego, w terminie 7 dni od dnia przekazania zawiadomienia o wyniku postępowania kwalifikacyjnego.
O rozstrzygnięciu sprawy wojewoda zawiadamia niezwłocznie fizjoterapeutę, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
Rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego:
Fizjoterapeucie zakwalifikowanemu do odbywania szkolenia specjalizacyjnego PUW wydaje:
- skierowanie do odbywania szkolenia specjalizacyjnego do jednostki szkolącej posiadającej wolne miejsca szkoleniowe ze wskazanym okresem jego odbywania
- kartę specjalizacji z określoną planowaną datą rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego
Fizjoterapeuta rozpoczyna szkolenie specjalizacyjne w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od daty określonej w karcie specjalizacji, jako planowana data rozpoczęcia szkolenia. Kierownik specjalizacji potwierdza faktyczną datę rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego w karcie specjalizacji.
Karta specjalizacji wraz z wymaganymi wpisami stanowi dowód odbycia szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z jego programem.
W tym samym czasie można odbywać tylko jedno szkolenie specjalizacyjne.
Szkolenie specjalizacyjne jest jednostopniowe.
Podstawa prawna
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 maja 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty Dz.U. 2023 poz. 1213