W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczęcie specjalizacji

Ogłoszenia postępowania kwalifikacyjnego

Postępowanie kwalifikacyjne na szkolenie specjalizacyjne Wojewoda przeprowadza ,  gdy jednostka szkoląca, co najmniej 2 miesiące przed wyznaczonym terminem postępowania kwalifikacyjnego, przekaże do Wojewody, za pomocą SMK, informację o kosztach szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie medycyny laboratoryjnej na jedną osobę oraz informację o liczbie wolnych miejsc przyznanych na dane postępowanie w danej dziedzinie medycyny laboratoryjnej.

Wojewoda na podstawie informacji przekazanych przez jednostkę szkolącą ogłasza, za pomocą SMK, listę miejsc szkoleniowych w poszczególnych dziedzinach w danym postępowaniu, co najmniej na miesiąc przed terminem danego postępowania kwalifikacyjnego.

Postępowanie kwalifikacyjne

Terminy postępowania kwalifikacyjnego:

Sesja jesienna od 16 grudnia do 15 stycznia

Sesja wiosenna od 1 czerwca do 30 czerwca 

Diagnosta laboratoryjny posiadający prawo wykonywania zawodu i ubiegający się o rozpoczęcie specjalizacji składa za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) wniosek do wojewody właściwego ze względu na obszar województwa, na terenie którego zamierza odbywać szkolenie specjalizacyjne

  1. od dnia 15 listopada do dnia 15 grudnia
  2. od dnia 30 kwietnia do dnia 31 maja

Do wniosku dołącza się:

  • elektroniczną kopię dyplomu ukończenia studiów;
  • elektroniczną kopię dyplomu potwierdzającego posiadany stopień naukowy lub tytuł profesora, jeżeli dotyczy;
  • elektroniczną kopię dokumentu potwierdzającego okres wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego;
  • oświadczenie dotyczące rodzaju publikacji (z zawartą w nim klauzulą o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”).

Diagnosta laboratoryjny ubiegający się o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego może być wdanym terminie dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego tylko w jednej dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej i tylko w jednym województwie.

Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:

  • ocenę formalną wniosku o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego,
  • postępowanie konkursowe, w przypadku, gdy liczba kandydatów do odbycia szkolenia specjalizacyjnego jest większa niż liczba miejsc szkoleniowych w danym postępowaniu. 

W postępowaniu konkursowym przyznaje się punkty za:

1. Staż pracy w zawodzie diagnosty laboratoryjnego, w pełnym wymiarze czasu pracy

– 10 punktów za co najmniej 3 – letni staż pracy.

2. Posiadanie stopnia naukowego doktora nauk medycznych – 10 punktów.

3. Opublikowanie jako autor lub współautor:

-książki naukowej- 3 punkty

-artykułu naukowego oryginalnego – 1 punkt

-artykułu o charakterze poglądowym, rozdziału w książce naukowej
 lub popularnonaukowej – 1 punkt

-artykułu popularnonaukowego, programu multimedialnego
  lub komunikatu z badań naukowych – 1 punkt - z zakresu diagnostyki laboratoryjnej.

W przypadku gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe w tej samej dziedzinie ma identyczny wynik w postępowaniu konkursowym, uwzględnia się wynik studiów na dyplomie  ukończenia studiów wyższych.

W przypadku gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe w tej samej dziedzinie ma identyczny wynik studiów na dyplomie ukończenia studiów wyższych, uwzględnia się średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku, ze wskazaniem skali ocen, jaka obowiązywała na uczelni.

Do odbywania szkolenia specjalizacyjnego zostaje zakwalifikowanych tylu diagnostów laboratoryjnych ile jest wolnych miejsc w danej dziedzinie.

Wyniki postępowania kwalifikacyjnego

O wyniku postępowania kwalifikacyjnego wojewoda zawiadamia wnioskodawcę za pomocą SMK.

Wnioskodawca, który nie został zakwalifikowany do odbycia szkolenia specjalizacyjnego, może zwrócić się pisemnie do Wojewody o weryfikację postępowania kwalifikacyjnego, w terminie 7 dni od dnia przekazania zawiadomienia za pomocą SMK. O rozstrzygnięciu sprawy Wojewoda zawiadamia wnioskodawcę drogą pocztową niezwłocznie, nie później niż 7 dni od dnia otrzymania wniosku.

Skierowanie do odbywania szkolenia specjalizacyjnego

Wojewoda, uwzględniając wynik przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego, kieruje wnioskodawców do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w jednostce szkolącej, posiadającej wolne miejsca szkoleniowe, za pomocą SMK.

Osobie zakwalifikowanej do rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego właściwy wojewoda tworzy w SMK Elektroniczną Kartę Przebiegu Szkolenia Specjalizacyjnego („EKS”), prowadzoną w SMK, z określoną planowaną datą rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego. EKS z wymaganymi wpisami stanowi dowód odbycia szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z jego programem.

Diagnosta laboratoryjny zakwalifikowany do rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego rozpoczyna je w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od daty określonej w EKS jako planowana data rozpoczęcia szkolenia. Faktyczną datę rozpoczęcia szkolenia potwierdza kierownik specjalizacji.

{"register":{"columns":[]}}