Czad
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkich podróży na całe terytorium Czadu ze względu na niestabilną sytuację bezpieczeństwa w kraju.
W Czadzie występuje wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi ze strony islamskich ekstremistów, w tym Boko Haram. Dochodzić może do ataków w centrach głównych miast, na bazary, budynki administracji publicznej, miejsca kultu religijnego, centra handlowe, hotele i restauracje. Nie można wykluczyć porwań o charakterze terrorystycznym. W dużej części kraju mogą mieć miejsce operacje sił zbrojnych.
Na terenie całego kraju dochodzić może do napadów rabunkowych. Podczas podróży po kraju trzeba zachować szczególną ostrożność również z uwagi na pospolitą przestępczość. Zaleca się podróż w konwoju, w kilka samochodów i z ochroną.
W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.
Wjazd i pobyt
-
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
-
Paszport TAK
-
Paszport tymczasowy TAK
-
Dowód osobisty NIE
-
Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Okres ważności paszportu (paszportu tymczasowego) musi być dłuższy niż okres ważności wizy.
-
Czy trzeba wyrobić wizę?
Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy mogą otrzymać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Czadu (najbliższe w Paryżu, Brukseli, Moskwie, Berlinie). Brak jest możliwości uzyskania wizy wjazdowej przy przekraczaniu granicy (on arrival) .
-
Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.
Przy wjeździe, oprócz wizy, wymagana jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień (International Certificate of Vaccination of Porphylaxis). Po przyjeździe istnieje obowiązek dopełnienia formalności meldunkowych na posterunku policji w ciągu 72 godzin. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować niedopuszczeniem podróżnych przez władze migracyjne do opuszczenia kraju.
-
Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Brak informacji.
-
Zasady pobytu
Po przyjeździe istnieje obowiązek dopełnienia formalności meldunkowych na posterunku policji w ciągu 72 godzin. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować niedopuszczeniem podróżnych przez władze migracyjne do opuszczenia kraju. Zalecane jest posiadanie przy sobie paszportu w ciągu całego pobytu w Czadzie.
Zdrowie
Występuje duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne.
Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest obowiązkowe, co weryfikowane jest przy wjeździe. Przypadki tej choroby odnotowuje się przy granicy z Sudanem. Zaleca się ponadto szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno – epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Służba zdrowia oferuje niski poziom usług. W ramach istniejącej infrastruktury szpitalnej wyróżnić można trzy centra medyczne, które oferują (tylko abonament) usługi na poziomie zbliżonym do europejskiego: Francuskie Centrum Medyczne, Klinikę Europ - Assistance oraz Klinikę SOS International.
Przydatne informacje
Czad jest jednym z najuboższych i najmniej rozwiniętych państw Afryki.
Fotografowanie i filmowanie wymaga zezwolenia wydanego przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i Imigracji. Nielegalne jest robienie zdjęć obiektów wojskowych, budynków rządowych i administracyjnych oraz lotnisk. Takie miejsca nie zawsze są oznakowane.
Telefony satelitarne są nielegalne. Korzystanie z telefonów satelitarnych pociąga za sobą ryzyko aresztowania i konfiskaty telefonu. Telefony komórkowe są w powszechnym użyciu. Dwaj główni operatorzy telefonii komórkowej to Tigo i Airtel. Dostęp do Internetu poza większymi miastami jest ograniczony.
Oficjalną walutą Czadu jest frank CFA. Wywóz lokalnej waluty jest zabroniony, a wywóz obcych dewiz jest ograniczony do kwoty zadeklarowanej przy przyjeździe. W Ndżamenie znajdują się biura Western Union. Bankomaty mogą być zawodne.
Podróżowanie po kraju
Ndżamena ma bezpośrednie połączenia lotnicze z Paryżem, Stambułem, Kairem, Niamey, Abudżą, Doualą, Chartumem i Addis Abebą.
W stolicy główne drogi zostały w ostatnich latach zmodernizowane, m.in. przy wsparciu Unii Europejskiej. Generalnie jednak sieć drogowa w kraju jest słabo rozwinięta, a w większości są to drogi nieutwardzone, trudno przejezdne w porze deszczowej. Zaleca się korzystanie z pojazdów terenowych. Nawet w stolicy i większych miastach występują trudności z zaopatrzeniem w paliwo. Podróżując po kraju warto zaopatrzyć się w dodatkowy zapas paliwa oraz zapas wody.
Zakazane są samochody z ciemnymi szybami oraz zasłanianie twarzy (burka, turban).
W razie wypadku samochodowego należy wezwać policję, aby ustalić jego okoliczności. Należy jednak pamiętać, że w takich sytuacjach zwykle gromadzi się tłum przechodniów bądź świadków, nie zawsze nastawiony pozytywnie wobec obcokrajowców. W przypadku kontroli policyjnej należy okazać spokój oraz gotowość do współpracy.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.