W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gujana

Bezpieczeństwo

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

Przestępczość

W całej Gujanie powszechna jest brutalna przestępczość. Często wiąże się to z nielegalnym handlem narkotykami. Powszechne są zabójstwa, napady, włamania, napady z bronią w ręku, kradzieże samochodów i porwania. Przestępcy często podróżują w grupach składających się z dwóch lub więcej osób i często obserwują swój cel przez kilka dni przed jakąkolwiek konfrontacją. Cudzoziemcy byli okradani z użyciem broni palnej i atakowani po wypłacaniu pieniędzy w bankach, dzielnicach handlowych i hotelach. Zdarzają się także drobne przestępstwa, takie jak kradzież kieszonkowa i kradzież torebek. 

Zawsze i wszędzie przestrzegaj przynajmniej podstawowych zasad bezpieczeństwa: 

  • nie eksponuj cennych przedmiotów (biżuterii, zegarka). Nie noś ze sobą dużej ilości gotówki, pieniądze i karty płatnicze noś w saszetce ukrytej w niewidocznym miejscu przy ciele;
  • podróżuj po kraju z kopią paszportu bądź zdjęciem dokumentu zachowanym w telefonie, a oryginał umieść w bezpiecznym miejscu (np. w sejfie w hotelu, razem z biletami powrotnymi do kraju i pieniędzmi); 
  • unikaj samotnego poruszania się nocą;- unikaj dużych skupisk, ale również nie przebywaj w miejscach opustoszałych;
  • w przypadku napadu nigdy nie stawiaj oporu! – opór często prowadzi do eskalacji przemocy, co może zakończyć się tragicznie;
  • pozostań w bieżącym kontakcie z rodziną lub przyjaciółmi i informuj ich o swojej lokalizacji i dalszych planach podróży; jeśli jesteś na zorganizowanej wycieczce zawsze bądź w kontakcie z organizatorem, a jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z ubezpieczycielem lub konsulem dyżurnym;
  • nie zostawiaj wartościowych przedmiotów bez opieki na plaży;
  • zawsze zamykaj i zabezpieczaj drzwi i okna swojego mieszkania i samochodu;
  • zatrzymuj się w obiektach z dobrą ochroną;
  • zawsze przed otwarciem drzwi sprawdź tożsamość gościa;
  • przez cały czas bądź świadomy swojego otoczenia.
  • mogą wystąpić oszustwa związane z użyciem kart kredytowych, debetowych i bankomatów. Podczas korzystania z karty bankowej w terminalu płatniczym lub w bankomacie zakrywaj klawiaturę jedną ręką podczas wpisywania PIN-u, zwracaj szczególną uwagę, gdy Twoje karty są obsługiwane przez inne osoby, unikaj używania czytników kart z nieregularną lub nietypową funkcją, korzystaj z bankomatów znajdujących się w dobrze oświetlonych miejscach publicznych, sprawdź, czy na wyciągu z konta nie ma żadnych nieautoryzowanych transakcji.
  • nigdy nie zostawiaj jedzenia i napojów bez nadzoru lub pod opieką nieznajomych. Uważaj na przyjmowanie przekąsek, napojów, gum i papierosów od nowo poznanych osób. Mogą zawierać narkotyki, które mogą narazić Cię na napaść na tle seksualnym lub rabunek.
  • kobiety podróżujące samotnie mogą spotkać się z pewnymi formami molestowania, obelg i napaści na tle seksualnym.
  • w Gujanie co jakiś czas odbywają się demonstracje, które w każdej chwili przerodzić się w przemoc. Mogą również powodować zakłócenia w ruchu drogowym i transporcie publicznym. W związku z tym unikaj obszarów, w których odbywają się demonstracje i duże zgromadzenia, postępuj zgodnie z instrukcjami władz lokalnych, monitoruj lokalne media pod kątem informacji o trwających demonstracjach. 

Zachowaj zwiększoną ostrożność w Georgetown, szczególnie w następujących dzielnicach: obszar 2 km na południe od Brickdam Street, Agricola, Albouystown, Albertown, Bourda, Buxtona, Wschodni Ruimveldt, Zofia, Stabroek, Zatoka Tygrysów, Zachodni Ruimveldt. 
Przestępcy często obierają za cel następujące punkty turystyczne: Targ Stabroek, Targ Bourda, ogrody botaniczne, Park Narodowy. Poza Georgetown mają miejsce brutalne incydenty w regionie Demerara na wschodnim wybrzeżu, szczególnie w pobliżu: wioski Buxton i Friendship, w regionie Demerara na Wschodnim Brzegu, obszar Nowego Amsterdamu.

Region Gujany Esequibo

Region wzdłuż granicy Wenezueli i Gujany jest niebezpieczny ze względu na utrzymujący się konflikt terytorialny. Jeśli zdecydujesz się na podróż po regionie Gujany Esequibo w pobliżu granicy z Wenezuelą: zachowaj szczególną ostrożność, monitoruj lokalne media, aby być na bieżąco z rozwijającą się sytuacją, postępuj zgodnie z instrukcjami władz lokalnych i sił bezpieczeństwa. 

Granica z Wenezuelą

Gujana nie ma oficjalnych przejść granicznych z Wenezuelą. Obszary w pobliżu granicy mogą być niebezpieczne ze względu na transgraniczną przemoc związaną z gangami. Dlatego zdecydowanie unikaj podróżowania w pobliżu granicy z Wenezuelą. Korzystaj wyłącznie z oficjalnych przejść granicznych z Brazylią i Surinamem. 

Turystyka piesza

Jeśli zamierzasz wędrować:

  • nigdy nie rób tego sam i zawsze zatrudniaj doświadczonego przewodnika renomowanej firmy;
  • zapoznaj się z objawami ostrej choroby wysokościowej, która może być śmiertelna;
  • wykup ubezpieczenie podróżne obejmujące ratownictwo helikopterowe i ewakuację medyczną;
  • upewnij się, że Twoja kondycja fizyczna jest wystarczająco dobra, aby sprostać wyzwaniom związanym z Twoją aktywnością;
  • upewnij się, że jesteś odpowiednio wyposażony i dobrze poinformowany o pogodzie i innych warunkach, które mogą stanowić zagrożenie
  • poinformuj członka rodziny lub przyjaciela o planie podróży;
  • przed wyruszeniem w podróż zasięgnij szczegółowych informacji na temat szlaków turystycznych i nie schodź z oznakowanych szlaków.

Demonstracje

Mogą wystąpić demonstracje, które w każdej chwili przerodzić się w przemoc. Powoduje to wówczas zakłócenia w ruchu drogowym i transporcie publicznym. Unikaj obszarów, w których odbywają się demonstracje i duże zgromadzenia. Postępuj zgodnie z instrukcjami władz lokalnych. Monitoruj lokalne media pod kątem informacji o trwających demonstracjach.

Piractwo

Na wodach przybrzeżnych dochodzi do ataków piratów i napadów z bronią w ręku na statki. Marynarze powinni podjąć odpowiednie środki ostrożności. Śledź regularne raporty dot piractwa: https://icc-ccs.org/index.php/piracy-reporting-centre

Transport publiczny

  • Minibusy. Unikaj korzystania z publicznych minibusów, ponieważ są one zwykle przeciążone, źle utrzymane i źle prowadzone. Minibusy często biorą udział w wypadkach.
  • Taksówki. Jest to najbezpieczniejszy środek transportu, jednak czasami zdarzają się napady i kradzieże. Nie korzystaj z taksówek wolnostojących, korzystaj wyłącznie z taksówek współpracujących z dużymi hotelami lub renomowanych firm. Przed wejściem do pojazdu zanotuj tablicę rejestracyjną, aby namierzyć kierowcę w przypadku zagubienia bagażu. 
  • Taksówki wodne. Unikaj korzystania z taksówek wodnych podczas przekraczania wód międzynarodowych. Skorzystaj z regularnych połączeń promowych, które mają formalny punkt kontroli granicznej.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • paszport - TAK
  • dowód osobisty - NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

6 miesięcy

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Tak. Zazwyczaj jest to wiza jednorazowa wydawana na okres do 30 dni.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19

Osoby przybywające samolotem muszą mieć bilet na dalszy/powrotny samolot i dowód szczepienia na żółtą febrę. Zalecane jest także wykupienie polisy zdrowotnej.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak. W przypadku każdego dziecka poniżej 18 lat należy przedstawić akt urodzenia dziecka, pisemną zgodę od każdego z rodziców oraz kopię ich dokumentu tożsamości (np. paszport lub dowód osobisty) z podpisem rodzica. W piśmie należy określić, czy wyrażana jest zgoda na wydanie wizy jednorazowej czy wielokrotnego wjazdu.

  1. Zasady pobytu

Wizy wydawane są na okres do 30 dni, przy czym masz prawo ubiegać się o przedłużenie wizy jeszcze dwukrotnie na 30 dni przed wygaśnięciem aktualnej wizy. Oznacza to, że w ramach jednej podróży możesz przebywać w Gujanie do trzech miesięcy jako turysta.

PRZEJŚCIA GRANICZNE. Korzystanie z usług niezależnych żeglarzy przy przekraczaniu granicy Surinamu jest nielegalne. Cudzoziemcy zostali ukarani grzywną, a w niektórych przypadkach zatrzymani, a następnie deportowani. Zalecamy, aby granicę przekraczać wyłącznie w oficjalnych portach wjazdu, korzystając tylko z oficjalnych usług promowych. Upewnij się, że masz stempel wjazdowy w paszporcie oraz unikaj korzystania z taksówek wodnych.

Aby uzyskać więcej informacji na temat zasad wjazdu i wyjazdu z kraju, odwiedź stronę: http://exploreguyana.org/entry-requirements-and-visas/

Ubezpieczenie

Uznawane są jedynie ubezpieczenia międzynarodowe. Lekarze mogą żądać zapłaty w gotówce pomimo posiadanego ubezpieczenia

Zdrowie

  • Szczepienia przeciw żółtej febrze obowiązkowe w wypadku przyjazdu z wielu krajów Afryki i Ameryki Południowej (m.in. Wenezueli, Brazylii i Surinamu). Ponadto szczepienie to zalecane jest dla wszystkich turystów, w tym dzieci powyżej 9 miesiąca życia. Inne zalecane szczepienia: przeciw żółtaczce, durowi brzusznemu i tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
  • Zalecana profilaktyka przeciw dengue (odstraszacze komarów) i leptospirozie (unikanie kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych).
  • W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
  • Należy unikać spożywania surowych produktów i nie przegotowanej wody. Istnieje ograniczona możliwość uzyskania opieki medycznej (niski standard usług, zwłaszcza poza stolicą), polecany ośrodek to prywatna klinika St. Joseph's Mercy Hospital.

Informacje dla kierowców

Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje lewostronny ruch uliczny.

Stan dróg i bezpieczeństwo na drogach w całym kraju są złe. Drogi są słabo oświetlone, a kierowcy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Powszechne jest prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu. Kolejne zagrożenie stanowią wędrujące zwierzęta gospodarskie. Wypadki, w których są ofiary śmiertelne są częste. W razie wypadku prawo wymaga, aby osoby biorące udział w wypadku drogowym pozostały na miejscu zdarzenia do czasu przybycia policji w celu sporządzenia protokołu. Czas reakcji może być powolny ze względu na brak funkcjonariuszy. Osoby poszkodowane są często transportowane do szpitali lub najbliższej placówki medycznej przez osoby postronne, chyba że odniosły poważne obrażenia. Władze lokalne współpracują, ale pomoc jest ograniczona i może być dostępna wyłącznie w godzinach pracy.

Podróż do wnętrza kraju (znanego również jako zaplecze) nie jest bezpieczna ze względu na małą obecność policji. Podróżuj w konwojach, zwłaszcza podróżując w głąb kraju. Unikaj jazdy nocą. 

Cło

Nie ma ograniczeń w przywozie środków pieniężnych, natomiast wywieźć z Gujany można do 10 tys. USD. Obowiązuje zakaz wwożenia żywności, wydawnictw pornograficznych, zwierząt, a także całkowity zakaz przewozu broni, materiałów wybuchowych, substancji narkotycznych oraz surowego mięsa.

Przepisy prawne

Prawo Gujany zabrania aktów seksualnych między osobami tej samej płci, pozostawania w małżeństwach osób tej samej płci i promowania homoseksualizmu. Skazanym grozi kara więzienia długoletniego pozbawienia wolności, z dożywotnim pozbawieniem wolności włącznie.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}