W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wenezuela

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Wenezuelą zostały nawiązane 28 listopada 1933 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny

Polska i Wenezuela nawiązały stosunki dyplomatyczne w roku 1933, zostały one następnie wznowione po II wojnie światowej w roku 1945.W 1952 roku, podczas rządów Marcosa Péreza Jiméneza, Wenezuela zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Polską, by wznowić je następnie w roku 1960. Stan i dynamika stosunków polsko-wenezuelskich po wojnie zmieniały się w zależności od koniunktur politycznych, typowych dla okresu zimnej wojny.

Współpraca polityczna w okresie III RP

Stosunki z Polską nie stanowiły priorytetu wenezuelskiej polityki zagranicznej, zorientowanej bardziej na kontynent amerykański, OPEC i kraje rozwijające się. Niemniej jednak, zmiany polityczne i gospodarcze w Europie i Polsce po 1989 rozbudziły zainteresowanie Wenezueli rozwojem współpracy z państwami Europy Środkowej i Wschodniej, w tym z Polską. W listopadzie 1993 roku podpisano w Caracas porozumienie w sprawie stałego systemu konsultacji na szczeblu wysokich funkcjonariuszy Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Wenezueli. W listopadzie 1996 roku, podczas konsultacji w Caracas na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych, dokonano wymiany not na temat zniesienia wiz dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych. Umowa weszła w życie 21 grudnia 1996 roku. Dnia 19 maja 1999 powstała w Warszawie polsko-wenezuelska grupa parlamentarna, w skład której weszlo 4 posłów i 1 senator. Delegacja wenezuelska pod przewodnictwem wiceministra SZ Jorge Hidalgo Valero Briceño wzięła udział w konferencji „Ku Wspólnocie Demokracji" w Warszawie w dniach 26-27 czerwca 2000 roku. W czerwcu 2002 roku miały miejsce w Warszawie konsultacje polityczne na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych. Stronę polską reprezentował podsekretarz stanu Andrzej Załucki, wenezuelską - wiceminister Arévalo Méndez Romero. W ramach tegoż systemu regularnych konsultacji, w listopadzie 2003 roku przebywala w Wenezueli polska delegacja pod kierownictwem wiceministra A. Załuckiego, która przeprowadziła rozmowy z wiceministrem A. Mendezem i spotkała się z przedstawicielami rządu i najważniejszych wenezuelskich firm. Kolejna runda konsultacji polityczno-gospodarczych odbyła się w Warszawie, 16 października 2006 r. Wiceminister spraw zagranicznych Wenezueli Rodrigo Chaves spotkał się w wiceministrem spraw zagrnicznych RP Witoldem Waszczykowskim, a także z wiceministrem gospodarki, Andrzejem Kaczmarkiem. W dniu 27 stycznia 2013 r., podczas VII szczytu Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) i Unii Europejskiej (UE), w Santiago de Chile, podpisano nową umowę o współpracy między Polską a Wenezuelą. Stronę polską reprezentował Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, który spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych Wenezueli Elias Jauá. Umowa stanowi dobrą podstawę do dalszej współpracy w obszarach wspólnego zainteresowania obu krajów.

Współpraca ekonomiczna

Według danych Ministerstwa Gospodarki za 2014r., wartość obrotów handlowych z Wenezuelą wyniosła blisko 117 mln. USD. Po załamaniu dwustronnych obrotów handlowych w 2009 r. (wynikających przede wszystkim ze znacznego pogorszenia się sytuacji gospodarczej Wenezueli na skutek światowego kryzysu finansowego), kolejne lata przyniosły poprawę sytuacji.   Polski eksport do Wenezueli w 2014r. osiągnął wartość 80,5 mln USD. Głównymi pozycjami polskiego eksportu były nawozy (31% całego eksportu), maszyny i urządzenia mechaniczne (22%), maszyny i urządzenia elektryczne (18%), a także w mniejszym stopniu oleje mineralne i produkty ich destylacji, chemikalia nieorganiczne, produkty chemiczne, wyroby z żeliwa i stali, drewno i wyroby z drewna.   W 2014 r. zanotowano również wysoką wartość polskiego importu z Wenezueli – 36,5 mln USD. Na import z Wenezueli złożyły się praktycznie trzy pozycje: aluminium i wyroby z aluminium (50% całego importu), chemikalia organiczne (39%) oraz tytoń (9%). W wyniku tak znacznego wzrostu eksportu, Polska zanotowała dodatnie saldo obrotów handlowych z Wenezuelą (47,9 mln euro).

Linki:
Polska gospodarka w liczbach

Współpraca kulturalna

Działalność kulturalna Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Caracas jest jednym z najważniejszych priorytetów. Od wielu lat promuje się polską sztukę (muzyka, taniec, kino, teatr, literatura i inne), a także polskie tradycje i historię.

{"register":{"columns":[]}}