W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Maroko

Bezpieczeństwo

Maroko jest krajem bezpiecznym dla turystów. W ostatnim czasie nie odnotowano poważnych zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Zachowaj zwykłą ostrożność, a w przypadku zaobserwowania niepokojących zdarzeń – stosuj się do poleceń służb porządkowych.

Obcokrajowcy są narażeni na drobne przestępstwa, takie jak kradzież rzeczy osobistych i oszustwa. Dla ich uniknięcia zabezpiecz dobrze dokumenty, środki płatnicze, telefony i inne urządzenia elektroniczne podczas odwiedzania atrakcji turystycznych i przemieszczania się transportem publicznym. W porze nocnej unikaj spacerów po medinach (starych centrach miast), odludnych parkach czy plażach. Zachowaj ostrożność wobec przygodnie poznanych osób oferujących okazyjną sprzedaż pamiątek, wymianę walut, czy usługi turystyczne – mogą  to być próby oszustwa. W przypadku wcześniej nieprzewidzianych zmian w planie podróży, powiadom rodzinę lub znajomych o miejscu pobytu i danych kontaktowych osób towarzyszących.

W razie zagrożenia zwróć się o pomoc do policji lub żandarmerii. Służby te cieszą się dużym autorytetem w społeczeństwie i są pomocne turystom. Zazwyczaj funkcjonariusze posługują się językiem francuskim, rzadziej angielskim. Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, w tym kradzieży rzeczy osobistych, złóż doniesienie na posterunku  policji lub żandarmerii.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas kierowania pojazdami. Ruch uliczny jest znacznie mniej uporządkowany niż w Polsce, a podejście do niektórych przepisów ruchu drogowego bardzo swobodne. Powszechne jest przechodzenie pieszych przez ulicę na czerwonym świetle i w miejscach nieoznaczonych, również na autostradach. Na drogach, w tym na autostradach mogą się również pojawiać zwierzęta. Zdarzają się przypadki poruszania się nieoświetlonych pojazdów. Unikaj podróży poza głównymi drogami w porze nocnej ze względu na ich zróżnicowany stan.

W dużych miastach zachowaj szczególną ostrożność poruszając się pieszo. Unikaj poruszania się rowerami, hulajnogami i podobnymi pojazdami.

Podróżując przez pas gór Rif na północy kraju – od Tangeru do granicy z Algierią możesz natknąć się na handlarzy narkotyków, proponujących ich zakup. Unikaj na tym obszarze podróżowania bocznymi drogami w porze nocnej i zatrzymywania się w ciągu dnia.

Unikaj podróży w bezpośrednie pobliże granicy z Saharą Zachodnią i południowej części granicy z Algierią, które są objęte działaniami wojskowymi i częściowo zaminowane. Pozostała część granicy z Algierią jest zamknięta i jej przekraczanie jest zakazane. W razie wątpliwości skontaktuj się z najbliższym posterunkiem żandarmerii, aby uniknąć zagrożenia lub naruszenia przepisów.

Przed samodzielnymi wycieczkami na obszary pustynne i górskie, sprawdź prognozę pogody. Korzystaj wyłącznie z usług licencjonowanych przewodników.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas kąpieli morskich, szczególnie na wybrzeżu atlantyckim. W wielu miejscach, również na zorganizowanych plażach, mogą występować wysokie fale zagrażające bezpieczeństwu kąpiących się.

W całym Maroku istnieje zagrożenie trzęsieniami ziemi. Zapoznaj się z zasadami zachowania w razie ich wystąpienia.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy: TAK. Zalecamy korzystanie z paszportu tymczasowego tylko w razie niezbędnej konieczności. 
  • Dowód osobisty: NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Ważność paszportu musi obejmować co najmniej cały okres planowanego pobytu. 

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Nie.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Należy posiadać bilet powrotny oraz móc udokumentować posiadanie środków wystarczających na cały planowany pobyt (gotówka, karty płatnicze, itp.). Nie ma dodatkowych wymogów, ani obowiązkowych szczepień.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak. Rodzicom podróżującym z małoletnim dzieckiem zalecamy zabranie ze sobą odpisu aktu urodzenia na formularzu międzynarodowym. W przypadku podróży z jednym z rodziców lub samodzielnej podróży osoby małoletniej wymagana jest urzędowo lub notarialnie potwierdzona zgoda odpowiednio drugiego albo obojga rodziców.

  1. Zasady pobytu

Do Maroka możesz wjechać na podstawie ważnego paszportu i przebywać w kraju do 90 dni, w celach turystycznych. W razie konieczności możesz złożyć na najbliższym posterunku policji wniosek o przedłużenie pobytu o kolejne 90 dni. Nielegalny pobyt karany jest grzywną, decyzją o wydaleniu i zakazie wjazdu.

Utratę paszportu zgłoś jak najszybciej na najbliższym posterunku policji lub żandarmerii i poproś o wydanie kopii protokołu. Dokument ten może być przydatny do wyjaśnień ze służbami granicznymi przy wyjeździe z Maroka, nie jest natomiast niezbędny do wydania przez konsula paszportu tymczasowego umożliwiającego podróż powrotną.

Ubezpieczenie

Zalecamy wykupienie ubezpieczenia turystycznego obejmującego co najmniej koszty leczenia i specjalistycznego transportu w razie zachorowania, wypadku lub zgonu. W przypadku uprawiania sportów ekstremalnych, albo wypraw niosących ryzyko zaginięcia, konieczne jest dodatkowe rozszerzenie polisy.

Zwróć uwagę na maksymalne limity świadczeń, ponieważ koszty prywatnego leczenia i transportu z Maroka mogą być bardzo wysokie. Standardowe ubezpieczenia turystyczne oferowane w cenie zorganizowanych wyjazdów mają limity niewystarczające w razie bardziej skomplikowanych zdarzeń.

Jeśli udajesz się do Maroka własnym samochodem, uzyskaj od swojego ubezpieczyciela Zieloną Kartę.

Zdrowie

Nie ma obowiązkowych szczepień wymaganych do wjazdu do Maroka.

W dużych miastach i ośrodkach turystycznych woda z kranu jest zdatna do picia. Dla zabezpieczenia się przed problemami zdrowotnymi korzystaj z wody butelkowanej, a także dokładne myj warzywa i owoce przed ich spożyciem.  Spożywanie pokarmów niepoddanych obróbce termicznej, w tym mięsa, ryb, warzyw, owoców i wyrobów mlecznych zawsze niesie za sobą ryzyko zachorowania.

Unikaj kontaktu z bezdomnymi zwierzętami, a szczególnie psami, ze względu na ryzyko pogryzienia i infekcji.

Nie zalecamy kąpieli w rzekach i stawach, które mogą skutkować chorobami pasożytniczymi.

Opieka zdrowotna w Maroku jest na dobrym poziomie, szczególnie w prywatnych klinikach i szpitalach. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 30 EUR, u specjalisty ok. 40 EUR, porada lekarska w nocy lub w weekend – 40 EUR, natomiast dobowy koszt pobytu w szpitalu lub klinice ok. 60 EUR bez kosztów leczenia zależnych od rodzaju schorzenia. Dla uniknięcia wysokich kosztów leczenia lub hospitalizacji zalecamy wykupienie ubezpieczenia turystycznego o odpowiednio wysokim limicie.

Podróżowanie po kraju

Sprawdź też zakładkę „Bezpieczeństwo”.

W Maroku istnieje dobrze rozbudowana sieć płatnych autostrad (Autoroutes du Maroc) oznaczonych na mapach literą „A”. Autostrady są dobrze utrzymane. Ze względu na bardzo duże natężenie ruchu zalecamy szczególną ostrożność na odcinkach autostradowych wokół Casablanki.

Przy wjeździe na autostradę pobiera się bilet, a należność uiszcza w punkcie poboru opłat przy wyjeździe. Płatności możesz dokonać gotówką w dirhamach marokańskich i systemu płatności zdalnych Jawaz. Zarządca sieci autostrad deklaruje również możliwość korzystania z kart płatniczych, ale nierzadkie są awarie terminali.

Drogi krajowe i lokalne są bardzo zróżnicowanej jakości.

Stacje benzynowe na autostradach są rozmieszczone regularnie. Na pozostałych drogach, szczególnie tych oddalonych od miast, zalecamy regularne uzupełnianie paliwa na dostępnych stacjach.

Tanger, Rabat i Casablanka są połączone linią kolejową wysokich prędkości (Al-Boraq). Działają też połączenia kolejowe Casablanca-Marrakesz i Kenitra-Oujda.

Pomiędzy dużymi miastami dostępne są również połączenia autokarowe.

Podróżowanie koleją i autokarem w Maroku jest bezpieczne.

Unikaj podróży z przygodnie poznanymi osobami. Korzystaj wyłącznie z licencjonowanych taksówek.

Informacje dla kierowców

Sprawdź też zakładki „Bezpieczeństwo” i „Podróżowanie po kraju”

Możesz korzystać w Maroku ze swojego prawa jazdy wydanego w Polsce lub innym państwie do 1 roku od daty wjazdu. Po tym czasie musisz wymienić prawo jazdy na marokańskie. Posiadanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest wymagane. W przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą wymagana jest Zielona Karta. Zalecamy wykupienie pakietu Assistance, zapewniającego pomoc w razie udziału w wypadku drogowym.

Wjeżdżając do Maroka samochodem zarejestrowanym za granicą otrzymasz kupon potwierdzający dopuszczenie do ruchu, konieczny do przedstawienia przy wyjeździe z kraju. 

W przypadku udziału w wypadku drogowym skontaktuj się natychmiast ze swoim ubezpieczycielem zapewniającym pakiet Assistance i wezwij policję lub żandarmerię. Możesz również wykonać fotografie miejsca zdarzenia. Jeśli żaden z uczestników wypadku nie odniósł obrażeń ciała, możesz wypełnić wspólny protokół zgłoszenia wypadku drogowego na formularzu analogicznym do europejskiego.

W okresie wakacyjnym mogą pojawiać się długie kolejki na przeprawach promowych pomiędzy Hiszpanią a Marokiem w związku z masowymi podróżami Marokańczyków zamieszkałych za granicą.

Na autostradach i drogach krajowych spotkasz liczne punkty pomiaru prędkości. Pojawiają się również patrole policji i żandarmerii. W przypadku nałożenia kary za wykroczenie drogowe konsul nie może pomóc w jego anulowaniu. W ciągu 30 dni od daty otrzymania zawiadomienia o wykroczeniu możesz złożyć odwołanie lub opłacić nałożoną karę. W przeciwnym razie kierowane jest zawiadomienie do prokuratora. Autentyczność mandatu możesz potwierdzić na stronie (narsa.gov.ma) po utworzeniu konta użytkownika zawierającego dane osobowe wpisane na zawiadomieniu.  

W przypadku podróży wynajętym samochodem do miast Ceuta i Melilla, stanowiących terytorium hiszpańskie, upewnij się, że agencja wynajmu zezwala na taką podróż i zapewnia odpowiednie ubezpieczenie.

Cło

Szczegółowe przepisy celne znajdziesz na stronie marokańskiej Służby Celno-Skarbowej

Przy wjeździe do Maroka musisz zadeklarować posiadane środki pieniężne, jeśli ich wartości przekracza 100 000 dirhamów marokańskich (około 9500 euro). Deklaracja jest niezbędna do legalnego wywozu tych środków albo ich wpłaty na konto bankowe w Maroku. Jeśli posiadasz walutę marokańską, możesz ją wwieźć legalnie do Maroka w kwocie do 2000 dirhamów.

Dozwolony jest również wwóz:

  • 200 gramów wyrobów tytoniowych do użytku własnego
  • 1 butelki wina do 1 litra
  • 1 butelki wysokoprocentowego napoju alkoholowego lub innego alkoholu
  • 1 flakonu perfum do 150 ml
  • 1 flakonu wody toaletowej do 250 ml

Zakazany jest mięzy innymi wwóz:

  • broni i amunicji
  • substancji odurzających i psychotropowych
  • pornografii i innych wydawnictw i przedmiotów sprzecznych z dobrym zwyczajem i porządkiem publicznym

Wwóz dronów i innych zdalnie sterowanych urządzeń latających jest dozwolony po uzyskaniu zezwolenia wydawanego przez ministerstwo właściwe do spraw handlu zagranicznego. W przypadku braku zezwolenia możliwe jest przekazanie drona do depozytu na okres do 45 dni.

Możesz wwieźć do Maroka bez dodatkowych formalności leki na użytek własny o ile posiadasz zaświadczenie lekarskie lub receptę potwierdzające konieczność ich używania i podpiszesz zobowiązanie do ich przeznaczenia wyłącznie do użytku własnego oraz wywozu wraz z zakończeniem pobytu

Dirham marokański jest walutą niewymienialną. Z Maroka możesz wywieźć legalnie do 2000 dirhamów. W przypadku zakupu lokalnej waluty w kantorze lub banku w Maroku zachowaj potwierdzenie transakcji. Ponowna wymiana dirhamów na waluty wymienialne będzie możliwa tylko za okazaniem tego potwierdzenia. Odradzamy wymianę waluty poza kantorami i bankami.

Dozwolony jest wywóz:

  • wyrobów marokańskich bez limitu kwoty
  • pamiątek
  • skał i kamieni ozdobnych, kamieni półszlachetnych w kwocie do 10 sztuk

Na wywóz dzieł sztuki, dóbr kolekcjonerskich i antyków konieczne jest uzyskanie zezwolenia ministerstwa właściwego do spraw kultury

Turyści mogą uzyskać zwrot podatku VAT za towary zakupione podczas pobytu w Maroku na własny użytek i wywiezione za granicę. Warunkiem jest dokonanie zakupu w sklepie obsługującym transakcje „tax free” w jednym dniu za kwotę przekraczającą 2000 dirhamów z podatkiem VAT. Bliższe informacje można uzyskać u koncesjonowanych operatorów obsługujących zwrot podatku dla turystów: "Global Blue Maroc" i  "Morocco Tourist Refund SA".

Nie przyjmuj od przygodnie poznanych osób przedmiotów i przesyłek do przewiezienia przez granicę ze względu na możliwe konsekwencje prawne w razie ich niezgodnej z prawem zawartości.

Przepisy prawne - również w zakresie wwozu wyrobów medycznych a także posiadania środków odurzających

Sprawdź też zakładkę „Cło”.

Prawo marokańskie przewiduje kary za heteroseksualne relacje pozamałżeńskie (do 1 roku pozbawienia wolności) i za relacje homoseksualne (do 3 lat pozbawienia wolności). Zalecamy ostrożność w przypadku wizyt u osób poznanych przez internet.

Przestępstwa gwałtu i deprawacji oraz przestępstwa przeciw moralności publicznej są zagrożone karą do 20 lat pozbawienia wolności, a pedofilia do 30 lat pozbawienia wolności.

Wwóz, sprzedaż, posiadanie i używanie narkotyków, również w ilościach przeznaczonych na własny użytek, są zabronione i zagrożone karą do 10 lat bezwzględnego pozbawienia wolności, grzywną i konfiskatą pojazdów wykorzystanych do popełnienia przestępstwa.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi osoby prowadzącej pojazd wynosi 0,2 promila. Prowadzenie pojazdu w przypadku przekroczenia tego poziomu podlega karze do 6 miesięcy pozbawienia wolności lub grzywnie. Badanie krwi jest obowiązkowe u kierowców, u których podczas kontroli alkomatem stwierdzono zawartość 0,1 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przebywanie w widocznym stanie nietrzeźwości w miejscu publicznym podlega karze pozbawienia wolności do 6 miesięcy i karze grzywny. W przypadku zakłócania spokoju pod wpływem alkoholu może być orzeczona kara w podwójnym wymiarze.

Wjazd, wwóz sprzętu i wykonywanie zdjęć przez profesjonalne ekipy filmowe pracujące nad wszelkiego rodzaju filmami i materiałami audiowizualnymi wymaga zezwolenia Marokańskiego Centrum Kinematografii.

Filmowanie i robienie zdjęć obiektów wojskowych, strategicznych oraz funkcjonariuszy policji i żandarmerii podczas wykonywania obowiązków jest zakazane i podlega karze.

 

Obyczaje

Sprawdź też zakładkę „Przepisy prawne”.

Maroko jest oficjalnie krajem muzułmańskim, co pociąga za sobą odmienne od europejskich tradycje i normy zachowania. Marokańczycy są z zasady tolerancyjni, życzliwi cudzoziemcom i zaznajomieni z europejskimi obyczajami. W konsekwencji zasady zachowania i ubierania w dużych miastach i ośrodkach turystycznych nie różnią się znacząco od norm europejskich. W przypadku wyjazdów w bardziej oddalone rejony kraju, sugerujemy unikanie obcisłych i odsłoniętych strojów u kobiet oraz krótkich spodni u mężczyzn.

W życiu Marokańczyków wielką rolę odgrywa religia, a rodzina królewska jest darzona dużym respektem. W przypadku poruszania tych tematów we wzajemnych kontaktach zachowaj odpowiedni ton wypowiedzi.

Do meczetów mogą wchodzić tylko muzułmanie. Wyjątkiem jest meczet Hassana II w Casablance. Fotografowanie wnętrza meczetów z zewnątrz może się spotkać z upomnieniem.  Stosunek do innych religii jest tolerancyjny. W większych miastach działają kościoły, cerkwie i synagogi.

W miesiącu postu – ramadanie – którego daty są ustalane osobno dla każdego roku, unikaj w ciagu dnia spożywania posiłków i alkoholu w miejscach publicznych dla uszanowania powszechnego zwyczaju.

Ze względu na ograniczenia religijne napoje alkoholowe są dostępne tylko w  niektórych lokalach gastronomicznych oraz w wybranych supermarketach i licencjonowanych sklepach.

W miejscach licznie odwiedzanych przez turystów możesz napotkać osoby zachęcające Cię do okazyjnych zakupów i usług. Zachowaj ostrożność i sprawdź dokładnie warunki transakcji dla uniknięcia oszustwa.

Inne przydatne informacje

Jeśli chcesz korzystać ze swojego telefonu, pamiętaj o włączeniu usługi roamingu przed wjazdem do Maroka. Ceny rozmów i transmisji danych dla użytkowników zagranicznych operatorów telefonicznych są bardzo wysokie. Rozważ wykupienie odpowiedniego pakietu rozmów i danych u swojego operatora albo zakup lokalnej karty SIM/eSIM.

Płatności kartą, w tym płatności bezdotykowe, są dostępne w wielu, ale nie we wszystkich punktach handlowych i lokalach gastronomicznych. Płatności w walutach innych niż dirham nie są z zasady akceptowane. Dirhamy można wypłacić z większości bankomatów za pomocą zagranicznej karty (obowiązuje prowizja) albo uzyskać z wymiany w kantorach i bankach. Wymieniane banknoty muszą być w dobrym stanie.

Negocjowanie cen w sklepach i na targach jest ciągle żywą, choć nieobowiązkową tradycją w Maroku.

W restauracjach i kawiarniach nie ma obowiązku zostawiania napiwku. Dobry zwyczaj zakłada pozostawienie do 10% wartości rachunku.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}