W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rwanda

Bezpieczeństwo

Poziom przestępczości w Rwandzie jest stosunkowo niski. W miastach należy uważać na złodziei kieszonkowych działających głównie w zatłoczonych, odwiedzanych przez turystów miejscach. Rzadko natomiast występują pospolite w innych krajach regionu kradzieże samochodów, zbrojne napady i rozboje. Szczególną ostrożność należy zachować w nocy.

Przestępstwa należy zgłaszać na najbliższy posterunek policji oraz prosić o wydanie kopii raportu policyjnego.

Rwanda leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne są dostępne na tej stronie.

Wjazd i pobyt

 

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport: TAK
  • Paszport tymczasowy: TAK
  • Dowód osobisty: NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny min. 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Tak. Obywatele Polski muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Rwandzie. Wizę można uzyskać na głównych przejściach granicznych (w tym na lotnisku w Kigali), przez Internet (https://www.migration.gov.rw/) oraz w przedstawicielstwach dyplomatycznych Rwandy.

Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu ważnej przez 30 dni to 50 USD.

Można również ubiegać się o turystyczną wizę Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej, która uprawnia do wielokrotnego wjazdu na terytorium Ugandy, Rwandy oraz Kenii (East African Community Visa) i jest ważna 90 dni. Jej koszt to 100 USD. Wiza upoważnia do wjazdu na teren trzech ww. krajów, ale podróż musi rozpocząć się w tym kraju, który wystawił wizę. O wizę tę należy ubiegać się online przed wyjazdem.

Informacje na temat wiz do Rwandy są dostępne na stronie Ambasady Rwandy w Berlinie oraz na stronie rwandyjskiej Dyrekcji Generalnej ds. Imigracji i Emigracji.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka jest endemiczna (nie dotyczy Polski), muszą posiadać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę (tzw. „żółta książeczka”). Wnioskując o wizę na lotnisku należy mieć przy sobie dowód na posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów planowanego pobytu.

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak.

  1. Zasady pobytu

Cudzoziemcy mogą aplikować o zezwolenie na pobyt czasowy lub stały. Zezwoleń udziela Directorate General of Immigration and Emigration. Koszt i okres ważności zezwolenia zależy od celu pobytu (m.in. praca, studia, biznes, etc.). Więcej informacji: https://migration.gov.rw/our-services/permit; email: info@migration.gov.rw

 

Zdrowie

28.09.2024 Ministerstwo Zdrowia Rwandy potwierdziło kilka zgonów spowodowanych wirusem Marburg, którego cechuje wysoka śmiertelność.  Wirus przenosi się poprzez kontakt z krwią i płynami ustrojowymi osób zakażonych. Od momentu zakażenia do pojawienia się objawów może upłynąć od 2 do 21 dni. Pierwsze symptomy choroby przypominają malarię. Mogą to być: złe samopoczucie, wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy i mięśni. W wypadku ich wystąpienia zalecamy natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Zalecenia dla podróżujących Ministerstwa Zdrowia Rwandy z dn. 4.10. br. obejmują monitorowanie stanu zdrowia, zarówno podczas pobytu w Rwandzie, jak i po powrocie do kraju stałego pobytu. Na lotniskach i przejściach granicznych w Rwandzie można spodziewać się rutynowych kontroli temperatury ciała oraz próśb o skorzystanie ze stacji dezynfekcji rąk. Ponadto, pasażerowie opuszczający Rwandę będą zobowiązani do wypełnienia krótkiej ankiety dotyczącej stanu zdrowia. Prosimy o bezwzględne przestrzeganie poleceń miejscowych władz sanitarnych

Zalecania polskiego Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla osób podróżujących do krajów objętych epidemią gorączki Marburg:

  • unikaj kontaktu z osobami wykazującymi objawy (takie jak gorączka, wymioty, biegunka lub krwawienie) lub kontaktu z materiałami i powierzchniami zanieczyszczonymi płynami ustrojowymi osób zakażonych;
  • unikaj kontaktu ze zwłokami osób zakażonych i procesem pochówku;
  • unikaj odwiedzania placówek służby zdrowia na obszarach dotkniętych epidemią, w przypadku gdy twoja wizyta nie dotyczy pilnych kwestii;
  • unikaj siedlisk, w których mogą przebywać nietoperze, takich jak jaskinie lub kopalnie, a także wszelkich form bliskiego kontaktu z dzikimi zwierzętami, zarówno żywymi, jak i martwymi;
  • unikaj dotykania (obróbki) i spożywania jakiegokolwiek rodzaju surowego mięsa pochodzącego z dzikich zwierząt;
  • zachowaj ostrożność, stosuj się ściśle do poleceń miejscowych służb;
  • w razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską;
  • w razie wystąpienia niepokojących objawów po powrocie z podróży zgłoś się do lekarza i poinformuj o przebytej podróży;
  • osoby podróżujące w tereny epidemii, u których występują objawy gorączki krwotocznej, powinny być niezwłocznie izolowane do czasu wykluczenia zakażenia.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę. Osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka jest endemiczna, muszą posiadać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę (tzw. „żółta książeczka”).

Opieka medyczna jest ograniczona i występują braki w zaopatrzeniu w podstawowe leki. Dobrej jakości usługi medyczne dostępne są jedynie w prywatnych klinikach w Kigali.

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom.

Należy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową zapewniającą m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia muszą być transportowani do Kenii lub RPA.

Zgodnie z rwandyjskim prawem, każda osoba przebywająca na terytorium Rwandy musi mieć ubezpieczenie zdrowotne.

Sugerujemy, aby osoby podróżujące do Rwandy i sąsiadujących krajów na bieżąco śledziły wskazania WHO dostępne na stronie: Disease Outbreak News (who.int)

Lista substancji, których nie można wwieźć do Rwandy bez specjalnych zezwoleń jest dostępna online: www.rra.gov.rw/typo3conf/ext/complete/Resources/Public/download/pdf/prohibited_and_restricted_goods.pdf. Więcej informacji nt. importu leków: www.rwandatrade.rw.

Pacjenci przyjmujący leki psychotropowe powracający do kraju powinni uwzględnić wytyczne Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego: www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej.

Urzędem właściwym w kwestii wwożenia leków do Rwandy jest FDA – Rwanda Food and Drugs Authority: www.rwandafda.gov.rw. Wszelkie zapytania należy kierować bezpośrednio do urzędu (email: info@rwandafda.gov.rw). Konsul nie posiada dodatkowych informacji nt. konkretnych leków.

Podróżowanie po kraju

Obowiązuje ruch prawostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym cudzoziemiec może posługiwać się przez rok. Wymagane jest posiadanie ubezpieczenia.

Główne drogi kraju są w dobrym stanie, lecz w czasie pór deszczowych bocznymi drogami można poruszać się jedynie samochodem z napędem na cztery koła. Należy bezwzględnie unikać jazdy po zmroku, zwłaszcza poza miastami. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na pieszych, rowerzystów i zwierzęta.

Podczas podróżowania po kraju spotyka się często blokady policyjne kontrolujące pojazdy i pasażerów.

Stacje benzynowe oraz serwisowe są dostępne tylko przy głównych drogach.

Zaleca się ostrożność w korzystaniu z transportu publicznego (głównie minibusów) - pojazdy są przeładowane, a kierowcy jeżdżą nieostrożnie.

Przepisy prawne

Za posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi grozi kara więzienia i kara grzywny.

Homoseksualizm nie jest prawnie zabroniony.

Zabronione jest fotografowanie budynków rządowych.

Obowiązuje zakaz używania plastikowych toreb z uwagi na ich szkodliwość dla środowiska.

Ściśle egzekwowane są przepisy dotyczące właściwego języka dot. ludobójstwa. Promowanie podziałów na tle etnicznym, regionalnym, rasowym, religijnym, językowym lub innym jest zabronione. Publiczne podżeganie do „ideologii ludobójstwa” lub tworzenia podziałów i dyskryminacji oraz negacja ludobójstwa podlega karze pozbawienia wolności i grzywny.

Przydatne informacje

Nie ma problemów z wymianą w bankach walut zachodnich na walutę miejscową. Karty kredytowe akceptowane są głównie w hotelach i centrach handlowych w Kigali.

Otwarty w 1999 r. Volcanoes National Park, który słynie z występujących tam goryli górskich, można zwiedzać tylko pod ochroną strażników. Wstęp do parku możliwy jest jedynie po uzyskaniu zezwolenia Rwandyjskiego Biura Turystyki i Parków Narodowych. Rezerwacji należy dokonywać z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej: https://consular-protection.ec.europa.eu

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}