Tajlandia
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie Ambasadą RP w Bangkoku.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne, do południowych prowincji:
- Pattani
- Yala
- Narathiwat
- Songkhla
Na pozostałym terytorium Tajlandii MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W południowych prowincjach Tajlandii (Pattani, Yala, Narathiwat, Songhkla) może dochodzić do ataków terrorystycznych z użyciem bomb i broni palnej. Na niektórych obszarach w tych prowincjach wprowadzony jest stan wyjątkowy i obowiązują dodatkowe kontrole i ograniczenia w podróżowaniu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do tych prowincji.
Na terytorium całego kraju występuje zagrożenie terrorystyczne. Do ataków dochodziło w przeszłości w Bangkoku, na Phuket i innych popularnych wśród turystów miejscach. Zachowaj ostrożność zwłaszcza w rejonie atrakcji turystycznych, bazarów, obiektów kultu religijnego, budynków użyteczności publicznej. Te miejsca mogą być celem ataku.
W związku z napiętą sytuacją społeczno-polityczną unikaj protestów, zbiorowych demonstracji oraz innych zgromadzeń o charakterze politycznym.
W Tajlandii zdarzają się trzęsienia ziemi i tsunami. Informacje i porady jak się zachować w przypadku wystąpienia katastrofy naturalnej znajdziesz na stronie MSZ w zakładce Tsunami oraz Trzęsienie ziemi.
Wjazd i pobyt
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport: TAK, musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Tajlandii. Zadbaj o to, aby paszport posiadał dwie puste strony oraz nie miał oznak uszkodzenia. Władze odmówią wjazdu jeśli paszport nie spełnia ww. wymogów.
- Paszport tymczasowy: TAK, musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Tajlandii
- Dowód osobisty: NIE
Władze Tajlandii mogą odmówić prawa wjazdu jeśli paszport jest uszkodzony lub nie zawiera wszystkich stron.
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Tajlandii.
- Czy trzeba wyrobić wizę?
Obywatele polscy, którzy podróżują do Tajlandii w celu turystycznym do 60 dni nie muszą mieć wizy.
W pozostałych przypadkach wymogi i możliwość uzyskania wizy należy sprawdzić na stronie: https://thaievisa.go.th/.
W przypadku przekraczania granicy Tajlandii przejściem lądowym, z ruchu bezwizowego można skorzystać tylko dwukrotnie w ciągu roku. Teoretycznie nie ma ograniczeń w ruchu lotniczym, jednak częste korzystanie z ruchu bezwizowego może budzić zastrzeżenia służb lotniskowych i skutkować dodatkowym przesłuchaniem lub udzieleniem zgody na wjazd na okres krótszy niż 60 dni. Zdarzały się również sytuacje odmowy wjazdu cudzoziemcom. Pamiętaj – zgoda na wjazd do Tajlandii leży w wyłącznej kompetencji władz tego kraju.
W przypadku dodatkowych pytań o przepisy wizowe, skontaktuj się z placówką dyplomatyczną Tajlandii właściwą dla swojego miejsca zamieszkania. Jeżeli mieszkasz w Polsce, skontaktuj się z Ambasada Tajlandii w Warszawie. Jeśli przebywasz w Tajlandii skontaktuj się z najbliższym urzędem imigracyjnym.
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.
Przy wjeździe może być wymagane okazanie biletu powrotnego oraz dowodu posiadania środków finansowych w wys. 10 000 THB na osobę, a także innych dokumentów potwierdzających charakter wizyty (rezerwacja hotelowa, plan podróży, zaproszenie itd.) W przypadku braku ww. dokumentów, władze mogą odmówić wjazdu. W takiej sytuacji pasażer musi wrócić do portu macierzystego, a konsul nie ma możliwości, by spowodować zmianę decyzji władz imigracyjnych.
Osoby podróżujące do Tajlandii nie mają obowiązku wykonania żadnych szczepień. Dla własnego zdrowia zadbaj o odpowiednie szczepienia. Rozważ szczepienie przeciwko: błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTaP), durowi brzusznemu, WZW A i B, wściekliźnie czy żółtej febrze. Jeśli przebywasz w Polsce skontaktuj się z najbliższą poradnią medycyny podróży i punktem szczepień.
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Tak, w formie pisemnej, w j. angielskim lub przetłumaczona na angielski.
- Zasady pobytu
Za przekroczenie okresu dozwolonego pobytu grozi kara grzywny (500 THB za każdy dzień, maksymalnie 20 000 THB).
Ryzykujesz także:
- Zatrzymaniem i aresztem,
- Deportacją na własny koszt,
- Zakazem wjazdu do Tajlandii nawet przez okres 10 lat.
Procedura deportacyjna wiąże się z długotrwałym pobytem w areszcie deportacyjnym. Warunki w takim miejscu są bardzo trudne, cele są przeludnione i nie ma odpowiedniej opieki medycznej. Koszty deportacji, w tym zakup biletu powrotnego, ponosi osoba deportowana.
Istnieje obowiązek meldunkowy. Przed przekroczeniem granicy należy wypełnić kartę wjazdu/wyjazdu. Jeden jej odcinek należy zatrzymać i okazać podczas opuszczania Tajlandii. Każdy pobyt cudzoziemca w hotelu lub mieszkaniu powinien być zgłaszany do władz imigracyjnych przez właściciela. W praktyce gospodarze nie zawsze zgłaszają turystów. Negatywne konsekwencje mogą dotknąć cudzoziemca, np. gdy będzie chciał przedłużyć prawo pobytu w Tajlandii. Władze miejscowe niekonsekwentnie egzekwują przepisy meldunkowe. Śledź oficjalne komunikaty i sprawdzaj u właściciela obiektu, czy Cię zameldował.
Podróżowanie po kraju
W Tajlandii musisz mieć przy sobie paszport. Policja ma prawo do legitymowania.
W przypadku braku dokumentu tożsamości możesz zostać zatrzymany i aresztowany.
Chroń swoje rzeczy osobiste:
- uważaj na kieszonkowców i złodziei, zwłaszcza tych przemieszczających się na motocyklach,
- zachowaj ostrożność podczas podróży komunikacją publiczną,
- przechowuj cenne przedmioty w bezpiecznym miejscu i poza zasięgiem wzroku osób postronnych,
- unikaj spania w autobusach i pociągach- zdarza się, iż podróżni są okradani podczas snu,
- trzymaj swój paszport przy sobie. Nie deponuj go w ramach gwarancji lub zabezpieczenia np. wypożyczalniom motocykli lub skuterów wodnych. Zdarza się, że firmy wynajmujące zatrzymują paszport na wypadek zgłaszanych uszkodzeń, a potem odmawiają jego oddania. Jeśli wybrana firma domaga się pozostawienia paszportu w depozycie, poszukaj innej,
- Unikaj odosobnionych miejsc, szczególnie nocą,
W miejscach turystycznych może dochodzić do napaści na tle seksualnym i innych aktów przemocy. Do ataków dochodzi najczęściej podczas imprez plenerowych lub w pobliżu barów późno w nocy. Nie zostawiaj napojów bez nadzoru i nie przyjmuj napojów od nieznajomych. Przestrzegaj ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa w klubach nocnych i w barach. Zachowaj szczególną ostrożność w nawiązywaniu przygodnych znajomości. Unikaj zapraszania nowopoznanych osób do hotelu, w którym nocujesz. Podczas takich wizyt może dochodzić do kradzieży i prób wyłudzenia dużych sum pieniędzy.
Uważaj na oszustwa związane z kartami kredytowymi. Nie trać z oczu swojej karty podczas transakcji. Korzystaj z bankomatu w banku i zawsze chroń swój PIN.
Uważaj na oferty pracy, które wydają się zbyt atrakcyjne, aby mogły być prawdziwe. Zdarzały się przypadki nielegalnego przewożenia pracowników do sąsiednich krajów i zabierania im paszportów. Ofiary były przetrzymywane w złych warunkach i zmuszane do udziału w oszustwach telefonicznych i internetowych. Odzyskanie paszportu może być bardzo trudne lub wiązać się z koniecznością uiszczenia wysokich opłat na rzecz oszustów. Ponowny wjazd do Tajlandii może skutkować zatrzymaniem przez służby imigracyjne na czas wyjaśnienia statusu pobytowego.
Unikaj pobytu na pograniczu z Mjanmą ze względu na niestabilną i nieprzewidywalną sytuację bezpieczeństwa w związku z trwającym konfliktem zbrojnym. Siły zbrojne mogą prowadzić tam różnego rodzaju operacje. Działają tam również gangi przemytników.
Granica z Kambodżą pozostaje częściowo nieuregulowana. W okolicach starych świątyń (np. Preah Vihear) dochodziło w przeszłości do starć na granicy. Mogą się tam także znajdować miny przeciwpiechotne (szczególnie w okolicach Ta Krabey).
Przed podróżą do Laosu sprawdź czy przejście graniczne obsługuje cudzoziemców. Nie wszystkie przejścia graniczne są otwarte dla obcokrajowców.
Tajlandia ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników śmiertelności w wypadkach drogowych, których ofiarami najczęściej są kierowcy skuterów i motocykli. Kierowcy jeżdżą dość brawurowo, często pod wpływem alkoholu i nie respektują praw pieszych. Często dochodzi do wypadków z udziałem obcokrajowców, którzy poruszają się skuterami bez wcześniejszego doświadczenia i odpowiednich uprawnień.
Relatywnie częste są również wypadki w transporcie morskim. Wynikają one m.in. z niesprawnych łodzi i promów oraz niewystarczającego wyszkolenia kapitanów. Decydując się na transport łodzią korzystaj z usług renomowanych przewoźników i noś kamizelkę ratunkową. Okresowe załamania pogody, w tym silne wiatry, mogą prowadzić do utrudnień w transporcie morskim. Zdarza się, że promy nie kursują nawet przez kilka dni. Weź to pod uwagę planując podróż.
Zachowaj ostrożność, gdy pływasz i uprawiasz inne formy aktywności w morzu. Silne prądy morskie i nagłe zmiany pogody mogą być bardzo niebezpieczne. Zapoznaj się z tablicami informacyjnymi i innymi oznaczeniami umieszczonymi na plaży. System ratownictwa morskiego może nie spełniać międzynarodowych standardów. Uważaj na meduzy – poparzenia mogą być śmiertelne. Jeśli dojdzie do poparzenia, poszukaj pomocy.
Unikaj publikowania w mediach społecznościowych zdjęć lub wideo z zachowań, które mogą zostać uznane za nielegalne lub obraźliwe.
Palenie papierosów w miejscach publicznych jest zabronione i podlega grzywnie w wysokości 5 000 bahtów. Palenie e-papierosów jest nielegalne. Za ich używanie grozi grzywna lub więzienie.
Nagminne są oszustwa w miejscach turystycznych. Najczęstsze z nich to: zawyżanie cen usług turystycznych lub opłat za przejazdy; żądanie zapłaty zawyżonych odszkodowań za drobne uszkodzenia wypożyczonych skuterów; odmowa zwrotu paszportów zdeponowanych w zamian za wypożyczenie sprzętu.
W razie konieczności turyści mogą kontaktować się z policją turystyczną pod nr 1155 (dostępna w j. angielskim).
Jeżeli potrzebujesz pomocy medycznej, zadzwoń pod nr 1669. Jeżeli zostaniesz skierowany do szpitala, skontaktuj się z ubezpieczycielem.
Ubezpieczenie
Zalecamy wykupienie ubezpieczenie obejmującego koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.
Jeśli nie masz ubezpieczenia, musisz liczyć się z bardzo wysokimi kosztami leczenia. Trzeba je będzie pokryć z własnej kieszeni także w szpitalach publicznych. Szpital nie przyjmie Cię, jeśli nie będziesz miał środków. Jeśli nie pokryjesz kosztów już udzielonej opieki medycznej, spotkają Cię konsekwencje prawne.
Pamiętaj, że jeśli nie masz ubezpieczenia i jesteś sprawcą wypadku lub uszkodzisz mienie będziesz musiał pokryć wysokie koszty odszkodowania z własnej kieszeni.
Kupując polisę, upewnij się, że będzie ona uznawana w Tajlandii. Ustal, czy koszty opieki medycznej pokryje bezpośrednio ubezpieczyciel, czy też wymagana będzie Twoja przedpłata i późniejsze rozliczenie.
Zadbaj o ubezpieczenie pokrywające następstwa nieszczęśliwych wypadków i OC jeśli planujesz wynajem i podróże skuterem lub samochodem.
Zdrowie
Jeżeli potrzebujesz pomocy medycznej, zadzwoń pod nr 1669. Jeżeli zostaniesz skierowany do szpitala, skontaktuj się z ubezpieczycielem.
Dostęp do prywatnej opieki medycznej jest bardzo dobry. Usługi są na wysokim poziomie, ale jednocześnie są one stosunkowo drogie. System publicznej opieki medycznej jest na niższym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi około 1000-2000 THB, a doba w szpitalu od 2000 do nawet 20 000 THB.
Zgodnie z miejscowymi przepisami, można przywieźć 30-dniowy zapas leków (w tym leków na receptę) niezawierających substancji kontrolowanych. Leki powinny być w oryginalnych opakowaniach i należy mieć ze sobą receptę/list od lekarza – w języku angielskim. Na leki zawierające substancje kontrolowane może być wymagana zgoda Food and Drug Administration, z którą należy kontaktować się bezpośrednio poprzez stronę: https://permitfortraveler.fda.moph.go.th/nct_permit_main/
Informacje nt. polskich przepisów dot. przewozu leków znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień kontaktuj się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
W dużych miastach, gdzie znajdują się zbiorniki wody stojącej można zakazić się dengą – tropikalną chorobą przenoszoną przez komary, głównie w porze deszczowej. W ostatnim czasie zdarzały się przypadki zarażenia wirusem Zika. Stosuj się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących ciążę.
Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej:
- pić tylko wodę butelkowaną,
- dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem,
- nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd.
Pora deszczowa trwa zazwyczaj od maja do października. Na wyspie Koh Samui i w południowo-wschodniej części Tajlandii od listopada do marca.
Sprawdź alerty pogodowe na stronie Thai Meteorological Department.
W dużych ośrodkach miejskich np. w Bangkoku lub Chiang Mai może występować wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. W północnych częściach kraju (Chiang Mai, Chiang Rai) w okresie sezonowego wypalania traw (marzec-kwiecień) może dochodzić do drastycznego pogorszenia jakości powietrza wpływającego na zagrożenie zdrowia (choroba oskrzeli, zatok, astma). Może nastąpić pogorszenie widoczności prowadzące nawet do zawieszenia połączeń lotniczych.
Informacje dla kierowców
Aby prowadzić pojazd mechaniczny (także skuter), musisz mieć międzynarodowe prawo jazdy lub prawo jazdy wydane przez władze Tajlandii. Tajlandia nie uznaje polskiego prawa jazdy. Zadbaj o ubezpieczenie pokrywające następstwa nieszczęśliwych wypadków jeśli planujesz wynajem i podróże skuterem lub samochodem. Jeśli nie masz ubezpieczenia będziesz zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu, mienia oraz wypłaty odszkodowania osobom poszkodowanym.
Dodatkowo, aby prowadzić skuter lub motocykl, musisz mieć prawo jazdy na motocykl. W przeciwieństwie do zasad obowiązujących w Polsce, prawo jazdy kategorii B nie uprawnia do prowadzenia nawet skutera małej pojemności. Zgodnie z przepisami posiadanie kasku jest obowiązkowe w czasie jazdy skuterem.
Jeśli nie przestrzegasz tych warunków, możesz w razie wypadku stracić wszelkie uprawnienia wynikające z ubezpieczenia zdrowotnego. Będzie trzeba w tej sytuacji samodzielnie pokryć koszty leczenia oraz koszty wynikające z odpowiedzialności cywilnej. Najczęściej są to wysokie kwoty.
Weź pod uwagę, że Tajlandia ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników śmiertelności w wypadkach drogowych, których ofiarami najczęściej są kierowcy skuterów i motocykli. Wypadki z udziałem obcokrajowców, którzy nie przywykli do lewostronnego ruchu drogowego, są niestety stosunkowo częste.
Drogi na terenie całego kraju są w bardzo dobrym stanie. Tajlandia ma dużą sieć dróg szybkiego ruchu.
Osoby, które chcą wjechać do Tajlandii własnym pojazdem, muszą wcześniej uzyskać specjalne zezwolenie.
Ostrzegamy przed wypożyczaniem skuterów w lokalnych biurach. Na ogół firmy te wymagają, aby podpisać umowę w języku tajskim i pozostawić paszport. W przypadku kradzieży lub uszkodzenia skutera turyści bywają zmuszani do zapłaty znacznie zawyżonych kwot w ramach rekompensaty. Biura grożą także zatrzymaniem paszportu. Nie deponuj paszportu.
Cło
Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu pieniędzy. Osoba, która przywozi do Tajlandii środki o wartości przekraczającej 20 000 USD, musi złożyć organom celnym deklarację dewizową. Limit bezcłowego wwozu rzeczy zakupionych za granicą wynosi 20 000 THB (ok. 2000 PLN) dla osób wjeżdżających do Tajlandii przejściami lotniczymi.
W ramach bezcłowych limitów możesz wwieźć do 1l alkoholu, 200 sztuk papierosów lub 250g tytoniu. Jeśli służby w trakcie kontroli celnej stwierdzą, że towary przekraczają limit, konfiskują całość.
Restrykcje celne odbiegające od powszechnie obowiązujących standardów dotyczą zakazu wywozu statuetek i wizerunków Buddy. Wywóz tych przedmiotów wymaga uzyskania uprzedniej zgody Ministerstwa Sztuki. Zakaz nie dotyczy jednak wyrobów rzemieślniczych o małej wartości artystycznej sprzedawanych na ulicznych straganach i bazarach.
Za zakup niektórych towarów w Tajlandii możesz uzyskać zwrot podatku VAT przy wylocie z kraju. Dotyczy to zakupów na kwotę przynajmniej 2000 THB. Wcześniej musisz uzyskać zaświadczenie w miejscu, w którym kupujesz towar.
Więcej informacji celnych dot. wwozu produktów oraz procedur dostępnych jest na stronie tajskiego urzędu celnego.
Wwóz zwierząt do Tajlandii
Regulacje dotyczące importu zwierząt do Królestwa Tajlandii leżą w wyłącznej kompetencji miejscowych władz. Procedura importu zwierzęcia może różnić się, w zależności od sposobu w jaki zwierzę będzie podróżować (jako dodatkowy bagaż, jako cargo, w kabinie, z opiekunem czy bez). Jeśli podróżujesz ze zwierzęciem, musisz uzyskać pozwolenie na import, wydawane na podstawie specjalnego formularza i po przedstawieniu odpowiednich dokumentów. Zwierzę musi posiadać książeczkę szczepień i mikrochip.
Do uzyskania zgody na wwóz może być wymagany:
- Certyfikat zdrowia w j. angielskim podpisany i uwierzytelniony przez autoryzowanego urzędnika weterynaryjnego państwa, z którego zwierzę podróżuje, wydany przez weterynarza, wskazujący:
- Ilość i gatunek;
- Rasę, płeć, wiek oraz kolor lub identyfikację zwierzęcia;
- Imię, nazwisko i adres właściciela/podmiotu eksportującego zwierzę;
- Potwierdzenie spełniania dodatkowych warunków wskazanych poniżej;
- Zwierzę musi pochodzić z obszaru, gdzie choroby zwierzęce są pod kontrolą. Musi być zdrowe, wolne od oznak jakiejkolwiek choroby zakaźnej (w tym pasożytów) w momencie eksportu oraz zdolne do podróży;
- Państwo pochodzenia musi być wolne od wścieklizny przez ostatnie 12 miesięcy lub zwierzę musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie uznawaną szczepionką nie wcześniej niż 21 dni przed podróżą;
- Pies musi być zaszczepiony przeciwko leptospirosis co najmniej 21 dni przed podróżą lub zostać poddany testowi na leptospirosis i uzyskać wynik negatywny w ciągu 30 dni przed podróżą;
- Zwierzę powinno być zaszczepione przeciwko innym istotnym chorobom, m.in. distemper, hepatitis, parvovirus, uznawaną szczepionką co najmniej 21 dni przed podróżą.
Ponadto:
- Zwierzę musi podróżować w klatce (nose-and-paw proof crate) zaprojektowanej tak, by uniknąć obrażeń i niepotrzebnego cierpienia;
- Zwierzę nie może mieć kontaktu z innymi zwierzętami w trakcie podróży, nie może opuszczać lotniska za wyjątkiem oficjalnych obszarów tranzytowych
Nie ma już obowiązku poddawania zwierzęcia kwarantannie po przylocie, ale może być ona zlecona przez lekarza weterynarii w indywidualnych przypadkach. O szczegóły należy dopytać AQS lub DLD.
Ostatnich formalności dokonuje się na lotnisku po przylocie, gdzie zwierzę sprawdzane jest przez pracowników AQS, a następnie uiszcza się opłatę celną. Zazwyczaj towarzyszą temu pracownicy lotniska, którzy pomagają w odnalezieniu poszczególnych punktów w terminalu. Z naszego doświadczenia wynika, że należy mieć ze sobą gotówkę w THB na pokrycie opłat. Jeśli właściciel zwierzęcia jest kierowany na kwarantannę po przylocie, zwierzę musi odebrać z terminala inna osoba.
W przypadku wysyłania zwierzęcia za pośrednictwem cargo mogą obowiązywać dodatkowe procedury. Nie posiadamy szczegółowej wiedzy w tym zakresie. Skontaktuj się ze Służbą Celną: https://www.customs.go.th/list_strc_simple_neted.php?ini_content=individual_F01_160913_01&ini_menu=menu_individual_submenu_02&lang=en&left_menu=menu_individual_submenu_02_160421_02. Linie lotnicze mogą mieć również własne, dodatkowe wymogi. Podróż zwierzęcia należy każdorazowo uzgodnić z przewoźnikiem.
Pamiętaj: Zgoda na import zwierzęcia leży w wyłącznej kompetencji odpowiednich urzędów Królestwa Tajlandii. Powyższa lista może nie obejmować ewentualnych dodatkowych wymogów nałożonych przez władze Tajlandii i należy bezwzględnie, każdorazowo planując podróż ze zwierzęciem, skonsultować się z odpowiednim urzędem w Tajlandii: http://aqs-suvarn-dld.go.th/wp/en/documents/ (Animal Quarantine Station na lotnisku Suvarnabhumi –AQS) oraz www.dld.go.th (Department of Livestock Development – DLD).
Przepisy prawne
Więzienia, areszty i areszty deportacyjne w Tajlandii odbiegają standardami od więzień europejskich. Nawet krótki pobyt w takim miejscu może być przeżyciem traumatycznym.
Tajlandia należy do krajów o bardzo surowym ustawodawstwie antynarkotykowym. Posiadanie przy sobie narkotyków (nawet w najmniejszych ilościach) lub przyrządów wskazujących na zażywanie narkotyków (np. strzykawki) może być podstawą do zatrzymania do czasu wyjaśnienia sprawy. Odnosi się to do całego terytorium Tajlandii, w tym także stref tranzytowych portów lotniczych. Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą wieloletniego więzienia, a nawet śmierci.
W czerwcu 2022 r. złagodzono przepisy dot. marihuany. Przepisy są jednak nieprecyzyjne i stwarzają pole do interpretacji oraz nadużyć. Z posiadanych przez Ambasadę RP w Bangkoku informacji wynika, że w praktyce zdekryminalizowano posiadanie i używanie suszu (marihuany) niezależnie od zawartości THC, a także przetworzonych produktów o zawartości THC nieprzekraczającej 0,2% wagi; sprzedaż jest dozwolona dla osób powyżej 20. roku życia; uprawa konopi jest dozwolona pod warunkiem rejestracji; przetworzone produkty o zawartości THC powyżej 0,2% wagi pozostają nielegalne. Używanie marihuany w miejscach publicznych jest zabronione – grozi za to kara więzienia oraz wysoka grzywna. Wwóz i wywóz marihuany i innych pochodnych produktów również jest zabroniony. W przypadku bardziej szczegółowych pytań dot. obowiązujących przepisów, sugerujemy kontakt z Ambasadą Tajlandii w Warszawie.
Za obrazę majestatu grożą kary wieloletniego więzienia. Za obrazę może być uznana jakakolwiek krytyka monarchii. W ostatnim czasie, przy okazji protestów młodzieży i studentów, władze wznowiły stosowanie tych przepisów w praktyce.
W Tajlandii obowiązują surowe sankcje za wykonywanie pracy bez urzędowego zezwolenia. Dotyczy to także zagranicznych przewodników turystycznych. Aby pracować w Tajlandii, cudzoziemiec musi mieć zezwolenie na pracę i ważną wizę. Złamanie tego przepisu grozi karą więzienia i deportacją.
Wwóz e-papierosów, e-shish i nabojów do nich jest zakazany. Za próbę wwozu grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności.
Legalne korzystanie z drona w Tajlandii wymaga rejestracji. Jeśli nie spełnisz tego warunku, narażasz się na grzywnę lub więzienie. Drony rejestruje się w National Broadcasting and Telecommunications Commission. Jeżeli dron ma kamerę lub waży powyżej 2 kg, trzeba go rejestrować także w Civil Aviation Authority of Thailand. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, skontaktuj się z instytucjami rejestrującymi drony lub Ambasadą Tajlandii w Warszawie.
Przydatne informacje
W przypadku sytuacji konfliktowych należy starać się łagodzić sytuację. Podnoszenie głosu lub krzyk są uważane za oznakę słabości i z reguły pogarszają sytuację. Nie na miejscu jest dyskutowanie podniesionym głosem lub kłócenie się, np. o cenę towaru podczas negocjacji.
Głowa to najwyższa i najważniejsza (najświętsza) część ciała. Nie dotykaj głowy Taja (nawet małych dzieci). Tajowie każdy posąg Buddy uważają za święty. Nie wspinaj się na posągi, aby zrobić zdjęcie ani też w żaden inny sposób nie okazuj braku szacunku.
Odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, bądź stosownie ubrany. Odkryte ramiona i nogi są u kobiet niedozwolone.
Kantory wymiany walut przyjmują jedynie banknoty USD najnowszych edycji. Starsze edycje można wymienić w lokalnych bankach. W większości miejsc istnieje możliwość płatności kartą lub wypłaty pieniędzy z bankomatu. Przed wyjazdem skontaktuj się z bankiem i potwierdź możliwość korzystania z kart płatniczych za granicą. W Tajlandii nie ma możliwości wypłaty pieniędzy z bankomatu metodą zbliżeniową lub z NFC. Zadbaj o posiadanie gotówki.
Jeśli korzystasz z taksówki, proś o włączenie licznika lub wcześniej ustal cenę za przejazd.
Przydatne telefony
1669- pogotowie ratunkowe, straż pożarna, policja
Straż pożarna: 199
Policja: 191
Pogotowie ratunkowe: 1669
Policja turystyczna: 1155
Skontaktuj się z Twoim biurem podróży lub ubezpieczycielem w sytuacjach nagłych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.