Tajlandia
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Tajlandią zostały nawiązane 14 listopada 1972 r.
Współpraca polityczna
Wśród kontaktów na najwyższym szczeblu, należy wskazać wizyty w Tajlandii: Prezydenta A. Kwaśniewskiego - 2004 r., Premiera W. Cimoszewicza - 1996 r., Ministra Spraw Zagranicznych R. Sikorskiego - 2012 r. Z wizytami w Tajlandii przebywali Marszałkowie Sejmu (w 1991 i 1994 r.) oraz Senatu (w 2010 i 2012 r.). Najważniejszym wydarzeniem w relacjach politycznych ostatnich lat była, pierwsza w historii, wizyta w Polsce Premier Tajlandii Yingluck Shinawatry w lipcu 2013 r. Z wizytami prywatnymi w RP przebywały: księżniczka Sirindhorn (1996 r.), księżniczka Chulabhorn (2006 r., 2008 r., 2009 r.) oraz ówczesny książę (obecny król Rama X) Maha Vijiralongkorn (2010 r., 2011 r., 2016 r.- wizyta w Krakowie i Oświęcimiu). Regularnie prowadzone są konsultacje polityczne na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych. W lutym 2020 r. wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Tajlandii, M. Przydacz oraz V. Isarabhakdi przeprowadzili konsultacje w Bangkoku. Poprzednia sesja odbyła się we wrześniu 2018 r. w Warszawie (wiceministrowie B. Cichocki i V. Futrakul) oraz w kwietniu 2018 r. w Bangkoku (wiceministrowie M. Magierowski oraz V. Futrakul). Utrzymywane są kontakty międzyparlamentarne.
Współpraca ekonomiczna
Wymiana handlowa z Tajlandią utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie (ponad 1,1 miliarda USD w 2020 r.). Jest to trzeci partner handlowy Polski pod względem wielkości obrotów w Azji Południowo-Wschodniej. Polska eksportuje do Tajlandii głównie: maszyny, urządzenia mechaniczne i elektryczne, metale nieszlachetne i artykuły z metali nieszlachetnych (przede wszystkim z miedzi), tworzywa sztuczne i produkty z kauczuku oraz produkty przemysłu chemicznego. Do najbardziej obiecujących obszarów polskiej ekspansji gospodarczej można zaliczyć: IT/ICT (w tym rozwój oprogramowania i aplikacji mobilnych na rzecz branży bankowej), innowacyjne rozwiązania dla branży medycznej, technologie dla działających w Tajlandii elektrowni węglowych, dostawy taboru dla sieci kolejowej, sektor spożywczy i przetwórstwo żywności.
Współpraca kulturalna
Ambasada RP w Bangkoku aktywnie realizuje działania kulturalne wynikające z bieżących priorytetów polskiej dyplomacji publicznej i kulturalnej, których celem jest promocja Polski w Tajlandii. Od 2019 r. zajęcia szkoły polskiej odbywają się w trybie weekendowym w Bangkoku.
Współpraca naukowa
Większość uniwersytetów prowadzi programy międzynarodowe w języku angielskim. Informacje oraz formularze aplikacyjne są zamieszczone na stronach internetowych szkół wyższych.
Uznawalność kształcenia
Informacje na temat uznawalności kształcenia są zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Tajlandii.
Instytucje polskie działające na terenie Tajlandii
Zagraniczne Biuro Handlowe
Norbert Bąk, Bangkok Bureau Chief
adres: Singha Complex, 1788 New Petchaburi Road, Bangkapi, Huai Kwang, Bangkok 10310
telefon: +66 632199373
e-mail: norbert.bak@paih.gov.pl