Vanuatu
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
W niektórych miastach (gł. Port Vila) można czasami spotkać się z przestępczością pospolitą (głównie kradzieże).
Vanuatu leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od listopada do maja występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu, tsunami lub cyklonu są dostępne na poniższej stronie.
Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej
MSZ apeluję o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz
Wjazd i pobyt
1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport TAK
- Paszport tymczasowy NIE
- Dowód osobisty NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na Vanuatu.
Czy trzeba wyrobić wizę?
Obywatele polscy nie potrzebują wizy. Mogą podróżować na terytorium Vanuatu bez wizy na nie dłużej niż 90 dni w każdym okresie 180 dniowym. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie dotyczy osób podróżujących w celu prowadzenia działalności zarobkowej.
Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Brak wymogów wijazdowych dotyczących COVID-19.
Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Zalecane jest posiadanie pisemnej zgody obojga rodziców/ opiekunów prawnych dziecka na podróż do Vanuatu. Zgoda powinna być sporządzona notarialnie w języku angielskim.
- Zasady pobytu
Vanuatu leży na Pacyficznym „Pierścieniu Ognia” i regularnie doświadcza klęsk żywiołowych, w tym cyklonów, aktywności wulkanicznej, trzęsień ziemi i tsunami. Każdego roku zgłaszanych jest ponad 2000 zdarzeń sejsmicznych. Poziomy alarmów mogą się szybko zmieniać. Sezon cyklonów tropikalnych trwa zwykle od listopada do maja. Należy monitorować lokalne i międzynarodowe aktualizacje pogody i postępować zgodnie z radami władz lokalnych (http://www.vmgd.gov.vu/vmgd/index.php).
Poziom przestępczości jest stosunkowo niski. Zdarzają się włamania, którym często towarzyszy przemoc. Należy zachować ostrożność szczególnie podczas nocnych spacerów. Zaleca się zamykać drzwi i okna na noc. Obecnie wzrasta poziom przestępczości na ulicach.
Ubezpieczenie
Zalecane jest wykupienie kompletnej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terenie Vanuatu, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego
Zdrowie
Szczepienia nie są obowiązkowe. Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi, malarią oraz sezonowo zwiększone ryzyko chorób przenoszonych przez komary. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
Opieka zdrowotna jest dostępna jedynie w podstawowym zakresie. W poważniejszych przypadkach konieczne jest leczenie w Australii lub w Nowej Zelandii.
Podróżowanie po kraju
Poruszanie się po kraju jest utrudnione: lokalne linie lotnicze są bardzo drogie i często odwołują loty, a transport łodziami jest niepewny.
Informacje dla kierowców
Obowiązuje ruch prawostronny. Należy zachować dużą ostrożność z uwagi na bardzo złą jakość dróg.
Przydatne informacje
Informacja dla amatorów popularnego w tym rejonie nurkowania: czynna jest jedna komora dekompresyjna w Port Vila Efate.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.