W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacje dla podróżujących

Bezpieczeństwo

W Hanoi i Ho Chi Minh City może dochodzić do kradzieży kieszonkowych, które są plagą centrów handlowych, i kradzieży "na wyrwę" (wyszarpywanie torebek przez motocyklistów), czy też kradzieży podczas wypłaty gotówki z bankomatów. Zagrożeniem może być chaotyczny i intensywny ruch jednośladów.

Na drogach, w szczególności poza miastem, dochodzi do wielu wypadków, także śmiertelnych. Co więcej działania lokalnej policji bywają nierzetelne i stronnicze, a opieka medyczna poza największymi miastami pozostawia bardzo wiele do życzenia. Z tych względów odradzamy samodzielnej podróży motorowej przez Wietnam. 

Wietnam leży w strefie zagrożonej tajfunami. Informacje i porady jak zachować się w razie wystąpienia tajfunu są dostępne na poniższej stronie. Zagrożenie tajfunami z reguły jest największe w drugiej połowie roku, w centralnych i południowych regionach Wietnamu.

Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego. Cudzoziemcy w Wietnamie są zobowiązani do posiadania paszportu w razie potrzeby wylegitymowania przez policję. Według obecnie obowiązującego prawa, posiadanie kopii paszportu nie jest wystarczające.

Przypadki utraty paszportu należy zgłaszać lokalnej policji. Dalsza podróż po Wietnamie odbywa się na podstawie raportu o utracie lub kradzieży paszportu. Mimo posiadania takiego dokumentu dalsza podróż samolotem może okazać się niemożliwa. Konieczne jest wtedy udanie się drogą lądową do Ambasady RP w Hanoi w celu wyrobienia paszportu tymczasowego i zgłoszenie do Departamentu Imigracyjnego w celu przepisania wizy.

Wwóz dronów jest ściśle regulowany i wymaga odrębnego pozwolenia, wydawanego przez władze wietnamskie. Naruszenie przepisów dot. posiadania i użytkowania drona może podlegać karze finansowej.

Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach.

 

Podróż ze zwierzętami

Wjazd ze zwierzętami do Wietnamu nie wymaga posiadania dodatkowych zezwoleń do dwóch zwierząt. Linie lotnicze mogą wymagać dodatkowych dokumentów lub procedur przed wyjazdem. Zalecamy kontakt z przewoźnikiem w celu ustalenia przed podróżą, jakie dokumenty są wymagane. Niezależnie od tych wymogów, zalecamy posiadanie przy sobie aktualnej książeczki szczepień wraz z tłumaczeniem na język angielski lub wietnamski.

Zalecamy zachowanie daleko idącej ostrożności ostrożności podczas podróży ze zwierzęciem domowym, utrzymanie stałego nadzoru i korzystanie ze smyczy i kagańca. Należy zwracać uwagę na to co nasz pupil je, nie zezwalać na spożycie pokarmu i wody z nieznanych źródeł ze względu na ryzyko zatrucia i chorób. 

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK

  • Paszport tymczasowy NIE - paszport tymczasowy umożliwia jedynie opuszczenie terytorium Wietnamu

  • Dowód osobisty NIE

  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Minimalna ważność dokumentu podróży to 6 miesięcy.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są posiadać ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne, z okresem ważności również uzależnionym od rodzaju wizy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Możliwe jest także otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, którą oferują biura podróży i agencje turystyczne. Możliwe jest to również w wyjątkowych, losowych przypadkach (np. choroba, śmierć członka rodziny).

O wizę do Wietnamu można ubiegać się również za pośrednictwem Internetu (tzw. e-wiza). Wiza elektroniczna uprawnia do jednorazowego lub wielokrotnego wjazdu do Wietnamu w celach turystycznych. E-wiza może zostać wydana na okres czasu nie dłuższy niż 90 dni. Na podstawie e-wizy Urząd Kontroli Ruchu Granicznego Wietnamu wystawia na przejściu granicznym pozwolenie na pobyt (e-wiza nie jest honorowana na wszystkich przejściach granicznych, lista przejść granicznych honorujących e-wizy znajduje się na stronie Departamentu Immigracji). Pozwolenie może zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony w razie naruszenia prawa lub niezgodności faktycznego celu pobytu z deklarowanym. Zalecamy ubieganie się o wizę poprzez oficjalną stronę Departamentu Imigracji https://evisa.gov.vn/, ze względu na niekiedy niesprawdzone firmy pośredniczące, generujące dodatkowe opłaty. 

Za wydanie wizy odpowiada Departament Imigracji SRW. Czas procedowania wniosku o e-wizę wynosi od 3 do 5 dni roboczych, choć w niektórych przypadkach może wynieść nawet 10 dni. Składając wniosek należy zadbać o odpowiednie wyprzedzenie przed podróżą i mieć na uwadze różnicę czasu (5 godzin latem i 6 godzin zimą) a także ewentualne święta będące dniami wolnymi od pracy w Wietnamie. Wniosek złożony w piątek po godzinie 10 czasu polskiego może zostać procedowany dopiero w poniedziałek.

W sprawach dotyczących wnioskowania o wizę i wjazdu do Wietnamu możliwy jest kontakt poprzez infolinie i adresy email Departamentu Imigracji. Dane kontaktowe dostępne są pod adresem https://xuatnhapcanh.gov.vn/en/gioi-thieu/contact. Wszelkie zapytania dotyczące zasad wjazdu na teren Wietnamu i uzyskania wiz powinny być kierowane do Departamentu Imigracji. Ambasada RP w Hanoi nie ma możliwości interweniowania w sprawach wizowych. Decyzje w sprawach dot. wiz do Wietnamu podejmują władze wietnamskie.
Przy wypełnianiu wniosku wizowego należy zwrócić szczególną uwagę na zgodność danych osobowych z danymi w paszporcie (jeżeli w paszporcie widnieje drugie imię lub podwójne nazwisko – informacja taka musi się znaleźć również na wizie). Wszelkie niezgodności mogą skutkować odmową wjazdu na teren Wietnamu. Należy pamiętać także o liczbie wjazdów do których wiza upoważnia. Wyjazd z Wietnamu w przypadku posiadania wizy jednokrotnej do państw sąsiednich będzie skutkował niemożliwością powrotu.
Wyspa Phu Quoc jest strefą wyłączoną z ruchu wizowego dla krótkich pobytów w celach turystycznych. Można się dostać na nią drogą morską z Kambodży, drogą powietrzną z zagranicznego lotniska lub poprzez transfer przez jedno z lotnisk międzynarodowych na terenie Wietnamu. W tym przypadku warunkiem wjazdu jest posiadanie biletu transferowego na Phu Quoc i nieopuszczanie strefy transferowej lotniska.
W celu wjazdu na teren kontynentalnego Wietnamu konieczna jest odprawa graniczna z kontrolą wizy. Niemożliwe jest przeprowadzenie odprawy granicznej przy wyjeżdzie z Phu Quoc do innego miasta Wietnamu. W razie zamiaru pierwszego wjazdu na teren Wietnamu przez port lotniczy Phu Quoc, konieczne jest wyrobienie wizy na cały okres pobytu na terenie Wietnamu. Niemożliwy jest wjazd na teren kontynentalnego Wietnamu po skorzystaniu z wyjątku od obowiązku wizowego. O zamiarze dalszej podróży należy poinformować podczas odprawy granicznej.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak, jest wymagana pisemna zgoda rodziców na podróż dziecka z osobą trzecią.

  1. Zasady pobytu

Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego.

7.  Co zrobić w przypadku utraty paszportu

W razie utraty paszportu konieczne jest podjęcie dodatkowych kroków i dopełnienie procedur wymaganych przez władze wietnamskie. Po upewnieniu się, że paszport faktycznie został utracony, pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie utraty paszportu na najbliższym posterunku policji, która sporządzi raport z tego zdarzenia. Raport ten jest konieczny do dalszego poruszania się po kraju, ale linie lotnicze często nie akceptują go i odmawiają wejścia na pokład samolotu. W tym przypadku konieczna może być podróż koleją lub autobusem. W dalszej kolejności należy się niezwłocznie zgłosić do Ambasady RP w Hanoi w celu zgłoszenia utraty paszportu i wyrobienia paszportu tymczasowego. Na spotkanie w sprawie złożenia wniosku należy się umówić drogą mailową pod adresem hanoi.amb.wk@msz.gov.pl. Konsul wydaje paszport w przeciągu jednego dnia. Przed wyjazdem konieczne jest zgłoszenie się do Departamentu Imigracji SRW w celu uzyskania wizy wyjazdowej. Procedura ta jest płatna i może trwać do 5 dni roboczych, w rzadkich przypadkach do tygodnia. Nieposiadanie wizy może skutkować odmową wyjazdu z terytorium Wietnamu.

Ubezpieczenie

Sugerowane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej obejmującej okres pobytu w Wietnamie, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Należy upewnić się, czy polisa będzie uznawana w Wietnamie oraz czy firma ubezpieczeniowa ma na tym terenie agenta, który w razie potrzeby załatwi wszystkie formalności.

Zdrowie

Poziom publicznej opieki medycznej w Wietnamie odbiega od standardów europejskich. W dużych miastach (Ho Chi Minh, Hanoi) działają prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest zdecydowanie wyższy, lecz koszt pobytu w nich jest wysoki. Za konsultację medyczną trzeba zapłacić ok. 50-90 USD, w związku z czym zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pokryje koszty usług medycznych.

W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień ochronnych przed przyjazdem do Wietnamu należy skontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Osoby przybywające z krajów zagrożonych epidemiologicznie mają obowiązek poddania się kontroli oraz muszą wypełnić formularze zdrowotne na przejściu granicznym. Ponadto dzieci powyżej 1 roku życia, przybywające z terenów zagrożonych żółtaczką oraz osoby przybywające z terenów zagrożonych niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi (np. dżuma, cholera, ospa prawdziwa, gorączka krwotoczna Ebola i Lassa, ptasia grypa typu A/H5N1 lub typu A/H7N9, MERS-CoV) muszą przedstawić świadectwa szczepień lub podjąć określone środki zapobiegawcze wskazane przez wietnamskie władze w danej sytuacji.

W niektórych miastach kraju okresowo problemem jest jakość powietrza. W szczególności w Hanoi wartości pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5 osiągają niebezpieczne dla zdrowia wartości. Osoby z chorobami układu oddechowego (np. astmą) podczas okresów znacznego zanieczyszczenia powinny unikać długich spacerów, przebywać w pomieszczeniach z włączonym filtrem powietrza lub w ogóle unikać podróży do stolicy Wietnamu. Podobna sytuacja ma miejsce na wyspie Phu Quoc, ze względu na funkcjonowanie prowizorycznych spalarni śmieci.

Zgodnie z miejscowymi przepisami, leki uzależniające lub psychotropowe można wwieść w ilości, która nie przekracza zapasu na 7 dni ani ilości wskazanej w recepcie. Leki powinny być w opakowaniach z oznaczeniem składników oraz datą ważności, należy mieć ze sobą również receptę/list od lekarza – w języku angielskim lub wietnamskim. Pozostałe leki można wwozić do kraju jeśli ich wartość nie przekracza 100 dolarów. W przypadku przekroczenia tych limitów konieczne jest zezwolenie od Departamentu Zdrowia prowincji właściwej według miejsca przekroczenia granicy lub pobytu posiadacza leków.

Listę substancji, których przywóz jest zabroniony można znaleźć na stronie.

Informacje nt. polskich przepisów dot. przewozu leków można znaleźć  na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

[Informacje dotyczące podróży do Wietnamu oraz sytuacji w kraju w związku z pandemią COVID-19 dostępne są na stronie Ambasady RP w Hanoi].

Podróżowanie po kraju

Cudzoziemcy mogą swobodnie poruszać się po terytorium całego kraju z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego.

Podróżować można drogą lotniczą, koleją (podróż z Hanoi do miasta Ho Chi Minh zajmuje ok. 30 h) lub komunikacją drogową (minibusy, autobusy). Można również wynająć samochód lub motocykl. W miastach panuje intensywny ruch uliczny (najliczniejsze są motocykle). Jazda odbywa się na granicy bezpieczeństwa dlatego szczególną ostrożność należy zachować przy kierowaniu pojazdem lub przy przechodzeniu przez jezdnię.

Każdego roku w Wietnamie dochodzi do bardzo wielu wypadków komunikacyjnych z udziałem skuterów. Miedzy innymi ze względu na specyfikę wietnamskiego ruchu ulicznego poruszanie się skuterami może być bardzo niebezpieczne. Korzystanie z taksówek jest rozwiązaniem bezpieczniejszym i wygodniejszym. Ponadto w Wietnamie popularne są aplikacje mobilne pozwalające na zamawianie usług transportowych za ustaloną z góry cenę (np. Grab, Be, Gojek).

Korzystając z usług taksówki motocyklowej lub samochodowej należy zwrócić uwagę na działający taksometr lub – w przypadku jego braku – ustalić cenę przejazdu przed jego rozpoczęciem. Zasadniczo koszt przejazdu w granicach Hanoi na 2-3 km trasie nie powinien przekroczyć ok. 50 tys. VND. Koszt przejazdu z lotniska Noi Bai do centrum Hanoi nie powinien przekroczyć 400 tys. VND.

W Wietnamie turysta może zamieszkać w hotelu lub pensjonacie – cena za nocleg w Hanoi zaczyna się od 15 USD.

Informacje dla kierowców

Władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy, a możliwość posługiwania się międzynarodowym prawem jazdy przez obcokrajowców w praktyce bywa problematyczna.

W Wietnamie akceptowane jest międzynarodowe prawo jazdy wydane na podstawie konwencji wiedeńskiej. 

Posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, nawet kategorii A, nie uprawnia do prowadzenia motocykli i skuterów.

Zdarza się, że wypożyczalnia skuterów zgadza się na wypożyczenie pojazdu na podstawie międzynarodowego lub nawet polskiego prawa jazdy, należy jednak zwrócić uwagę, że w razie wypadku nie będzie się podlegało ochronie ubezpieczeniowej, a jazda bez uprawnień może podlegać odpowiedzialności karnej.

W przypadku rezydentów możliwe jest uzyskanie wietnamskiego prawa jazdy na podstawie prawa jazdy polskiego na podstawie tłumaczenia na język wietnamski. Procedury mogą być uzależnione od czasu pobytu.

W Wietnamie obowiązuje ruch prawostronny.

Ze względu na duże natężenie ruchu oraz zdecydowaną przewagę motocykli i skuterów należy wziąć pod uwagę, że prędkość podróżowania na większości odcinków dróg nie przekracza 30-40 km/h. Na drogach szybkiego ruchu i autostradach obowiązują opłaty.

Przepisy prawne

Kary za łamanie prawa są bardzo surowe. Za posiadanie czy rozprowadzanie narkotyków grozi nawet kara śmierci (dla przykładu za posiadanie heroiny w ilościach: do 100 g – kara wieloletniego więzienia, powyżej 100 g – kara dożywotniego więzienia lub kara śmierci). Obowiązuje zakaz wywozu różnych dóbr kultury czy przedmiotów antycznych (ponad 100-letnich), należy więc przed zakupem upewnić się, czy dana rzecz nie znajduje się na liście towarów objętych takim zakazem.

Fotografowanie obiektów wojskowych i niektórych obiektów administracji rządowej jest zabronione. Posiadanie i wwóz dronów podlega ścisłej regulacji i wymaga uzyskania zezwolenia odpowiednich władz wietnamskich. Naruszenie tego obowiązku może podlegać karze grzywny.

Przydatne informacje

Różnica czasu między Wietnamem a Polską to +6 godzin w czasie zimowym oraz +5 godzin w czasie letnim (w Wietnamie nie ma zmiany czasu z zimowego na letni).

Dotychczas nie wszyscy polscy operatorzy komórkowi podpisali umowy roamingowe z Wietnamem. Przed wyjazdem należy upewnić się u swojego operatora czy połączenie będzie możliwe. Telefon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora (wykupienie karty pre-paid wymaga zarejestrowania na podstawie paszportu). W takiej sytuacji połączenia z Polską realizowane są bez przeszkód. Minimalna opłata w wysokości 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych. Internet w telefonach komórkowych w standardzie 3G lub 4G w ramach kart pre-paid to koszt ok. 100 tys. VND miesięcznie. Obecnie żadna z wietnamskich sieci komórkowych nie obsługuje Internetu mobilnego w standardzie 5G.

Obowiązuje zakaz skupowania walut przez kantory. Legalna wymiana pieniędzy możliwa jest jedynie w bankach, hotelach i na lotniskach.

Godziny pracy urzędów państwowych: od 8.00 do 17.00, z godzinną lub dłuższą przerwą w przedziale czasowym od 11.00 do 14.00.

W małych miejscowościach mogą wystąpić problemy z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze i środki higieniczne. Sklepy czynne są przeważnie do godz. 21.00. W większości z nich cena podlega negocjacji.

W miejscach atrakcyjnych turystycznie jest dużo hoteli, a ich standard jest zróżnicowany. Ceny wahają się od 15 do 300 USD i więcej za dobę.

Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić wodę butelkowaną, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, uważać na posiłki w ulicznych jadłodajniach.

Najlepsza pora na zwiedzanie Wietnamu to jesień i wiosna. Latem temperatura przekracza 40 st. C. Uciążliwości związane z upałem dodatkowo są potęgowane przez wysoką wilgotność. Szczyt pory deszczowej przypada w sierpniu. W okresie tym jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi i osuwisk, które m.in. w rejonach górskich są bardzo niebezpieczne. Od kwietnia do grudnia w Wietnamie występują tajfuny, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Szczególnie narażone są centralne i południowe prowincje kraju. Zimą natomiast w północnych regionach Wietnamu temperatura spada do ok. 10 st. C oraz występują częste opady deszczu.

W Wietnamie działa bardzo duża liczba wyspecjalizowanych biur podróży i agencji turystycznych, które z łatwością dopasowują swoją ofertę do wymagań klienta, lecz standard tych usług może być zróżnicowany i niekoniecznie odzwierciedlony w cenie.

Prąd w gniazdkach elektrycznych ma następujące parametry: 220 V/50Hz, jest wiec zbliżony do standardów obowiązujących w UE (230 V/50Hz). Gniazdka zazwyczaj mają możliwość obsługi wtyczek europejskich (typ „C”, jak w Polsce) oraz jednocześnie amerykańskich (typ „A”). Sieć energetyczna często nie zapewnia stabilnego napięcia, co może sporadycznie powodować uszkodzenia niektórych wrażliwych urządzeń elektronicznych.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}