W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta na cmentarzu wojennym w Kantarze

27.07.2023

Polscy dyplomaci uczcili pamięć polskich żołnierzy spoczywających na cmentarzu wojennym w Kantarze.

Cmentarz Wojenny w Kantarze

Chargé d’affaires a.i. Michał Chabros, Attaché Obrony płk Zbigniew Słomiński, zastępca Attaché Obrony płk Jacek Popławski oraz Konsul RP Anna Chabros złożyli wieniec na Cmentarzu Wojennym w Kantarze.

Na cmentarzu wojennym w Kantarze spoczywa 259 polskich żołnierzy, którzy polegli walcząc u boku aliantów na afrykańskim teatrze działań oraz zmarli w Polskim Szpitalu Wojskowym nr 8, w tym gen. bryg. Kazimierz Radziwiłłowicz oraz płk Bahaeddin Chursz-Emir-Hassan (uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, walczyl w pułku jazdy tatarskiej a następnie dowodził dywizjonem mahometańskim. Współorganizator towarzystwa polsko-kaukaskiego). 

W czasie drugiej wojny światowej Kantara była ważnym punktem obrony Suezu i stała się główną bazą i ośrodkiem szpitalnym. Polski Szpital Wojskowy nr 8, był jedną w większych jednostek medycznych w okolicy i znajdował się obok cmentarza wojennego.

Pamiętamy o polskich żołnierzach, którzy zginęli poza granicami Polski.

Cześć i chwała bohaterom!

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}