Egipt
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Egiptem zostały nawiązane w 1927 r.
Współpraca polityczna
Rys historyczny
Egipt należy do głównych partnerów polityczno-gospodarczych Polski wśród krajów arabskich. Stosunki dyplomatyczne nawiązano w 1927 r. Polska brała udział w misji sił pokojowych ONZ na Synaju w latach 1973-80 (UNEF), dając tym samym wyraz politycznego poparcia dla procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.
Polska na przestrzeni lat zawarła z Egiptem szereg dwustronnych umów i porozumień, regulujących szerokie spektrum wzajemnych relacji, od umowy dot. komunikacji lotniczej z lutego 1956 r. po umowę o współpracy gospodarczej z maja 2022 r. (https://traktaty.msz.gov.pl/).
Współpraca polityczna w okresie III RP
W 1992 r. z wizytą w Egipcie przebywał prezydent Lech Wałęsa, a w 2008 r. wizytę w Polsce złożył prezydent Husni Mubarak.
W 2022 r. prezydent Andrzej Duda dwukrotnie odwiedził Egipt: na przełomie czerwca i lipca w ramach oficjalnej wizyty państwowej, w listopadzie jako uczestnik odbywającego się w Sharm el-Sheikh szczytu klimatycznego COP27.
Ponadto periodycznie mają miejsce wzajemne wizyty robocze na poziomie ministerialnym i parlamentarnym.
Współpraca ekonomiczna
Wymiana towarowa między Polską a Egiptem systematycznie rośnie. W 2022 r. wyniosła ona rekordowe ponad 900 mln USD. Najczęściej eksportowanymi polskimi produktami są produkty rolno-spożywcze, których dużą część stanowią jabłka, przetwory ze zbóż, mąk i skrobi oraz produkty mleczarskie. Drugą kategorią eksportową do Egiptu są maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz sprzęt AGD. Na kolejnych miejscach znajdują się produkty przemysłu metalowego, wyroby z tworzyw sztucznych i produkty przemysłu chemicznego, w tym kosmetyki.
W polskim imporcie z Egiptu przeważają: materiały i wyroby włókiennicze, produkty pochodzenia roślinnego, wyroby z tworzyw sztucznych i metali nieszlachetnych.
Polscy przedsiębiorcy są zainteresowani rozwojem współpracy handlowej z egipskimi partnerami reprezentującymi branżę turystyczną, budowlaną, IT, eksploracji surowców naturalnych i infrastruktury kolejowej. W Egipcie działają polski firmy, świadczące usługi w sektorze ropy i gazu, sondowane są możliwości współpracy w obszarach dostaw kompletnych linii produkcyjnych, transferu myśli technologicznej, branży elektro-energetyczna czy przetwórstwie rolno-spożywczym.
Linki
Zagraniczne Biuro Handlowe Kair
The Egyptian Polish Businessmen Association (EPBA)
Alexandria Business Association (ABA)
Współpraca kulturalna
Ambasada RP w Kairze prowadzi żywą aktywność w zakresie dyplomacji publicznej i kulturalnej, popularyzującej i promującej nasz kraj środkami wyrazu artystycznego. W ramach tej działalności corocznie organizowanych jest kilka – kilkanaście wydarzeń bądź samodzielnie przez placówkę, bądź we współpracy z partnerami polskimi, lokalnymi i międzynarodowymi. Składają się na nie koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, projekcje filmów, wystawy sztuk plastycznych i fotografii, aktywności z zakresu teatru i tańca i in.
Ważnym wydarzeniem była wystawa odrestaurowanych uprzednio przez specjalistów Muzeum Narodowego w Warszawie, obrazów autorstwa artystów malarzy, przebywających w Egipcie w okresie II WŚ jako żołnierze armii gen. Władysława Andersa (m.in. Józefa Jaremy, Edwarda Matuszczaka). Na jej wernisażu w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii w listopadzie 2022 r. obecny był m.in. minister Jarosław Sellin.
Sztandarowym projektem Ambasady RP w Kairze jest organizowany co 2 lata we współpracy z Fundacją RAHN Chopinowski Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży w Egipcie, którego najświeższa edycja odbyła się w 2023 r., a kolejna planowana jest na 2025 r.
Współpraca naukowa
Ważne miejsce w relacjach wzajemnych zajmuje współpraca archeologiczna. Od lat 60. XX w. w Kairze działa Stacja Badawcza Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, kontynuująca badania zapoczątkowane jeszcze przed II wojną światową przez prof. Kazimierza Michałowskiego.