W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Egipt

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Egiptem zostały nawiązane w 1927 r.

Współpraca polityczna

Rys historyczny
Egipt należy do głównych partnerów polityczno-gospodarczych Polski wśród krajów arabskich. Stosunki dyplomatyczne nawiązano w 1927 r. Polska brała udział w misji sił pokojowych ONZ na Synaju w latach 1973-80 (UNEF), dając tym samym wyraz politycznego poparcia dla procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

Polska na przestrzeni lat zawarła z Egiptem szereg dwustronnych umów i porozumień, regulujących szerokie spektrum wzajemnych relacji, od umowy dot. komunikacji lotniczej z lutego 1956 r. po umowę o współpracy gospodarczej z maja 2022 r. (https://traktaty.msz.gov.pl/). 

Współpraca polityczna w okresie III RP
W 1992 r. z wizytą w Egipcie przebywał prezydent Lech Wałęsa, a w 2008 r. wizytę w Polsce złożył prezydent Husni Mubarak.

W 2022 r. prezydent Andrzej Duda dwukrotnie odwiedził Egipt: na przełomie czerwca i lipca w ramach oficjalnej wizyty państwowej, w listopadzie jako uczestnik odbywającego się w Sharm el-Sheikh szczytu klimatycznego COP27.
Ponadto periodycznie mają miejsce wzajemne wizyty robocze na poziomie ministerialnym i parlamentarnym.
 

Współpraca ekonomiczna

Wymiana towarowa między Polską a Egiptem systematycznie rośnie. W 2022 r. wyniosła ona rekordowe ponad 900 mln USD. Najczęściej eksportowanymi polskimi produktami są produkty rolno-spożywcze, których dużą część stanowią jabłka, przetwory ze zbóż, mąk i skrobi oraz produkty mleczarskie. Drugą kategorią eksportową do Egiptu są maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz sprzęt AGD. Na kolejnych miejscach znajdują się produkty przemysłu metalowego, wyroby z tworzyw sztucznych i produkty przemysłu chemicznego, w tym kosmetyki. 
W polskim imporcie z Egiptu przeważają: materiały i wyroby włókiennicze, produkty pochodzenia roślinnego, wyroby z tworzyw sztucznych i metali nieszlachetnych. 
Polscy przedsiębiorcy są zainteresowani rozwojem współpracy handlowej z egipskimi partnerami reprezentującymi branżę turystyczną, budowlaną, IT, eksploracji surowców naturalnych i infrastruktury kolejowej. W Egipcie działają polski firmy, świadczące usługi w sektorze ropy i gazu, sondowane są możliwości współpracy w obszarach dostaw kompletnych linii produkcyjnych, transferu myśli technologicznej, branży elektro-energetyczna czy przetwórstwie rolno-spożywczym.

Linki
Zagraniczne Biuro Handlowe  Kair 
The Egyptian Polish Businessmen Association (EPBA)
Alexandria Business Association (ABA) 

Współpraca kulturalna

Ambasada RP w Kairze prowadzi żywą aktywność w zakresie dyplomacji publicznej i kulturalnej, popularyzującej i promującej nasz kraj środkami wyrazu artystycznego. W ramach tej działalności corocznie organizowanych jest kilka – kilkanaście wydarzeń bądź samodzielnie przez placówkę, bądź we współpracy z partnerami polskimi, lokalnymi i międzynarodowymi. Składają się na nie koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, projekcje filmów, wystawy sztuk plastycznych i fotografii, aktywności z zakresu teatru i tańca i in. 
Ważnym wydarzeniem była wystawa odrestaurowanych uprzednio przez specjalistów Muzeum Narodowego w Warszawie, obrazów autorstwa artystów malarzy, przebywających w Egipcie w okresie II WŚ jako żołnierze armii gen. Władysława Andersa (m.in. Józefa Jaremy, Edwarda Matuszczaka). Na jej wernisażu w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii w listopadzie 2022 r. obecny był m.in. minister Jarosław Sellin.
Sztandarowym projektem Ambasady RP w Kairze jest organizowany co 2 lata we współpracy z Fundacją RAHN Chopinowski Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży w Egipcie, którego najświeższa edycja odbyła się w 2023 r., a kolejna planowana jest na 2025 r. 

Współpraca naukowa

Ważne miejsce w relacjach wzajemnych zajmuje współpraca archeologiczna. Od lat 60. XX w. w Kairze działa Stacja Badawcza Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, kontynuująca badania zapoczątkowane jeszcze przed II wojną światową przez prof. Kazimierza Michałowskiego.

Instytucje polskie działające na terenie Egiptu

Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego Uniwersytetu Warszawskiego 

{"register":{"columns":[]}}