W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta na stanowisku archeologicznym Berenike

17.12.2023

15 grudnia delegacja Ambasady RP w składzie M. Chabros, CdA oraz M. Zajdel, II sekretarz, odwiedziła polską misję archeologiczną pracującą w Berenike (eg. Barnis na wybrzeżu Morza Czerwonego, ok. 920 km na południe od Kairu).

Berenike_001

Amerykańsko–polskie wykopaliska prowadzone są od roku 2008 jako kontynuacja badań wcześniejszego projektu amerykańsko–holenderskiego prowadzonego w latach 1994–2001 pod kierunkiem S.E. Sidebothama oraz W.Z. Wendricha. Po stronie polskiej projekt koordynuje PCMA UW, partnerem amerykańskim jest University of Delaware. Polscy i amerykański badacze pracują na tym samym stanowisku naprzemiennie. Od 2020 roku kierownikiem projektu jest dr Mariusz Gwiazda, jego poprzedniczką (wciąż aktywną w projekcie) była prof. Iwona Zych. Oboje oprowadzili nas po stanowisku.

Projekt Berenike ma charakter w wielu aspektach unikatowy. O ile liczne projekty w Egipcie mają znaczenie przede wszystkim dla historii samego Egiptu, o tyle projekt Berenike ma skalę dużo szerszą – odkrywa ważną faktorię handlową będącą punktem kontaktów handlowych i wymiany pomiędzy Śródziemnomorzem, Arabią, Afryką Wschodnią, Omanem i Indiami. W Berenike handlowano towarami m. in. z Indii czy z Zanzibaru, a marmur wykorzystywany do budowli obiektów sakralnych pochodzi z wybrzeży Morza Marmara.

Więcej na:

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}