W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta na stanowisku archeologicznym Marea

24.10.2024

23 października przedstawiciele Ambasady RP w Kairze - p. Michał Chabros, CdA i Maciej Zajdel, I Sekretarz, w towarzystwie kierownictwa Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze, p. Tomaszem Kanią, dyrektorem i Michałem Kosińskim, asystentem, odwiedzili polską misję archeologiczną, pracującą na stanowisku Marea, ok. 40 km na południowy zachód od Aleksandrii.

Marea

Stanowisko Marea to antyczne miasto położone nad jeziorem Mareotis (Mariut). W czasach antycznych było ważnym portem i ośrodkiem handlowym. W starożytności słynęło m.in. ze swych doskonałych win, które chętnie rozprowadzano we wszystkich regionach basenu Morza Śródziemnego. 

Położenie miasta sprawiało, że był to ważny port w okresie rzymskim i bizantyńskim, ale prawdopodobnie istniał już wcześniej, w okresie ptolemejskim. Ponieważ jezioro Mareotis było połączone z Nilem i z wybrzeżem siecią kanałów, do portu docierały produkty z Górnego Egiptu. O znaczeniu tego portu świadczą cztery długie mola zbudowane z ciosów kamiennych związanych wodoodporną zaprawą. Najdłuższe z nich ma aż 125 metrów długości.

Stanowisko Marea badane jest przez polskich archeologów - obecnie pod kierownictwem dr hab. Tomasza Derdy - nieprzerwanie od 2000 r., co czyni go jednym z najciekawszych i najbardziej znaczących polskich projektów archeologicznych w Egipcie. Imponujące jeśli chodzi o skalę ruiny miasta zawierają bazylikę, kompleksy łaźni, kościół poza murami miasta a także zabudowę miejską. Stanowisko ma ogromny potencjał, od początku badań znaleziono np. ponad 10 tys. różnego typu historycznych monet. W 2003 roku rozpoczęto badania w bizantyjskiej bazylice, drugiej co do wielkości w Egipcie. Odkryte tam przedmioty datowane są na okres od końca V do początku VIII wieku, czyli z czasów największego rozkwitu miasta. Poniżej apsydy i części prezbiterium znaleziono potężny piec ceramiczny z okresu rzymskiego, jeden z największych odkrytych dotychczas w Egipcie. Jego fragmenty posłużyły budowniczym bazyliki jako fundament apsydy (za CAŚ UW).

Więcej na Marea Archaeological Project | Start

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}