W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyty w instytucjach kultury

20.04.2024

17 kwietnia br. przedstawiciele Ambasady RP w Kairze przebywali z wizytą w Aleksandrii, podczas której odbyli spotkania z władzami dwóch znamienitych lokalnych instytucji kulturalnych – Muzeum Grecko-Rzymskiego oraz Biblioteki Aleksandryjskiej. Dodatkowo odwiedzili polską misję archeologiczną Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, pracującą na stanowisku Kom el-Dikka.

Ksiazki

W Muzeum Grecko-Rzymskim gościła nas dr Walaa Mostafa, dyrektor Muzeum, która jednocześnie oprowadziła nas po ekspozycji.
Muzeum zostało otwarte w listopadzie ubiegłego roku po kilkunastu latach remontu. Jest jednym z najbardziej interesujących muzeów w Egipcie, z ekspozycjami zorganizowanymi nadzwyczaj profesjonalnie, z oszczędnym acz przemyślanym wykorzystaniem multimediów co pozwoliło na zachowanie balansu pomiędzy tradycyjną a multimedialną formą ekspozycji.
Dr Mostafa była szczerze entuzjastycznie nastawiona do nawiązania współpracy zarówno z placówką, jak i z partnerami muzealnymi z Polski.
http://www.alexandria.gov.eg/Alex/english/Graeco%20Roman%20Museum.html

W Bibliotece Aleksandryjskiej przyjął nas jej Dyrektor, Ahmed Zayed. 
Biblioteka to największa tego typu instytucja w regionie, której profil działalności jest dużo szerszy niż tradycyjnej biblioteki, obejmując działalność kulturalną, wystawienniczą, naukową etc. 
Spotkanie przebiegło w bardzo dobrej atmosferze, Biblioteka wyraziła gotowość do współpracy przy przedsięwzięciach wystawienniczych bądź kulturalnych. 
www.bibalex.org

Mieliśmy również okazję odwiedzić stanowisko archeologiczne Kom el-Dikka, gdzie od 1960 r. eksperci Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, obecnie pod kierunkiem dr. hab. Grzegorza Majcherka, prowadzą prace badawcze i rekonstrukcyjne, zmierzające do przekształcenia stanowiska w park archeologiczny.
Kom el-Dikka, położone w centrum współczesnej Aleksandrii, jest nie tylko największym, ale przede wszystkim jedynym stanowiskiem archeologicznym, które stwarza możliwości poznania tkanki tego antycznego miasta w szerszym kontekście urbanistycznym. Rezultaty trwających tu od ponad pół wieku prac wykopaliskowych pozwoliły lepiej poznać przeszłość metropolii, poczynając od topografii i architektury, aż po codzienne życie jej mieszkańców, na długiej przestrzeni historii, od II wieku p.n.e. po XIV wiek n.e. 
https://pcma.uw.edu.pl/

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}