W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa "Emir z Polski" w Muzeum Sztuki Islamskiej w Kairze

22.12.2024

19 bm. w Muzeum Sztuki Islamskiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Emir z Polski” poświęconej Wacławowi Sewerynowi Rzewuskiemu, polskiemu arystokracie, orientaliście, poecie i podróżniku, znanemu z fascynacji kulturą arabską.

Plansza-plakat_otwierający

Wacław Seweryn Rzewuski (1784 - 1831) był jednym z pionierów wypraw na Bliski Wschód. Spędził tam ponad dwa lata. W wielu miejscach postawił nogę jako pierwszy Europejczyk. Szczególną cechą jego podróży było uczestnictwo w życiu codziennym miejscowej ludności. Rękopis Wacława Seweryna Rzewuskiego pt. "Sur les chevaux orientaux et provenants des races orientales", opisujący przebieg podróży po Półwyspie Arabskim, stanowi skarbnicę wiedzy o życiu codziennym i kulturze mieszkańców tego regionu.

Historia przełamywania kulturowych barier pomiędzy Rzewuskim a mieszkańcami arabskiej pustyni, pełna przygód i zwrotów akcji, zaowocowała nie tylko wzajemną akceptacją, ale i prawdziwą przyjaźnią. Trzynaście lokalnych plemion nadało Rzewuskiemu tytuł emira i liczne podkreślające szacunek dla Polaka przydomki, takie jak „Złotobrody” czy „Ojciec Lwa”.

W otwarciu wystawy, współorganizowanej przez Ambasadę RP w Kairze i Muzeum Sztuki Islamskiej wzięli udział przedstawiciele świata kultury, dyplomacji, nauki, społeczność polska zamieszkała w Kairze. Dr Magdalena Pinker, kurator zbiorów sztuki orientalnej z Muzeum Narodowego w Warszawie, zaprezentowała postać W. S. Rzewuskiego i jego działalność związaną z Bliskim Wschodem.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 19 stycznia 2025. 

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}