W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Tchórzewski rozmawia w Berlinie o przyszłości europejskiego sektora energetycznego

09.04.2019

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, na zaproszenie Federalnego Ministra Gospodarki i Energii Niemiec Petera Altmaiera, wziął udział wspólnie z 11 ministrami i przedstawicielami z innych krajów europejskich w spotkaniu Forum Sąsiadów Elektroenergetycznych Niemiec, które odbyło się 8 kwietnia 2019 r. w Berlinie. Jego głównym tematem był raport tzw. Komisji Węglowej dot. rekomendacji i potrzebnych działań dla całkowitego odejścia Niemiec od węgla w energetyce i zakończenia wydobycia węgla brunatnego do 2038 r.

Ministrowie Krzysztof Tchórzewski i Peter Altmaier

Prezentacja wyników Komisji Węglowej wpisuje się w toczącą się obecnie na forum UE dyskusję na temat długookresowej strategii neutralnej dla klimatu Unii Europejskiej w 2050 r., a także w prowadzone od 2017 r. prace w ramach Platformy UE wsparcia dla regionów węglowych. W spotkaniu wzięli udział ministrowie i inni przedstawiciele administracji rządowej krajów europejskich, będących sąsiadami Niemiec.

Sektor energetyczny, a wraz z nim cała gospodarka Europy, stoją w obliczu poważnych wyzwań związanych z realizacją celów polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej. Dlatego wspólnie musimy znaleźć rozwiązania, które wdrażane w poszczególnych państwach Europy będą szanowały zasadę solidarności, a jednocześnie uwzględnią specyfikę poszczególnych krajów  – powiedział minister Tchórzewski do uczestników spotkania. – Polska, podobnie jak Niemcy, dostrzega potrzebę transformacji energetycznej i związanej z tym potrzeby budowy niskoemisyjnych i bezemisyjnych źródeł energii elektrycznej. Proces ten w Polsce będzie miał jednak charakter ewolucyjny. Środkami realizacji polskiej transformacji będą m.in. rozwój programu jądrowego oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, w tym energii z wiatru na morzu i energii słonecznej, pokrywających dynamicznie rosnące w Polskich gospodarstwach domowych i w rozwijającej się gospodarce zapotrzebowanie na energię elektryczną.  Strategicznym priorytetem naszej koncepcji jest zapewnienie niezawodnych dostaw i bezpieczeństwa energetycznego państwa – dodał.

Minister Tchórzewski odnosząc  się do postanowień raportu Komisji Węglowej i perspektyw, jakie stoją przed regionami węglowymi w Europie podkreślił, że wyzwania związane z ich transformacją dotyczą nie tylko niemieckich landów z kopalniami węgla brunatnego, ale również Śląska, największego regionu węglowego UE. Nawiązując do przedstawionego w 2018 r. projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., minister energii przypomniał, że jednym z jego założeń jest zagospodarowanie terenów pokopalnianych w celu nadania im nowych funkcji gospodarczych. Jedną z możliwych opcji, związanych z nowoczesnymi technologiami i tworzeniem nowych miejsc pracy, jest rozwój przemysłu elektromobilności na Śląsku.

– Jedną z propozycji, którą rozważamy w celu tworzenia nowych kompetencji i miejsc pracy na Śląsku w oparciu o innowacyjne technologie, jest uruchomienie fabryki polskiego samochodu elektrycznego na terenie jednej z dawnych kopalni – poinformował minister Tchórzewski.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski, podczas pobytu w Niemczech wziął także udział w otwarciu międzynarodowej konferencji Berlin Energy Transition Dialogue, będącej corocznym forum dialogu o transformacji energetycznej.

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.04.2019 11:21 Radosław Dubisz
Pierwsza publikacja:
09.04.2019 11:21 Radosław Dubisz
{"register":{"columns":[]}}