Stanowisko resortu energii na COP24
03.12.2018
Stanowisko Ministerstwa Energii na 24. Sesję Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach.
W związku ze zbliżającą się 24. sesją Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), która odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach, Kierownictwo Ministerstwa Energii zatwierdziło Stanowisko resortu energii na COP24.
Walka ze zmianami klimatu powinna mieć charakter globalnego i solidarnego wysiłku, który ma na uwadze konieczność zachowania konkurencyjności gospodarek krajowych i ich suwerenności w zakresie kształtowania miksów energetycznych (artykuł 194 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) wskazuje, że każde państwo niezależnie może decydować o swoim miksie energetycznym), realizacja celów polityki klimatycznej opartej o bilans zysków i strat oraz wykorzystywanie innowacyjnych technologii, w tym pozwalających na wykorzystanie paliw kopalnych w sposób bardziej efektywny i przyjazny środowiskowo (m.in. rozwój kogeneracji i czystych technologii węglowych) - to tylko niektóre z najważniejszych zapisów Stanowiska.
W ocenie Ministerstwa Energii, dyskusję, która prowadzona jest wokół problemu ograniczania emisji, należy także skierować na dialog o zwiększeniu zagospodarowania i pochłaniania CO2 (np. redukcja emisji CO2 w wyniku wzrostu pochłaniania gazów cieplarnianych przez gleby rolne, leśne, lasy i torfowiska). Redukcja emisji to poprawa jakości powietrza. Wzrost pochłaniania to także wzrost produkcyjności gleb czy ochrona bioróżnorodności"
Materiały
Stanowisko Ministerstwa Energii na COP24Stanowisko_Ministerstwa_Energii_na_COP24.pdf 0.37MB Stanowisko Ministerstwa Energii na COP24 (wersja ang.)
Stanowisko_ME_na_COP24_ANG.pdf 0.41MB
- Ostatnia modyfikacja:
- 19.11.2018 12:55 Radosław Dubisz
- Pierwsza publikacja:
- 19.11.2018 12:55 Radosław Dubisz