W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Transformacja energetyczna tematem wizyty wiceministra Dąbrowskiego w Finlandii

27.08.2019

Omówienie priorytetów fińskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze polityki energetycznej, w tym m.in. negocjacje długoterminowej strategii neutralnej dla klimatu gospodarki UE to główny cel wizyty wiceministra energii Tomasza Dąbrowskiego w Finlandii. Wizyta odbyła się w dniach 26-27 sierpnia 2019 r.

Wiceminister Tomasz Dąbrowski

Finlandia rozpoczęła swój półroczny okres rezydencji w Radzie Unii Europejskiej 1 lipca 2019 r. Jednym z wiodących tematów Prezydencji fińskiej będą kwestie dotyczące transformacji energetycznej państw Unii Europejskiej w kierunku gospodarek niskoemisyjnych.

Wiceminister Dąbrowski w trakcie spotkania z Minister Spraw Gospodarczych Finlandii Katri Kulmuni zapowiedział gotowość polskiego rządu do wsparcia i współpracy z fińską Prezydencją w Radzie UE. – Doceniamy innowacyjny potencjał i dokonania gospodarki fińskiej, deklarujemy wolę współpracy w obszarze polityki energetycznej i jesteśmy otwarci na wymianę doświadczeń polsko-fińskich w tym zakresie – powiedział wiceminister Dąbrowski.

Podczas rozmów ministrowie wymienili się również uwagami w kontekście dalszych prac nad trzema dokumentami: Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu, Długoterminową strategią UE do roku 2050, a także Rozporządzenia w sprawie zrównoważonych finansów. – Jednym z priorytetów Polski jest „sprawiedliwa transformacja” (ang. just transition), oznaczająca uwzględnienie społecznego kontekstu transformacji oraz przeciwdziałanie nierównomiernemu rozkładowi kosztów pomiędzy państwa członkowskie, bardziej obciążając gospodarki o wysokim wykorzystaniu paliw węglowych – wskazał wiceminister Dąbrowski.

Wiceminister Dąbrowski spotkał się także z Dyrektorem Generalnym fińskiego regulatora jądrowego „STUK” oraz przedstawicielami firmy „TVO”, operatora elektrowni jądrowej Olkiluoto i inwestora jej kolejnych bloków. 

{"register":{"columns":[]}}