Wiceminister Tobiszowski na Bengal Global Business Summit
07.02.2019
- Sektor górniczy to nie tylko wydobycie węgla kamiennego. Nasze działania kierujemy m.in. na „inteligentną kopalnię”, rozumianą jako szereg rozwiązań technicznych o charakterze innowacyjnym, które prowadzą do wzrostu efektywności wydobycia, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi pracujących pod ziemią i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas konferencji otwierającej Bengal Global Business Summit. Wydarzenie odbyło się 7 lutego 2019 r. w Kalkucie w Indiach.
Bengal Global Business Summit gromadzi najważniejszych przedstawicieli biznesu z Indii oraz innych krajów Azji Południowej, stwarzając dobrą okazję do zaprezentowania polskich firm i omówienia możliwości współpracy z lokalnymi partnerami. W konferencji udział biorą przedstawiciele takich branż jak: energia, hutnictwo, górnictwo oraz czyste technologie. Właśnie wokół tych zagadnień koncentrowały się dyskusje, spotkania i wszelkiego rodzaje panele.
- Polscy przedsiębiorcy mogą zaoferować kompleksowe rozwiązania partnerom indyjskim. Nasze firmy są gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych, a współpraca pomiędzy naszymi krajami może przyczynić się do umocnienia pozycji obu naszych krajów na arenie międzynarodowej - dodał wiceminister.
Podkreślił, że polski sektor górniczy korzysta z najnowszych technologii, m.in. w zakresie wykorzystania chemii jak na przykład gaz syntezowy powstały w procesie zgazowania węgla. - Może on zastępować gaz ziemny pochodzący z importu. Metan jest postrzegany również, jako paliwo perspektywiczne, które pozyskiwane jest przy okazji eksploatacji węgla. Jedna z wiodących polskich spółek górniczych planuje całkowicie uniezależnić się energetycznie poprzez zabudowę silników metanowych – poinformował wiceminister.
Polska delegacja, już po raz kolejny, uczestniczy w Bengal Global Business Forum, co jak określił wiceminister Tobiszowski staje się już tradycją i potwierdza zainteresowanie Polski ścisłą współpracą z Indiami. Przypomniał, że w tym roku Polska otrzymała także propozycję przyjęcia statusu kraju partnerskiego. – Pozwoliło to rozszerzyć naszą ofertę i zaprezentować się w ramach polskiego pawilonu – wyjaśnił.
Podstawowa polska oferta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom indyjskich partnerów i obejmuje współpracę w szeroko rozumianym przemyśle górniczym wraz z eksportem maszyn i urządzeń, współpracę ośrodków naukowych i stosowanie najnowszych technologii.
***
Indie to najszybciej rozwijająca się gospodarka wśród krajów G20. Na lata 2018-2022 prognozuje się średni roczny wzrost PKB Indii o 7,3%. Kraj ten przed 2030 r. będzie trzecią gospodarką globu. Indie dążą do większej dywersyfikacji dostaw węgla koksującego, dostarczanego głównie z Australii. Polski węgiel koksujący jest już obecnie sprzedawany na tym rynku, współpraca ta ma potencjał dalszego rozwoju. Ponadto Indie zainteresowane są: technologiami podziemnymi i odkrywkowymi w zakresie budowy obiektów (kopalń i zakładów wzbogacania węgla), dostawami maszyn i urządzeń górniczych oraz usług i robót dla indyjskiego górnictwa węglowego.
Zdjęcia (7)
- Ostatnia modyfikacja:
- 07.02.2019 16:25 Jan Szul
- Pierwsza publikacja:
- 07.02.2019 16:25 Jan Szul