Rusza Cyfrowa Europa Karpat - wspólna inicjatywa Sejmu i Centrum GovTech!
Podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu, Marszałek Sejmu VIII Kadencji Marek Kuchciński wraz z Justyną Orłowską - Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech ogłosili start międzynarodowej inicjatywy skierowanej do miłośników turystki i zabytków.
Europa Karpat zrzesza państwa leżące w regionie karpackim, połączone zarówno geograficznie, historycznie jak i kulturowo. Podkarpacie to jeden z najbardziej malowniczych i atrakcyjnych turystycznie regionów w Polsce. Oferuje on mnóstwo możliwości wykorzystywania spędzanego tam czasu. Cały region wciąż jednak skrywa wiele atrakcji, których potencjał najlepiej wydobyć z pomocą innowacyjnych narzędzi. Właśnie dlatego powstała Cyfrowa Europa Karpat.
Cyfrowa Europa Karpat to wspólna inicjatywa Sejmu RP oraz Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której celem jest zwiększenie rozpoznawalności i atrakcyjności regionu, zbudowanie świadomości wśród mieszkańców oraz turystów, a także zacieśnienie współpracy w regionie, także w ramach Unii Europejskiej czy Trójmorza.
W ramach współpracy zaplanowano wiele działań skierowanych do miłośników turystyki, mieszkańców regionu, a także funkcjonujących tam branż, skupiając się na sektorze turystycznym oraz placówkach kulturowych, które będą aktywnie zaangażowane w Cyfrową Europę Karpat.
Europa Karpat zyskała nowy wymiar. Cyfryzacja regionu przynosi szansę na głębszą integrację państw Europy Środkowej i Wschodniej, angażując społeczności lokalne w proponowane przez nas projekty, gry i aplikacje. Razem z GovTech sięgnęlismy po rozwiązania, które mają szansę zainteresować ludzi krearywnych i gotowych do podjęcia współpracy na rzecz wzmocnienia marki, którą jest Europa Karpat. Innowacyjność stala się faktem - powiedział Marek Kuchciński, Marszałek Sejmu RP VIII Kadencji
Pierwsza odsłona inicjatywy odbyła się podczas konferencji Europa Karpat, której pomysłodawcą jest Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu VIII Kadencji oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP. Celem jest to, aby już w kolejnym sezonie turystycznym odwiedzający region mieli możliwość korzystania z regionalnych atrakcji w formie innowacyjnej, czyli cyfrowej.
W tym celu planowane są już pierwsze trzy filary Cyfrowej Europy Karpat – specjalna aplikacja turystyczna oraz dwie angażujące społeczność akcje – maraton turystyczny i maraton geocachingowy.
Główną osią inicjatywy ma być aplikacja, wykorzystująca nowoczesne narzędzia angażujące społeczność oparte o grywalizację do zachęcenia wszystkich do dzielenia się wiedzą o atrakcjach regionu. Aplikacja umożliwi każdemu dodawanie nowych atrakcji do ogólnopolskiej bazy, konfigurowanie własnych tras i zdobywanie wiedzy o odwiedzanych miejscach.
Innowacyjny ma być też sam sposób, w który aplikacja powstanie. Zostaną w tym celu wykorzystane doświadczenia Centrum GovTech, które opracowało specjalną procedurę konkursową, która dzięki przyjaznej dla startupów i małych firm konstrukcji przyciąga 22-krotnie więcej uczestników niż tradycyjne przetargi. Chętni już dziś mogą zgłaszać zainteresowanie udziałem w konkursie poprzez stronę internetową inicjatywy.
Angażowanie społeczności na każdym etapie powstawania aplikacji pozwoli na udostępnianie w przystępny sposób informacji o miejscach kulturowo i historycznie ważnych, obiektach przyrody oraz trasach turystycznych na terenie Europy Karpat. W ten sposób chcemy zachęcić zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych, do poznawania obszarów rzadziej odwiedzanych przez turystów.
Naokoło aplikacji będą organizowane również inne inicjatywy, w tym oparte o geocaching czyli połączenie świata cyfrowego z rzeczywistym poprzez specjalne skrzynki.
Aby umożliwić większe zaangażowanie społeczności z całego regionu Karpat, zostaną zorganizowane dwa maratony:
- Maraton geocachingowy, który polega na lokalizowaniu przez uczestników wydarzenia ukrytych skrzynek. Maraton ma zachęcić do odkrywania historii poprzez poszukiwanie skrytek i odwiedzania atrakcyjnych turystycznie miejsc na Podkarpaciu.
- Maraton turystyczny ma ukazać piękno schowane pośród wiedzy społecznej oraz zaangażować lokalną społeczność do dzielenia się swoją wiedzą o mało znanych miejscach, pokazując je szerokiej międzynarodowej społeczności.
Zainteresowani udziałem w maratonach mogą zgłosić to poprzez stronę inicjatywy.
Przyszłość naszego regionu rozwija się pod hasłem cyfrowej Europy czy cyfrowego Trójmorza. Jestem przekonana, że w te ślady pójdzie ogłoszona dziś razem z Panem Marszałkiem Cyfrowa Europa Karpat. Choć to pasmo górskie geograficznie dzieli nasze kraje, dzięki cyfrowej współpracy będą one połączone bliżej niż kiedykolwiek. Co najważniejsze z korzyścią dla turystów, gospodarek, kultur i ostatecznie nas wszystkich. - Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech; Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej
Efekty inicjatywy mają być widoczne już w kolejnym sezonie turystycznym. Więcej informacji na www.gov.pl/CyfrowaEuropaKarpat