W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Przekonania

22.08.2022

22 sierpnia 2022 roku po raz czwarty obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Przekonania, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Polski.

ONZ

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia, Minister Spraw Zagranicznych RP prof. Zbigniew Rau opublikował w wybranych mediach zagranicznych artykuł podsumowujący główne zagrożenia i wyzwania stojące przed społecznością międzynarodową związane z wolnością religii lub przekonań.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień obchodzony jest w cieniu nieuzasadnionej i niesprowokowanej agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Działania rosyjskich wojsk prowadzone są przeciwko celom o charakterze niewojskowym, w tym obiektom dziedzictwa kulturowego Ukrainy i miejscom kultu religijnego. „Brutalne niszczenie miejsc związanych z tożsamością, także religijną, spotyka Ukraińców bez względu na wyznanie lub pochodzenie” – zauważa Minister Rau. Szef polskiej dyplomacji przypomina również, że rosyjskie represje wobec przedstawicieli mniejszości religijnych w Ukrainie rozpoczęły się na długo przed inwazją z 2022 r. i dotknęły one szczególnie rdzennych Tatarów Krymskich po zaanektowaniu przez Rosję Krymu.

W trudnym położeniu znajduje się obecnie wiele mniejszości religijnych na całym świecie. Z tego powodu działania na rzecz przestrzegania praw człowieka i zaprzestania aktów przemocy ze względu na wyznawaną religię lub przekonania wpisują się w najważniejsze cele polskiej polityki zagranicznej w obszarze praw człowieka. Polska aktywnie działa na forach organizacji międzynarodowych na rzecz promocji wolności religii lub przekonań i ściśle współpracuje z państwami, dla których upominanie się o nią jest sprawą równie priorytetową.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

{"register":{"columns":[]}}