W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zawarcie związku małżeńskiego w filipińskim urzędzie stanu cywilnego

Osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński w filipińskim Urzędzie Stanu Cywilnego powinny zwracać się o informacje dotyczące dokumentów koniecznych do zawarcia związku małżeńskiego do filipińskich Urzędów Stanu Cywilnego.

 

Od obywateli RP zawierających związek małżeński na Filipinach wymagane co do zasady jest złożenie przez nupturientów stosownych zaświadczeń o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego oraz odpisów aktu urodzenia, które zostały uwierzytelnionione klauzulą apostille przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Do dokumentów należy załączyć ich przekład na język angielski, który został poświadczony przez Konsula.

 

Zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo, na potrzeby małżeństw zawieranych na Filipinach, można uzyskać osobiście we wybranym Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce lub w urzędzie konsularnym RP w Manili.

 

UWAGA: W przypadku wymagania przez filipiński urząd stanu cywilnego uwierzytelnienia polskich dokumentów urzędowych klauzulą apostille sugerujemy skorzystanie z możliwości wydobycia (a nie wydania przez konsula) zaświadczenia z polskiego urzędu stanu cywilnego. Zaświadczenia wystawionego przez konsula nie można poświadczyć klauzulą apostille. Natomiast zaświadczenie wystawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego powinno być opatrzone klauzulą apostille przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Dlatego jeżeli urzędnik stanu cywilnego na Filipinach, gdzie ma zostać zawarty związek małżeński, zażąda przedłożenia zaświadczenia poświadczonego klauzulą apostille, to powinno być ono wystawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego, a nie przez konsula. Więcej informacji znajdziesz w podzakładce: "Wydanie zaświadczenia, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo".

 

UWAGA: Nie należy przedkładać zaświadczenia o stanie cywilnym, lecz zaświadczenie, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo, które wskazuje (imiennie) osobę wnioskującą o jego wydanie oraz zawiera dane przyszłego współmałżonka. Osoba wnioskująca o wydanie takiego zaświadczenia składa zapewnienie o braku przeszkód małżeńskich – nie tylko o fakcie niepozostawania w związku małżeńskim, ale także o braku bliskiego pokrewieństwa, które wykluczałoby zawarcie związku, braku informacji o chorobach uniemożliwiających zawarcie małżeństwa itp. Zakres dowodowy zaświadczenia o stanie cywilnym jest węższy: dotyczy tylko osoby wnioskującej i okoliczności niepozostawania (lub pozostawania) przez nią w związku małżeńskim.

 

{"register":{"columns":[]}}