190 lat Księgarni Polskiej w Paryżu
14.12.2023
Dnia 14 grudnia, przyjaciele Księgarni Polskiej w Paryżu przyjęci przez Ambasadora Jana Emeryka Rościszewskiego, świętowali 190. rocznicę powstania tej instytucji.
190. urodziny Księgarni zostały uczczone recitalem pianisty Jean'a Dubé oraz koncertem Antonio Narejos (fortepian) i sporanistki Małgorzaty Kubali.
Założona w 1933 roku z inicjatywy Eustachego Januszkiewicza, jeszcze przed powstaniem Biblioteki Polskiej w Paryżu, Księgarnia była pierwszą polską placówką we Francji dedykowaną książkom. W mrocznym okresie rozbiorów, instytucja ta podjęła się dystrybucji najważniejszych tytułów polskiej literatury we Francji, przyczyniając się tym samym w rozwoju kultury i zachowania języka polskiego.
Z Księgarnią Polską w Paryżu swoje losy związało wiele wybitnych postaci, takich jak Aleksander Jełowicki, Karol Królikowski czy też Władysław Mickiewicz, syn Adama Mickiewicza, który postanowił kontynuować dzieło poprzedników. W przededniu II Wojny Światowej księgarnię prowadził Tadeusz Pajor. Po wkroczeniu Niemców do Paryża placówka została zamknięta, a jej dyrektor wywieziony do obozu koncentracyjnego. Po zakończeniu konfliktu, księgarnia została odtworzona przez Stanisława Lama. Od tego czasu aż do 1989 roku Księgarnia Polska pozostawała, obok Instytutu Literackiego "Kultura", ośrodkiem opozycji wobec ówczesnych władz komunistycznych.
W 1991 roku nowymi właścicielami księgarni zostali Vera i Jan Michalscy. Instytucja jest miejscem spotkań intelektualistów i pisarzy wielkiego formatu, takich jak Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla. Miejsce to na stałe wpisało się w krajobraz 6. dzielnicy Paryża.
Księgarnia Polska w Paryżu
123 boulevard Saint Germain
75006 Paris