Aby łatwiej nam było przeżyć epidemię i kwarantannę! Porozmawiaj o swoich problemach: darmowe porady psychologiczne po polsku.
23.04.2020
W marcu, na początku kwarantanny wiele osób przeczytało śmieszny (wówczas) krążący w internecie anonimowy francuski tekst zatytułowany „Dziennik kwarantanny”. Opowiada on o rodzinie z dziećmi, która po początkowym nacieszeniu się sobą i wydawałoby się dodatkowymi wakacjami zaczyna zachowywać się coraz dziwniej. Dziennik kończy się na 60 tym dniu kwarantanny…, co wówczas wydawało się najlepszym dowcipem tekstu. Dziś mamy dzień 36, a jeśli wszystko dobrze pójdzie to do 60-tki zabraknie nam dosłownie kilku dni.
Każdy z nas, niezależnie od warunków, w których przez ostatnie tygodnie przebywał z pewnością nie raz poczuł, że ma tego dość, dość obawy przed zarażeniem siebie i bliskich, zamknięcia, monotonii, braku przestrzeni, a czasem dosyć bliskich…
Kilka tygodni temu, gdy zaczynaliśmy kwarantannę kilka mądrych Pań psycholog i psychoterapeutek idealnie przewidziało tę sytuację. Postanowiły pomóc potrzebującym. Ogłosiły w mediach społecznościowych telefon zaufania, pod który każdy mógł zadzwonić by porozmawiać o swoich problemach wynikających z zamknięcia spowodowanego epidemią: o strachu przed chorobą, o braku bliskich, czasem o złości na najbliższych, czy tez strachu przed ich złością. Darmowych porad nadal udzielają Panie Maria Borucka-Bayon, Joanna Caffo, Halszka Calon, Dagmara Dmitrzak, Faustyna Mounis, Kamila Loïodoce, Agata Ribay, Malgorzta Tandt-Nowak oraz od 21 kwietnia Aneta Jakiel.
Od ponad miesiąca Panie doktor wsparły w ten sposób prawie 50 osób udzielając ponad 120 porad psychologicznych. Dzwonią i młodzi: najmłodszy „pacjent” miał 7 lat i starsi dobiegający 60tki. Częściej kobiety niż mężczyźni. Najczęstsze problemy to: obawa o zdrowie, o rodzinę pozostawioną w Polsce, o pracę i sytuację finansową, samotność, chaos informacyjny w internecie wywołujący panikę, problemy rodzinne wynikające z przymusowego zamknięcia często w trudnych warunkach, problemy z zachowaniem dzieci i nastolatków jako reakcja na przedłużające się zamknięcie, opieka wymienna nad dziećmi rodziców po rozwodzie, czy żyjących w separacji, a także nierzadko przemoc domowa. W konfrontacji z bezsilnością świata wobec masowych śmierci spowodowanych epidemią często pojawiają się też pytania o sens życia.
Warto o tym rozmawiać, między sobą, z najbliższymi, z przyjaciółmi, a także z życzliwymi i doświadczonymi osobami takimi jak udzielające porad Panie terapeutki, którym gratulujemy i bardzo dziękujemy za tę cenną inicjatywę.
Pod wskazane na rozpisce telefony można będzie dzwonić do końca kwarantanny, tj. do 11 maja.