W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aby łatwiej nam było zrozumieć prawo w czasie epidemii i obowiązki kwarantanny. Darmowe porady prawne po polsku.

27.04.2020

W marcu, na początku epidemii i kwarantanny wielu Polaków przebywających i pracujących we Francji wahało się czy wracać do Polski. Znacznej części udało się powrócić w czasie gdy transport działał jeszcze w miarę przyzwoicie, istniały specjalne loty „Lotdodomu” czy też połączenia międzynarodowe. Inni zdecydowali się pozostać, często na prośbę pracodawców lub w poczuciu obowiązku dokończenia rozpoczętych kontraktów. Niektórzy utracili pracę, ale zaproponowano im częściowe bezrobocie. Innych po prostu pozostawiono samym sobie. Prawnym problemem stała się naprzemienna opieka nad dziećmi rozwiedzionych rodziców mieszkających w innych miastach. Problemy te z pewnością nie zakończą się wraz z kwarantanna, szczególnie te dotyczące pracy, natomiast znajdą wówczas być może inne rozwiązania. W trakcie obowiązkowego zamknięcia i zakazu poruszania uzyskanie odpowiedzi na wiele dręczących pytań związanych z niespodziewaną trudną sytuacją stało się praktycznie niemożliwe. By temu zaradzić, praktycznie w dniu ogłoszenia kwarantanny trzy Panie Mecenas świadczące usługi we Francji w języku polskim i francuskim, w ramach cennych działań na rzecz potrzebujących, zorganizowały bezpłatną pomoc prawną skierowaną do środowisk polonijnych we Francji.

Dr Maria Borucka Bayon

Porady, udzielane są telefonicznie przez Panie Mecenas: Lidię MAILLIET-WOZNIAK, Martę BLEDNIAK i Hannę STYPULKOWSKĄ-GOUTIERRE. Dotyczą przede wszystkim wszystkich formalności urzędowych związanych z epidemią, umów o pracę, zwolnień, kontraktów handlowych, ubezpieczeń zdrowotnych, a także podróży i przekraczania granic. Dwugodzinne sesje porad mają miejsce  codziennie, pod trzema numerami telefonów, przyjmującymi zgłoszenia od osób, w podziale na nazwiska zaczynające się od określonych liter alfabetu.

W ciągu ostatniego miesiąca udzielono ponad 120 porad prawnych osobom, które w wyniku ogłoszenia we Francji kwarantanny powróciły do Polski, tym którzy pozostali czekając na dalsze dyspozycje odnośnie warunków wykonywania pracy jak i tym, którzy zamieszkują tu na stałe, niemniej ich sytuacja także stała się trudna w wyniku epidemii.

W sytuacji pracowników, którzy powrócili do Polski, bez wyraźnej zgody pracodawcy, fakt ten, według prawa francuskiego uznawany jest jako dymisja, co jednak nie odbiera pracownikowi prawa do wypłaty należnego wynagrodzenia czy wypracowanych nadgodzin. Natomiast francuscy pracodawcy często skwapliwie skorzystali z okazji, aby zatrzymać wypłatę należnych świadczeń pod pretekstem „ucieczki z miejsca pracy”, tymczasem sama dymisja nie pozbawia prawa do należnej wypłaty.  W takich sytuacjach Panie Mecenas pomagały często pracownikom w formułowaniu listów interwencyjnych do pracodawców, czy tez miejscowych instytucji. Niestety większość sądów została zamknięta na czas kwarantanny, a sprawy będą rozpatrywane po jej zakończeniu.

Innym  popularnym tematem były porady udzielane Polkom, którzy we Francji pozostali. Tym pracodawcy bardzo często nie zapewniali odpowiednich warunków sanitarnych regulowanych przepisami wynikającymi z zapobiegania epidemii. Brak ich przestrzegania przez pracodawców upoważnia pracowników do wycofania się z miejsca pracy, niemniej, by nie zostało to uznane za dymisję, musi być należycie uzasadnione. Liczne okazały się problemy fizykoterapeutów, których niejednokrotnie zmuszano do kontynuacji pracy z pacjentami, a w skrajnym przypadku pracodawca nie chciał uznać zarażenia jednego z nich jako wypadku przy pracy. W ramach porad uzyskał pomoc w zgłoszeniu swojej sytuacji do odpowiedniej instytucji.

Kolejny temat dotyczy możliwości przyjazdu podczas kwarantanny pracowników delegowanych. I tu zauważono rozbieżność pomiędzy pracownikami zatrudnianymi przez polskie firmy i wysyłanymi do Francji w ramach delegowania, oraz polskimi pracownikami zatrudnianymi przez firmy francuskie. Z praktyki wynika, że pierwsza kategoria nie ma prawa wjazdu do Francji, druga natomiast tak. Panie Mecenas zwracają tu uwagę na ewidentna dyskryminację sprzeczna z zasadami prawa unijnego.

Ważna grupa poruszanych spraw to pojawiające się konflikty rodzinny połączone nierzadko z przemocą domową. Przypadki te stanowiły najczęściej kontynuacje porad prawnych i psychologicznych udzielnych prze inną grupę Dam dobrej woli: specjalistek w zakresie psychologii i psychoterapii, o których pisaliśmy wcześniej - LINK.

Wszystkim Paniom Mecenas gratulujemy oraz bardzo dziękujemy za tę niezwykle cenną i bardzo potrzebną w aktualnych trudnych warunkach inicjatywę.

Wkrótce w oparciu o dotychczasowe doświadczenia opublikujemy listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi.

Porady będą kontynuowane do końca kwarantanny to znaczy do 11 maja. 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}