Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
25.01.2023
W dniu 21 stycznia 2023 w Ambasadzie RP w Paryżu oraz na cmentarzu Montparnasse upamiętniono 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Historię Powstania mieli okazję pogłębić również studenci Sorbony.
Z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, Ambasada RP w Paryżu, wspólnie z Attachatem Obrony, zorganizowała spotkanie uczniów szkół polskich z regionu paryskiego z dr Kamilem Kartasińskim, historykiem zajmującym się m. in. tematyką Powstania Styczniowego, autorem książki „Żuawi Śmierci”, jednej z najbardziej niezwykłych jednostek zrywu z 1863 r.
W swoim przemówieniu, które rozpoczęło obchody, Ambasador Jan Emeryk Rościszewski zwrócił się do młodzieży podkreślając znaczenie Powstania Styczniowego jako największego w XIX wieku polskiego zrywu narodowego przeciw dominacji rosyjskiej . Nawiązał też do czasów współczesnych: „Wydarzenia, które wydają się odległe, zyskują na aktualności w dzisiejszych czasach, w których nasi bracia Ukraińcy również muszą stawiać czoła rosyjskiej hegemonii, walcząc w obronie najwyższych wartości takich jak wolność i demokracja.”
W uroczystości wziął również udział Ambasador Litwy Nerijus Aleksiejūnas. Mówiąc o losach narodu polskiego, litewskiego, a także ukraińskiego w kontekście ich wspólnej walki przeciwko imperium rosyjskiemu w Powstaniu Styczniowym, odwołał się do współczesnych relacji z Rosją. Podkreślił przy tym znaczenie wspólnoty państw i pomocy Ukrainie w osiągnięciu zwycięstwa w walce z rosyjskim bestialstwem.
W swoim wykładzie dr Kamil Kartasiński, autor książki „Żuawi Śmierci”, przybliżył nie tylko ogólny zarys wydarzeń sprzed 160 lat, ale opowiedział również o postaciach powstania, wśród których znajdowali się także Francuzi.
Druga część uroczystości upamiętnienia Powstania Styczniowego miała miejsce na cmentarzu Montparnasse, na którym spoczywają niektórzy słynni polscy Powstańcy Styczniowi. Ambasador Polski i Litwy wraz z Attaché Obrony obu krajów oraz zgromadzona młodzież upamiętniła uczestników powstania zniczami i kwiatami złożonymi na ich grobach.
Dzięki inicjatywie Ambasady RP w Paryżu, możliwość poszerzenia wiedzy o Powstaniu Styczniowym mieli również studenci wydziału literatury i filologii polskiej z Uniwersytetu Sorbona, gdzie dr Kamil Kartasiński wygłosił wykłady poświęcone tej tematyce. Słuchacze mieli okazję zapoznać się m.in. z wątkami francuskimi, na które natknął się w swojej pracy badawczej zaproszony prelegent. Z dużym zainteresowaniem spotkała się postać Franciszka Rochebrune’a, francuskiego wojskowego, twórcy oddziału Żuawów Śmierci biorących udział w Powstaniu. Interesującą wiedzą z zakresu historii, literatury, oraz polskich ruchów emigracyjnych we Francji związanych z powstaniami narodowymi podzieliła się również prof. Iwona Pugacewicz, wykładowca na Wydziale Literatury.