W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Okrągły stół nt. wsparcia dla Ukrainy w Ambasadzie RP w Paryżu

07.02.2024

W dniu 07 lutego br. w Ambasadzie RP w Paryżu odbył się okrągły stół pt. „Czy Europa mierzy się ze zmęczeniem wojną? Jak wzmocnić wsparcie dla Ukrainy”, zorganizowany wspólnie z Europejską Radą Relacji Międzynarodowych (ECFR).

Okrągły stół nt. zmęczenia wojną w Europie i dalszego wsparcia dla Ukrainy

Wydarzenie otworzył Ambasador Jan Emeryk Rościszewski, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że rozmowy o dalszym wspieraniu Ukrainy powinny odbywać się zgodnie z zasadą „nic o Was bez Was”. Ambasador wskazał na przestawienie rosyjskiej gospodarki na gospodarkę wojenną, co wymaga proporcjonalnej odpowiedzi ze strony Zachodu, w postaci zwiększenia zarówno wsparcia wojskowego dla Ukrainy, jak i zwiększenia zdolności produkcyjnych europejskiego przemysłu wojskowego. Wskazał również, że Polska przyjęła z zadowoleniem decyzję Rady Europejskiej ws. 50 mld euro dla Ukrainy.

Podczas panelu eksperckiego moderowanego przez Łukasza Jurczyszyna z Wydziału Politycznego Ambasady RP w Paryżu, przedstawiciele ECFR zaprezentowali wyniki badań dotyczących zmęczenia wojną na Ukrainie w Europie, na podstawie których toczyła się dyskusja w ramach okrągłego stołu. Camille Grand, Dyrektor programu ds. bezpieczeństwa w ECFR, zwrócił uwagę na fakt, że „zmęczenie wojną mogą dzisiaj odczuwać Ukraińcy i Siły Zbrojne Ukrainy, bo to oni dzisiaj walczą”. Wskazał również, że narracja o konflikcie wchodzącym w fazę zawieszenia jest błędna, ponieważ mimo braku sukcesu kontrofensywy ukraińskiej, stale toczą się działania wojenne. Podkreślił, że dzisiaj to Europa wysuwa się na prowadzenie w zakresie wspierania Ukrainy, w sytuacji, w której w USA rośnie wewnętrzny konflikt polityczny co do zasadności kontynuowania wsparcia.

Z kolei Paweł Zerka z ECFR zaprezentował wyniki badań dot. zachodniej opinii publicznej. Na ich podstawie stwierdził, że dane nie pokazują znaczącego spadku poparcia dla Ukrainy, wzrósł natomiast pesymizm dotyczący możliwości osiągnięcia przez UA zwycięstwa. Zaznaczył także, że brak postępów kontrofensywy ukraińskiej wzbudził wątpliwości dot. możliwości bojowych Ukrainy.

Ważnym tematem był aktualny stan oraz perspektywy co do przyszłości więzi transatlantyckich. Wątki te omówiła Celia Belin, dyrektor paryskiego biura ECFR. Zwróciła uwagę na rekalibrację w działaniach Francji, która zwiększa swoje zaangażowanie na rzecz wsparcia Ukrainy i jej członkostwa w Unii Europejskiej. Wskazała natomiast, że przeciwny trend obserwujemy w USA.

Kolejnym wątkiem w dyskusji była kwestia wzmacniania bazy przemysłu obronnego w Europie. Paneliści zgodzili się, że konieczne jest rozwinięcie europejskich możliwości w tym zakresie, szczególności w świetle pojawiających się wątpliwości, czy amerykańska baza przemysłowa będzie w stanie priorytetyzować zamówienia Europy. Wskazano, że poleganie przede wszystkim na imporcie uzbrojenia nie jest zrównoważone w dłuższej perspektywie.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Paryżu, przedstawiciele Ministerstwa Europy i Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Obrony Republiki Francuskiej, a także think tanków, uczelni wyższych oraz mediów.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}