W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Paryskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

18.12.2021

Ambasador Tomasz Młynarski wziął udział w obchodach 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W ramach uroczystości inaugurowano odnowioną płytę Solidarności.

729x308_(1)

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce rozpoczęły się dnia 12 grudnia uroczystą mszą świętą w intencji ofiar stanu wojennego, celebrowaną przez rektora Polskiej Misji Katolickiej Bogusława Brzysia. Po mszy świętej Ambasador wraz z wicekonsul Anną Majdą, w obecności przedstawicieli Polonii i pocztów sztandarowych, złożyli wieniec na płycie Solidarności w 7. dzielnicy Paryża, będącej symbolem polsko-francuskich protestów po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.

Dnia 13 grudnia w Ambasadzie RP w Paryżu odbył się wieczór zorganizowany we współpracy z Polską Misją Katolicką, Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Fundacją „Golgota Wschodu”. Podczas wydarzenia zaprezentowano wystawę poświęconą solidarności narodu francuskiego z Polakami po wprowadzeniu stanu wojennego oraz film dokumentalny zrealizowany przez panią Ewę Lenart i pana Leszka Sczanieckiego „Solidarni 1981”. W trakcie wieczoru swoje świadectwo wygłosił pan Henryk Rogowski, który w grudniu 1981 r. towarzyszył ówczesnemu Merowi Paryża Jacques’owi Chiracowi w organizacji pomocy dla Polaków. Wieczór zakończył się koncertem fortepianowym w wykonaniu Kamila Pacholca.

Dnia 17 grudnia, na Esplanadzie Inwalidów w 7. dzielnicy Paryża, w miejscu w którym po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce gromadzili się Francuzi i Polacy na znak protestu wobec decyzji władz komunistycznych, odbyła się uroczysta inauguracja odrestaurowanej niedawno płyty Solidarności. Płyta będąca symbolem polsko-francuskiej solidarności, odsłonięta po raz pierwszy w 1997 r., została niedawno odnowiona a obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce były okazją do jej inauguracji wraz z władzami miasta Paryża oraz przebywającymi we Francji działaczami Solidarności. W uroczystości uczestniczyła m.in. pani Anne-Claire Lebelt, Radna 7. Dzielnicy miasta Paryża oraz pan Frédéric Masviel, architekt miasta Paryża, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Tadeusz Majchrowicz, sekretarz NSZZ Solidarność Ewa Zydorek, legendarni działacze Solidarności Krzysztof Wyszkowski i Andrzej Kołodziej, a także przedstawiciele środowisk polonijnych. Ambasadorowi towarzyszył zastępca attaché obrony pułkownik Marek Chojnacki. Uczestnicy uroczystości zapoznali się również z prezentowaną w Ambasadzie francuskojęzyczną wersją wystawy IPN o reakcjach świata i polskiej emigracji na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce w 1981 r.

Z kolei dnia 18 grudnia po mszy świętej celebrowanej przez księdza infułata Stanisława Jeża oraz księdza prałata Krystiana Gawrona, wicerektora Polskiej Misji Katolickiej, francuska Polonia ponownie spotkała się przy płycie Solidarności, gdzie oddała hołd ofiarom stanu wojennego. Po uroczystym upamiętnieniu wydarzeń z grudnia 1981 r., w Ambasadzie RP w Paryżu odbyło się spotkanie francuskiej Polonii z ww. działaczami Solidarności, poprowadzone przez redaktora Tomasza Sakiewicza. Po debacie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Pawła Piekarczyka. Uczestnikom wydarzenia zaprezentowano także ww. francuskojęzyczną wystawę Instytutu Pamięci Narodowej o reakcjach świata i polskiej emigracji na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce w 1981 r. Współorganizatorami wydarzenia były Paryski Klub Gazety Polskiej oraz Stowarzyszenie Polskich Kombatantów i ich Rodzin we Francji.

Zdjęcia (55)

{"register":{"columns":[]}}